Tento rok priniesol pre Apple a jeho používateľov v Európskej únii významné zmeny, ktorý sa nemusia páčiť každému. Nový zákon o digitálnych trhoch (DMA) prinútil spoločnosť umožniť sťahovanie apiek mimo App Store priamo do našich iOS zariadení. Alternatívne obchody s aplikáciami sú pri tom v našich končinách dostupné ako prvé na svete. Podľa portálu 9to5mac však Európa zďaleka nie je posledná.
Ďaleké Japonsko totiž prijalo veľmi podobný zákon ako Európsa únia. V praxi prináša rovnaké zmeny aj pre japonských používateľov zariadení s operačným systémom iOS. Ako uvádza tamojší portál Kyodo News, japonský parlament schválil nový protimonopolný zákon, ktorý zabraňuje veľkým technologickým spoločnostiam, ako sú Apple a Google, obmedzovať predaj a distribúciu aplikácií tretími stranami na ich vlastných platformách.
Tento zákon zároveň umožňuje vývojárom využívať platformy podľa vlastného výberu namiesto natívnych platforiem, ako sú App Store či Google Play.
Okrem toho zákon zakazuje technologickým gigantom uprednostňovať vlastné služby vo výsledkoch vyhľadávania pred službami vývojárov tretích strán. Apple bude tým pádom musieť v krajine vychádzajúceho slnka urobiť podobné úpravy ako v EÚ. V opačnom prípade za to zaplatí nemalé pokuty.
Za porušenie zákona bude hroziť vysoká pokuta
Spoločnosti, ktoré porušia nový zákon, budú čeliť pokute vo výške 20 % domáceho príjmu z daného porušujúceho servisu, pričom pokuta sa zvýši na 30 % pri pokračovaní v týchto praktikách.
Zákon vstúpi do platnosti koncom roka 2025, čo dáva spoločnosti Apple ešte dosť času na implementáciu potrebných zmien do iOS. Koniec koncov, pravdepodobne jej bude stačiť okopírovať prístup z Európy, nakoľko Japonsko chce skoro
to isté.
Apple čelí s App Store viacerým vyšetrovaniam po celom svete
Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple aktuálne čelí aj žalobe ministerstva spravodlivosti USA a podobným vyšetrovaniam v mnohých krajinách po celom svete.
Politikom sa nepáči, akým spôsobom firma obmedzuje svoju platformu. Tá sa naopak obhajuje, že inštalácie apiek mimo App Store nie sú vo väčšine sveta povolené z dôvodu zachovania maximálnej bezpečnosti.
V EÚ majú používatelia dokonca možnosť sťahovať aplikácie od vývojárov tretích strán aj priamo z webových stránok vývojárov, hoci tento proces stále podlieha mnohým pravidlám a smerniciam.
A aj keď to niekomu môže prísť ako super nápad, v praxi to trochu zabíja ekosystém Apple, ktorý čoraz viac začína pripomínať konkurenčný Android.
Uvidíme, či sa ku EÚ a Japonsku pridajú ďalšie krajiny sveta, alebo bude mať spoločnosť Apple v tomto smere na dlhší čas pokoj. Dajte nám vedieť do komentára na sociálnych sieťach, čo si o tom myslíte vy.
Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.