Apple urobilo v roku 2017 revolučnú zmenu, keď predstavilo iPhone X, ktorý sa už nespoliehal na odomykanie prostredníctvom odtlačku prsta (Touch ID) ale dostal nové biometrické senzory na skenovanie tváre s názvom Face ID.

Hľadáte kvalitný transparentný kryt pre svoj iPhone? Na Loopi.sk ho nájdete. V ponuke je za skvelú cenu a zaplatiť zaň môžete rýchlo a bezpečne cez Apple Pay. (reklama)

- Reklama -

Netrvalo dlho a s touto technológiou prišiel aj iPhone XS, iPhone 11 či iPhone 12. Vo všetkých troch prípadoch vyzeral notch prakticky rovnako. Zmena ale prišla v roku 2021, keď Apple predstavilo iPhone 13 a iPhone 13 Pro. Obe tieto zariadenia mali síce stále Face ID, no jeho rozmery sa zredukovali o cca dvadsať percent.

Trvalo len ďalších 12 mesiacov, kým sme sa dočkali ďalšej revolúcie. Aj keď si notch v iPhone 14 / 14 Plus zachoval podobu od svojho predchodcu, v prípade vlajkovej lode iPhonu 14 Pro / 14 Pro Max mal opäť úplne iný dizajn. Apple konkrétne vytvorilo po prvýkrát dierovaný displej a aby tento prvok využilo, skombinovalo ho s prepracovaným používateľským rozhraním v operačnom systéme iOS.

V roku 2022 sme sa teda dočkali šikovného prvku Dynamic Island, ktorý spája príjemne s užitočným a vo svete spôsobil taký ošiaľ, že ho začali používať aj zariadenia s Androidom, hoci ho vôbec nepotrebovali. Už onedlho sa ale dočkáme ďalšej zmeny.

iPhone 16 dostane Face ID pod displejom. Dynamic Island môže byť v roku 2024 prepracovanejší 

iPhone bez výrezu pre Face ID
Zdroj: SvetApple

Ako píše portál 9to5mac, aj keď je dynamický ostrov stále pomerne veľkou novinkou, platiť to nebude dlho. Už v roku 2023 má mať totiž každý iPhone 15 (aj lacnejšie modely) svoj vlastný Dynamic Island, čo znamená, že Apple medzi týmito zariadeniami nebude robiť v prednej časti žiadne vizuálne rozdiely.

Zmeniť sa to ale môže v roku 2024, kedy Apple predstaví iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Aj keď o tomto modeli zatiaľ veľa nevieme, niektoré plány, ktoré s ním firma má už unikli na internet. A sú veľmi logické.

iPhone bez výrezu pre Face ID
Zdroj: SvetApple

Technologický gigant z Cupertina totiž chce, aby sa predná kamera, ako aj senzory, ktoré sú s ňou spojené, skryla pekne pod displej. Vďaka tomu bude mať iPhone krásny a uhladený dizajn prednej časti vždy, keď sa naň pozriete.

Dynamický ostrov vo vrchnej časti pravdepodobne zostane, no mohol by sa vypínať vtedy, keď budete sledovať videá alebo rôzne živé prenosy. Bude to skrátka skôr softvérový prvok, ktorý už nebude tak významne naviazaný na hardvér (ako dnes).

iPhone 16 a iPhone 16 Plus budú mať klasický Dynamic Island 

Na druhej strane ale v ponuke zostanú aj lacnejšie modely iPhone 16 a možno iPhone 16 Plus, ktoré budú mať klasický priestrel vo vrchnej časti displeja a tak budú využívať Dynamic Island v rovnakej podobe ako dnes.

V praxi to môže priniesť rôzne obmedzenia, ako napríklad vyššie spomínané prehrávanie videa. To budete musieť sledovať spolu s notchom tak ako dnes. Ak si na to ale dokážete zvyknúť teraz, určite vám to nebude robiť problém ani v roku 2024!

iPhone 15 Plus koncept
Zdroj: YouTube / 4RMD

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tomto pláne myslíte vy. Apple je v súčasnosti veľmi ambiciózne a podľa nedávnej správy od agentúry Bloomberg si chce dokonca samo vyrábať displeje, vďaka čomu sa zbaví závislosti na spoločnostiach Samsung, LG a BOE. Uvidíme teda, či sa to firme podarí.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -