Spoločnosť Apple získala patent na revolučnú technológiu, ktorej cieľom je odstrániť obávaný problém s „pokrčením“ skladacieho displeja, ktoré je typické pre tento typ zariadení. Táto technológia môže byť kľúčová pre budúcnosť skladacích iPhonov či iPadov.

Podľa podrobností, ktoré odhalil portál Patently Apple, ide o prelomovú inováciu, ktorej súčasťou je aj chemické spracovanie displeja s cieľom stenčiť ho v mieste ohybu, pričom na zachovanie trvalo hladkého povrchu sa používajú rôzne materiály. Informácie od odborníkov z dodávateľského reťazca naznačujú, že by sme mohli byť svedkami uvedenia prvého skladacieho iPhonu alebo iPadu do roku 2026.

Takisto sa nedávno objavila správa od Ming-Chi Kua, podľa ktorého Apple pracuje na 20,3″ MacBooku s podobnou technológiou. Ten by mal prísť na trh v roku 2027.

Apple roky bojuje proti „pokrčenému“ skladaciemu displeju 

Apple skaldací iPhone patent
Zdroj: PatentlyApple

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Apple by možno aj chcela predstaviť svoju vlastnú skladačku, ale súčasné technológie, ktoré podľa nej nie sú dostatočne dokonalé a odolné jej tieto plány kazia.

Základom novej patentovanej technológie je zavedenie priehľadnej krycej vrstvy, ktorá sa plynulo spája s panelom displeja. Táto vrstva je navrhnutá tak, aby pôsobila proti prípadným ryhám v oblasti displeja. Významným prvkom tejto konštrukcie je podlhovastá drážka alebo priehlbina, ktorá vedie rovnobežne s osou ohybu, čím sa zvyšuje štrukturálna integrita displeja v jeho najzraniteľnejšom mieste.

Na spevnenie zúženej časti displeja plánuje spoločnosť Apple použiť polymér, ktorý sa do drážky môže naniesť v tekutej forme. Tento polymér po vytvrdnutí pomocou UV svetla, tepla, katalyzátorov alebo iných metód výrazne spevní ošetrenú oblasť, čím sa stane odolnejšou voči namáhaniu pri skladaní.

Apple skaldací iPhone patent
Zdroj: PatentlyApple

Apple sa zameriava aj na zloženie displeja 

Okrem mechanických vylepšení, ktoré sme si opísali vyššie sa patent z Cupertina zaoberá aj zmenou samotného zloženia „skla“, ktoré sa na tomto type displeja používa. Navrhovaná metóda zahŕňa nahradenie iónov sodíka v povrchových vrstvách skla iónmi draslíka.

Cieľom tejto náhrady je vytvoriť v povrchových vrstvách tlakové napätie, čím sa zvýši odolnosť skla proti poškriabaniu a opotrebovaniu, čím sa zabezpečí, že skladací iPhone alebo iPad zostane nielen bez záhybov, ale aj odolný v priebehu času.

Vynaliezavý prístup spoločnosti Apple k riešeniu najväčšej dilemy skladacích zariadení nielenže demonštruje jej odhodlanie inovovať, ale zároveň vytvára predpoklady pre novú éru v oblasti dizajnu a funkčnosti smartfónov a tabletov.

Vďaka týmto pokrokom vyzerá budúcnosť skladacích zariadení jasnejšie a sľubnejšie než kedykoľvek predtým. Uvidíme, ako to, ale dopadne v praxi. Nechajme sa prekvapiť.

Prečítajte si tiež  iPhone má problém, ktorý sa môže týkať každého z vás: Najhoršie je, že o ňom neviete

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -