Nová japonská legislatíva aktuálne prekvapila celý technologický svet. Nový zákon, ktorý bol prijatý parlamentom, núti spoločnosť Apple a ďalších technologických gigantov umožniť prístup tretích strán na svoje zariadenia s operačným systémom iOS. Informuje o tom Macrumors.

Zákon, ktorý je v Japonsku známy ako „Act on Promotion of Competition for Specified Smartphone Software“ vstúpi do platnosti po schválení kabinetom a Apple bude musieť do 18 mesiacov vykonať viacero zmien, ktoré sa od neho vyžadujú. Zahŕňajú napríklad povolenie tretích strán na svojej platforme, možnosť výberu platobných poskytovateľov a upravenie predvolených nastavení.

Apple bude tiež povinný zabezpečiť, aby jeho vlastné služby nemali nespravodlivú výhodu vo vyhľadávaní a nevyužívali údaje o konkurenčnom softvéri na svoje zvýhodnenie.

Zároveň tiež platí, že vývojári tretích strán dostanú prístup k rovnakým funkciám, ako majú vývojári spoločnosti Apple. To znamená, že Apple musí v Japonsku odomknúť aj NFC pre bezkontaktné platby. V súčasnosti je výsadou len pre Apple Pay.

Za porušenie pravidiel hrozia Apple vysoké pokuty 

Porušenie týchto pravidiel by mohlo Applu priniesť pokuty až do výšky 20 % príslušného obratu, pričom opakované porušenia môžu zvýšiť túto hodnotu až na 30 %. V praxi tak môže ísť pokojne aj o niekoľko miliárd dolárov. A hoci je Apple obrovská firma, nič takéto sa jej určite platiť nechce.

Apple už vyjadril svoje obavy z toho, ako tieto zmeny ovplyvnia japonských používateľov a ich súkromie, no zároveň deklaroval, že bude spolupracovať s japonskými regulačnými orgánmi počas implementačného obdobia.

Tento krok Japonska nasleduje po podobných iniciatívach v Európe a Veľkej Británii, ktoré sa tiež snažia regulovať dominanciu veľkých technologických firiem, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Apple. Až čas ale ukáže, či tento zákon prinesie očakávané výsledky, alebo nie. Nechajme sa prekvapiť.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Budú sa v Európe vyrábať čipy pre iPhone? Možno áno
Môže ťa zaujímať
- Reklama -