Od predstavenia nových systémových aktualizácií nás delia už len necelé dva týždne. Hlavnou hviezdou konferencie WWDC 2023 bude okrem očakávaného hardvéru aj iOS 17.

Operačný systém pre iPhone si prejde niekoľkými zmenami, ktoré budú výraznejšie ako pri update súčasnej generácie. Podľa Marka Gurmana z agentúry Bloomberg sa Apple zameria na viacero funkcií natívnych aplikácií. Medzi nimi nebude chýbať Wallet, lokalizačná sieť Find My a vychytávky pre SharePlay a AirPlay.

Vo svojom najnovšom príspevku Gurman uvádza, že najmä aplikácia Wallet/Peňaženka  si prejde najvýraznejšími zmenami. Tu však prichádza kameň úrazu. Nakoľko na Slovensku nie je podporovaná väčšina funckií vrátane digitalizácie preukazov a rôznych ID kariet, táto zmena nás s najväčšou pravdepodobnosťou obíde.

Apple si chystá zmeny rozhrania aj funkcií

Lokalizačné služby Find My by sa však mali týkať všetkých zariadení, bez ohľadu na krajinu.  Pribudnú nové funkcie pre lepšie určenie polohy iPhonov či ostatných zariadení a to vrátane doplnkov ako AirTag alebo slúchadiel AirPods. Bližiš podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

AirPlay na iPhone
Zdroj: Ug Tech Mag

Spoločnosť Apple pracuje aj na vylepšeniach funkcie SharePlay na sledovanie obsahu prostredníctvom hovorov FaceTime. Nebudú chýbať ani vylepšeni protokolu na bezdrôtové streamovanie AirPlay, čo zabezpečí plynulejší stream a jednoduchšie rozhranie.

Prečítajte si tiež  Apple použije v iOS 17 umelú inteligenciu, vďaka ktorej zavedie túto prevratnú novinku

Toto zatiaľ vieme o iOS 17

Operačný systém iOS má odjakživa jednoduché ovládanie, ktoré vyhovuje aj starším používateľom. Z času na čas sa tu ale stretneme s drobnými ikonami, textom alebo nastaveniami, ktoré môžu byť pre týchto ľudí zle čitateľné a náročné na orientáciu.

Aj preto spoločnosť Apple predstavila Assistive Access (Asistovaný Prístup), vďaka ktorému bude možné pomerne jednoducho ovládať aplikácie upravené tak, aby obsahovali len základné funkcie a veľké prvky používateľského rozhrania. Ide v podstate o potvrdenie úniku z konca minulého roka.

iOS 17
Zdroj: Apple

Nový režim zahŕňa prispôsobené prostredie pre apky Telefón a FaceTime (spojené do jednej), Správy, Fotoaparát, Fotky či Hudba. Rovnako tak platí, že Apple ho umožní používateľom plne prispôsobiť.

Súčasťou novej funkcie je tiež prepracovaná domovská plocha, na ktorej sa môžu nachádzať aplikácie v zväčšenej mriežke, alebo v zozname pod sebou.

Živá reč bude hovoriť za vás, dokonca aj vašim hlasom

Nová funkcia Živá reč umožní na vašom iPhone, iPade alebo Macu napísať text, ktorý chcete povedať a ten následne zariadenie nahlas vysloví počas telefonických alebo FaceTime hovorov. Rovnako sa bude dať táto možnosť využiť aj pri bežnej komunikácii.

Pre jednoduchšie používanie vám zariadenie umožní aj uložiť si často používané frázy, aby ste ich vždy nemuseli nanovo písať a vedeli ste sa ľahšie zapojiť do konverzácií.

Prečítajte si tiež  Nová éra v iOS 17. Apple nepriamo potvrdilo inštaláciu apiek mimo App Store

Na všetko bude stačiť nahrať 15 minút hovoreného slova za pomoci súboru náhodných textových výziev. Technológia sa spolieha na strojové učenie integrované priamo v zariadení, aby boli všetky dáta a nahrávky maximálne bezpečné a neohrozovali súkromie používateľa.

iOS 17
Zdroj: Apple

Nový režim detekcie v lupe

Spoločnosť Apple tiež vylepšila aplikáciu Lupa, do ktorej vložila používateľom možnosť interagovať s fyzickými objektmi, ktoré majú niekoľko textových štítkov. Novinka s názvom „Point and Speak“ je vhodná napríklad pri používaní domácich spotrebičov.

V praxi kombinuje výstup z fotoaparátu zariadenia, LiDAR skeneru a strojového učenia. Na základe toho dokáže pomerne jednoducho používateľovi oznámiť, čo sa nachádza na tlačidlách, keď po nich prechádzajú prstami.

Funkcia Point and Speak v iOS 17
Zdroj: Apple

Funkcia bude k dispozícii pre iPhone aj iPad a jej súčasťou je podpora pre VoiceOver. V Lupe sa tiež nachádza detekcia ľudí, detekcia dverí či popisy obrázkov. Apple chce týmto pomôcť najmä používateľom so zrakovým postihnutím, ktorí sa môžu náročnejšie pohybovať vo fyzickom prostredí.

Viac informácií sa dozvieme už počas samotnej konferencie WWDC 2023, ktorá prebehne od 6. do 9. júna. Hlavná prezentácia Apple prebehne v prvý deň a my Vám samozrejme budeme prinášať čerstvé novinky .

Prečítajte si tiež  WWDC 2023 bude extrémne zaujímavá konferencia. Tu je dôvod prečo

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -