Spoločnosť Apple nám predstavila úplne nový iPhone 15 a iPhone 15 Pro, ktoré sa v oboch prípadoch dočkali veľkolepej náhrady za Lightning konektor. Dlhšiu dobu sa špekulovalo nad tým, že táto zmena môže byť pozitívna aj pre rýchlejší prenos súborov a teraz sa tieto fámy potvrdili.

Spoločnosť Apple totiž do svojej vlajkovej lode, iPhonu 15 Pro zakomponovala aj podporu pre USB 3, vďaka čomu môžu používatelia oveľa rýchlejšie sťahovať veľké fotografie Apple ProRAW alebo videá ProRes pri dátovej komunikácií medzi smartfónom a počítačom Mac. Maximálna rýchlosť dosahuje až 10 Gbits. Ako iste viete, hoci tieto formáty podporoval aj iPhone 14 Pro, jeho Lighnting port bol ešte aj v roku 2022 obmedzený len na rýchlosti USB 2, čo bola extrémna nevýhoda.

A aj keď je to celé dobrá správa, má to jeden háčik, ktorý nás však neprekvapil, pretože sme ho taktiež očakávali. Zariadenie sa totiž bude dodávať len s káblom, ktorý má 1 meter, podporu pre USB-C no rýchlosť USB 2 (rovnako, ako spomínaný Lightning).

iPhone 15 Pro USB-C
Zdroj: Apple

Spoločnosť Apple, ktorá celú konferenciu postavila na svojom ekologickom prístupe vám teda pre podporu USB 3 musí predať druhý samostatný kábel a ten, ktorý dostanete so zariadením môžete buď vyhodiť, alebo si ho nechať schovaný v krabičke a nikdy ho nepoužiť.

USB-C v iPhone 15 nám uľahčí život 

iPhone 15 Pro USB-C
Zdroj: Apple

To, že iPhone 15 dostal konečne konektor USB-C z nášho pohľadu vôbec nie je zlá správa. Práve naopak. Zariadenie si túto zmenu doslova pýtalo už niekoľko rokov a Apple ju dlhodobo ignorovalo. Je smutné, že musela zasiahnuť až Európska únia, aby gigant vyhovel požiadavkám nových zákonov.

Každopádne, vďaka USB-C bude používanie iPhonu 15 oveľa jednoduchšie. Keď sa vyberiete na cesty so svojim iPadom a Macom, postačí vám iba jedna nabíjačka. A nie je to všetko. Cez tento konektor môžete napájať aj rôzne flash disky, mikrofóny či dokonca 4K displeje priamo cez iPhone bez akýchkoľvek adaptérov alebo hardvérových kľúčov.

Dokonca sa hovorí, že týmto spôsobom budete môcť dobíjať zo svojho iPhonu aj produkty, ako AirPods či napríklad Apple Watch, keď vám v nich na cestách dôjde šťava. Z nášho pohľadu teda veľký palec hore.

iPhone 15 síce má USB-C, no pomalú verziu 

iPhone 15
Zdroj: Apple

Na záver je férové spomenúť, že zatiaľ čo iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max podporujú USB-C s rýchlosťami až USB 3 (s podporovaným káblom), za všetkými týmto technológiami stojí povinnosť používať nový procesor A17 Pro.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro sa ukazuje na renderoch, ako od Apple. Takto bude vyzerať do posledných detailov

Ak si teda zaobstaráte lacnejšie verzie iPhone 15 alebo iPhone 15 Plus, ktoré majú „iba“ čip A16 Bionic, z rýchleho prenosu dát sa žiaľ tešiť nebudete. Tieto zariadenia sú stále obmedzené na rýchlosti USB 2, čo znamená, že prenesú maximálne 480 Mbps dát. Škoda…

Spoločnosť Apple na evente Wonderlust predstavila celú nádielku nových produktov. Neukázal sa tu iba nový iPhone 15 v štyroch samostatných verziách, ale aj Apple Watch Series 9 či Apple Watch Ultra 2. generácie. Pokiaľ si chcete prečítať všetko o tejto konferencií, nájdete to na tomto odkaze.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -