Súd rozhodol, že spoločnosť Apple musí brazílskemu zákazníkovi, ktorý si nedávno kúpil iPhone, vyplatiť odškodné za predaj zariadenia bez nabíjačky. Podľa oficiálneho verdiktu tým spoločnosť Apple porušila spotrebiteľské právo, píše Macrumors.

Rozhodnutie odstrániť nabíjačku z balenia iPhonov vyvolalo v Brazílii silnú vlnu kontroverzie už v roku 2020, keď sme sa s ním po prvýkrát stretli po predstavení iPhonu 12. Od tej doby sa z krajiny pravidelne ozývajú hlasy, ktoré tvrdia, že firma koná protizákonne.

Spoločnosť Apple sa na druhú stranu vždy obhajovala tým, že tento krok bolo nutné vykonať z ekologických dôvodov. Spôsobila však určité pobúrenie verejnosti a takisto aj právnikov. Najnovšie sudca v Brazílii donútil spoločnosť Apple, aby zaplatila svojmu zákazníkovi takmer 1075 dolárov za chýbajúcu nabíjačku.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako uvádza portál Tecmundopodľa článku 39 spotrebiteľského zákonníka (CDC) je predaj zariadenia bez nabíjačky v Brazílii nekalou a zakázanou praktikou, takže nie je povolené predávať mobilný telefón a nabíjačku samostatne.“

Spoločnosť Apple sa ocitla pred súdom v tomto konkrétnom prípade po tom, čo predala zákazníkov iPhone a nabíjačku samostatne v meste Goiânia.

Apple už malo v Brazílii platiť pokutu vo výške 2 miliónov dolárov

 Podľa šéfa spotrebiteľskej skupiny Procon-SP Fernanda Capeza udelila Brazília minulý rok spoločnosti Apple pokutu vo výške 2 milióny dolárov za porušenie spotrebiteľského práva a nerešpektovanie brazílskych zákazníkov.

V istom momente sa zdalo dokonca reálne, že Brazília prinúti spoločnosť Apple, aby ku každému iPhonu predávanému v krajine pribalila nabíjačku. Procon-SP uviedla, že nabíjačka je „nevyhnutnou súčasťou“ smartfónu. Snahy boli ale márne.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Spoločnosť Apple reagovala argumentom, že mnohí zákazníci už majú nabíjačky vo svojich domácnostiach, a dodala, že odstránenie nabíjačky je prínosom pre životné prostredie a výrazne znižuje celkovú uhlíkovú stopu balenia iPhonu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -