Spoločnosť Apple pravidelne informuje o tom, koľko ľudí používa jej najnovší operačný systém pre iPhone a iPad. A keďže sa blíži konferencia WWDC 2023, na ktorej budú predstavení nástupcovia v podobe iOS 17 a iPadOS 17, firma sa ešte chcela stihnúť pochváliť tým, ako sa darí aktuálnym generáciám.

Nová štatistika ukazuje, že ľudia si v rokoch 2022 – 2023 inštalovali iOS 16, ako na bežiacom páse. Ešte v januári bol tento systém k dispozícii na 72 % zariadeniach, pričom v súčasnosti tento počet narástol až na 81 %. Ak sa pozrieme na iPhony predstavené v posledných štyroch rokoch, iOS 16 nájdeme až na 90 % z nich!

Podľa dát je tiež zrejmé, že druhý najobľúbenejší operačný systém je stále iOS 15 s 13 % zastúpením na trhu a tretím staršie verzie, ktoré tvorili dokopy 6 %.

Tieto údaje sú pre spoločnosť Apple veľmi pozitívne, pretože iOS 16 je kompatibilný len s iPhonom 8 / X alebo novšími verziami.

iOS 16
Zdroj: Apple

Na svete je však stále veľa ľudí, ktorí používajú mierne zastaralý iPhone 7, iPhone 6S či iPhone SE 1. generácie, na ktorých môže bežať už iba spomínaný iOS 15. Aj preto má pomerne výrazné zastúpenie na trhu, hoci bol oficiálne vydaný ešte v roku 2021.

Dobrý výsledok dosiahol aj iPadOS 16

Apple a jeho iPad s operačným systémom iPadOS 16 a funkciou Stage Manager
Zdroj: 9to5mac.com

Spoločnosť Apple vo svojej správe prezradila, že sa veľmi dobre darí aj jej operačnému systému iPadOS 16, pri ktorom je vo všeobecnosti možné pozorovať o čosi pomalší rast v porovnaní s iOS.Zatiaľ čo v januári 2023 bol nainštalovaný na 50 % všetkých aktívnych iPadoch, dnes ho nájdeme až na 71 % zariadeniach.

Technologický gigant na záver zdôrazňuje, že iOS 15 mal takto pred rokom 82 % podieľ na trhu. Dá sa teda s chladnou hlavou napísať, že novšej verzii, ktorá je o jediné percento horšia, sa darí skoro rovnako. A to platí aj napriek tomu, že podporuje podstatne menej zariadení (iOS 15 sa dal nainštalovať aj na iPhone 6S).

Dajte nám vedieť do komentára, aký operačný systém používate vy, a ako ste s ním spokojní. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iOS 12 bude hlavne opravný!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -