Spoločnosť Apple je preslávená svojským prístupom ku vývoju mobilných zariadení a robením rozdielov medzi dostupnými a prémiovými modelmi. iPhone 16, ktorý príde na trh v septembri 2024 nebude žiadnou výnimkou, no žiaľ na to opäť doplatia len jeho budúci majitelia. Zariadenie totiž nedostane funkciu, ktorá nájdeme aj v štvornásobne lacnejších zariadeniach s operačným systémom Android.

Ako informuje portál Naver technologický gigant sa aj v dnešnej dobe ulakomí na pomerne jednoduchú technológiu displeja, ktorú ani on sám nepovažuje za špičkovú. Je síce pravda, že iPhone 16 / 16 Plus dostane špičkový OLED panel s vysokým rozlíšením aj jasom či výrezom pre Face ID vo vrchnej časti, ktorý bude zároveň interaktívne fungovať ako Dynamic Island, no stále mu bude chýbať funkcia ProMotion.

Variabilná obnovovacia frekvencia sa po prvýkrát objavila ešte v roku 2021 v iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max, kedy fungovala v rozsahu od 10 Hz do 120 Hz a zariadeniu dokázala sprístupniť plynulejšie animácie a lepší používateľský zážitok.

O rok neskôr potom prišiel iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max, ktorý už mal aj podporu pre Always-on. Rozsah obnovovacej frekvencie vďaka tomu klesol na 1 Hz až 120 Hz, vďaka čomu je displej ešte o čosi úspornejší a hlavne dokáže celé hodiny svietiť pri extrémne nízkej spotrebe energie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa SVETAPPLE.SK (@svetapplesk)

 A aj keď to znie veľkolepo, pravda je taká, že podobné technológie ponúkajú zariadenia s operačným systémom Android oveľa dlhšie ako Apple a hlavne ide o výrazne lacnejšie produkty, ktoré začínajú už v cenových hladinách nad 200 €.

Technologického giganta z Cupertina to napriek absolútne tomu netrápi a v najbližšej dobe si pôjde svoje. Samozrejme na úkor spotrebiteľov, ktorí nebudú potrebovať prémiové funkcie vlajkových lodí s označením „Pro“ a „Pro Max“.

iPhone 16 bude mať znovu iba 60 Hz displej 

iPhone 16 koncept
Zdroj: YouTube / iOS Beta News

Pripravovaný iPhone 16 / iPhone 16 Plus – základné prevedenie série, ktoré príde na trh v septembri 2024 sa bude cenovo pohybovať na úrovni okolo 1 000 €, no stále sa pri ňom budeme spoliehať len na klasický 60 Hz displej.

Hoci je pravda, že tento displej bude v oblasti celkovej kvality zobrazenia absolútne špičkový, minimálne funkcia ProMotion mu bude v dnešnej dobe stále veľmi chýbať. Ak sa teraz pýtate, prečo ju sem Apple nepridá, odpoveď je úplne jednoduchá.

Ako ProMotion tak aj Always-on sú „exkluzívne“ funkcie, ktoré budú stále dostupné len v drahších vlajkových lodiach s označením iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max. Apple sa teda bude snažiť základné a prémiové iPhony opäť technologicky rozlíšiť a ku tomu má pomôcť práve nižšia obnovovacia frekvencia displeja.

Prečítajte si tiež  Apple prinesie iPad s OLED displejom v roku 2023

Dobrou správou je aspoň to, že podľa únikov Apple tomuto tlaku nemôže odolávať donekonečna a aspoň ProMotion displej môže pridať do iPhonu 17 / 17 Plus v roku 2025. S funkciou Always-on je to však stále otázne. Nechajme sa teda prekvapiť, ako to vo výsledku dopadne.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1 000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -