Každý iPhone 15, ktorý bol predstavený v roku 2023 už ponúka 48 Mpx hlavný snímač so širokouhlým objektívom. Takéto vysoké rozlíšenie bolo doposiaľ k dispozícii len pre iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max. Staršia generácia smartfónu však obsahovala jedno obmedzenie, pre ktorú moc ľudí v 48 Mpx vlastne nefotilo. Teraz sa to s príchodom iOS 17 zmení, nakoľko ako iPhone 15, tak aj iPhone 14 Pro bude vedieť ukladať fotky v novom formáte „HEIF Max„.

Pokiaľ ste chceli doteraz využívať potenciál 48 Mpx fotoaparátu v iPhone 14 Pro / 14 Pro Max, mali ste len nasledujúce možnosti. Buď ste zábery zachytávali do bežného 12-megapixelového formátu JPEG alebo HEIF, 12-megapixelového formátu ProRAW alebo 48-megapixelového ProRAW. Možnosť fotiť v rozlíšení 48-megapixelov nebola pre klasické JPEG a HEIF k dispozícii. Apple to však tento rok vyriešilo a zmenu spätne implementuje aj do starších modelov. To je celkom férový prístup.

Pokiaľ sa teraz pýtate, aký je problém zachytávať fotografie v rozlíšení 48 Mpx do ProRAW, odpoveď je jednoduchá. Keďže ide v podstate o bezstratový formát (viac sme sa tomu venovali v tomto článku), výsledné fotky sú extrémne náročné na úložisko.

Predstavte si, že každý takýto záber vám „ukradne“ z pamäte až 75 MB miesta. Presne preto prichádza nový formát HEIF Max, ktorý to dokáže vyriešiť.

Aj s ním budete môcť fotiť v 48-megapixelovom rozlíšení, no záber sa uloží do komprimovaného súboru. Vo výsledku má teda rovnaká fotka len zhruba 5 MB, čo je cca 15-násobný rozdiel. HEIF Max (48 Mpx) pritom ponúka stále viac, ako klasický formát HEIF (12 Mpx).

Malý bonus od Apple na záver 

iPhone 15
Zdroj: Apple

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple v iOS 17 aj zdokonalila aplikáciu Fotoaparát. Formát, do ktorého chcete fotiť už nemusíte prepínať cez aplikáciu Nastavenia, ale postačí vám na to jednoduchá skratka. Stačí kliknúť na tlačidlo HEIF Max/RAW a podržať ho, aby ste mohli prepínať medzi možnosťami dostupnými pre váš iPhone.

Ak vás zaujímajú informácie týkajúce sa nových smartfónov z dielne Apple, určite si nenechajte ujsť naše články, v ktorých sme zhrnuli všetky zásadné novinky modelového radu iPhone 15.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  iPhone 6S stojí na výrobu len 211,50$, jeho väčší brat 6S Plus 236$
Môže ťa zaujímať
- Reklama -