Spoločnosť Apple začiatkom týždňa vydala veľkú aktualizáciu iOS 17.5, ktorá však na prvý pohľad priniesla len skromné novinky a vylepšenia. Neskôr sa ale podarilo zistiť, že tento update opravuje celkovo až 15 kritických bezpečnostných chýb, ktoré môžu ohroziť používateľov a preto by si ho mal nainštalovať každý majiteľ iPhonu.

Je tu, ale jeden problém. V priebehu posledných dní sme do redakcie dostali hneď niekoľko podnetov zo strany našich čitateľov na to, že nová verzia operačného systému iOS 17.5 zhoršuje výdrž batérie na ich iPhonoch. Týkalo sa to rôznych modelov bez rozdielu na to, či šlo o staršie, alebo novšie verzie.

Aj preto sme čakali na video od youtubera iAppleBytes, ktorý sa touto problematikou dlhé roky zaoberá. To už medzičasom prišlo a prinieslo nám zaujímavé výsledky.

iOS 17.5 a výdrž batérie

Do jeho testu sa dostalo celkovo 6 rôznych modelov, ktoré boli porovnávané rovnakým spôsobom. Na začiatku testu sa ocitol iPhone SE 2020, ktorý získal skóre 2 011 bodov, čím prekonal predošlú verziu operačného systému iOS 17.4.1, pri ktorej mal skóre 1 927 bodov.

Ďalej sa testu zúčastnil iPhone XR, kde už bolo vidieť jemné zhoršenie. Namiesto 2 803 bodov v teste dosiahol 2 778 bodov. Podobne si viedol aj novší iPhone 11, ktorý namiesto 3 322 bodov dosiahol v teste 3 277 bodov.

Naopak iPhone 12 dopadol s výsledkom 3 606 bodov lepšie, ako pri iOS 17.4.1, kde mal v rovnakom teste iba 3 518 bodov. Jemné zhoršenie však zaznamenal iPhone 13 s celkovým skóre 3 500 bodov namiesto 3 530 bodov a na záver padlo aj jedno výraznejšie zlepšenie pri iPhone 15, ktorý si prilepšil z 6 360 bodov na 6 520 bodov.

 

Zhoršuje iOS 17.5 výdrž batérie? 

Ako ste mohli vidieť v samotnom teste vyššie, nepodarilo sa priamočiaro preukázať, že by operačný systém iOS 17.5 zhoršoval výdrž batérie na väčšine testovaných iPhonoch.

Aj keď dosiahli 3 zo 6 smartfónov horšie výsledky ako pri iOS 17.4.1, išlo o tak zanedbateľné rozdiely, že by ich spotrebitelia v praxi ani len nemali mať šancu postrehnúť.

Naopak, aktualizácia pomerne výrazne zlepšila výdrž pri iPhone 15 a tiež iPhone 12, čo nás milo prekvapilo. Z toho sa dá usúdiť len jedno.

Je zrejmé, že väčšine majiteľom iPhonov sa po aktualizácii na iOS 17.5 nezmenila výdrž batérie, no stále to neznamená, že sa s týmto javom pri niektorých činnostiach nemôžete stretnúť aj vy. Ako sme uviedli na začiatku článku, pomerne dosť ľudí nás informovalo v správach alebo v komentároch na sociálnych sieťach, že to na vlastnej koži pociťujú.

Prečítajte si tiež  AKTUÁLNE: Slovenský operátor prináša pre majiteľov iPhonov obrovské vylepšenie

Našim jediným tipom je v tomto prípade počkať, čo Apple s aktualizáciou spraví v rámci prvej opravy s označením iOS 17.5.1, ktorá by mohla prísť už čoskoro.

Zatiaľ nám dajte do komentára na sociálnej sieti Facebook / Instagram vedieť, či ste sa s týmto negatívnym javom stretli aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.