Spoločnosť Apple urobila v roku 2022 rozhodnutie, ktoré prekvapilo mnohých jej fanúšikov. iPhone 14 / 14 Plus má iný procesor než drahšie prevedenie 14 Pro / 14 Pro Max. A aj keď sa tvári novšia verzia čipu tak, akoby bola vyrábaná modernejším procesom, podľa všetkého to nie je celkom pravda.

Upozornil na to Jason Cross z Macworld, ktorý sa hlbšie ponoril do problematiky čipu A16 Bionic. Podľa jeho zistení je tento čip v mnohých smeroch rovnaký, ako predchodca A15 Bionic, no Apple tvrdí, že ho produkuje 4 nm procesom. S tým však nesúhlasí ani spoločnosť TSMC (dodávateľ), ktorá hovorí o vylepšenom 5 nm procese.

Čip je podľa Apple vyrábaný novým „4 nanometrovým“ procesom od TSMC, čo z neho robí prvý takýto procesor v smartfóne. Stojí však za zmienku, že proces „N4“ TSMC nie je 4nm procesom v pravom slova zmysle, pričom samotné TSMC ho dokonca nazýva „vylepšenou verziou technológie N5“. Aj keď je to pokročilejší proces ako predchádzajúce procesory série A, nejde o skutočný proces výroby kremíka novej generácie.“Uvádza Cross vo svojej správe.

Aj hardvér je veľmi podobný 

iPhone 14 Plus / 14 Pro Max
Zdroj: YouTube / Andru Edwards

Pokiaľ sa pozrieme na samotný hardvér nového čipu A16 Bionic, rýchlo zistíme, že na papieri vyzerá skoro rovnako ako A15 Bionic. V jeho útrobách sa nachádzajú dve vysokovýkonné jadrá CPU, štyri efektívne jadrá CPU, päť jadrová GPU a šestnásť jadrový Neural Engine.

Je síce pravda, že Apple zväčšilo počet tranzistorov, no rozdiel z 15 miliárd na 16 miliárd je pre bežného používateľa absolútne zanedbateľný. Navyše z roka na rok sa stretávame s oveľa väčšími skokmi (aspoň o 3 miliardy).

Rovnaké CPU aj Neural Engine 

iPhone 14 Pro
Zdroj: Tom’s Guide

Novinár dokonca naznačil, že CPU a Neural Engine sú buď identické alebo takmer identické s čipom A15 Bionic. To, čo môže spôsobovať zásadný rozdiel v rýchlosti zariadení je skôr operačná pamäť RAM. V oboch prípadoch má síce 6 GB, no vlajkové lode sa spoliehajú na modernejšiu technológiu LPDDR5 a lacnejšie modely na LPDDR4x.

Zdá sa teda, že Apple sa v roku 2022 nesnažilo o nič prevratné či inovatívne, no my sa tomuto rozhodnutiu nemôžeme čudovať. Procesor A16 Bionic je totiž aj so zastaralými „vnútornosťami“ stále najvýkonnejší mobilný čip sveta a v testoch proti nemu stojí iba jeho predchodca 15 Bionic.

Na čo by teda firma vyťahovala eso z rukáva, keď si ho môže odložiť na budúci rok? Škoda len tých zavádzajúcich marketingových informácií…

Prečítajte si tiež  Záujem o nové iPhony 11 je stále obrovský. Apple navyšuje výrobu!

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -