Apple bol v roku 2023 najväčší výrobca smartfónov na svete a toto prvenstvo sa mu podarilo získať aj napriek tomu, že v niektorých oblastiach značne zaostáva. Pekným príkladom sú zariadenia so skladacím displejom, ktoré majú v ponuke spoločnosti ako Samsung, Huawei, Oppo či Motorola. Ako ale naznačuje portál PatentlyApple, všetko by sa mohlo zmeniť.

Technologický gigant z kalifornského Cupertina si totiž nechal patentovať nový mechanizmus pántov, ktorý je v mnohých smeroch inovatívny. Tento patent bol podaný na americkom patentovom úrade (na US Patent and Trademark Office), skrátene USPTO ešte v októbri minulého roka.

Po vizuálnej stránke pripomína riešenie spoločnosti Samsung, ktoré poznáme zo smartfónu Galaxy Z Flip 5. Ide o entry-level skladačku výrobcu, ktorá sa štandardne predáva za 1 319, no po kliknutí na tento odkaz ju kúpite od 730 € s 512 GB pamäťou.

Skladací iPhone s technológiou, akú nemá nikto iný 

iPhone skladací displej
Zdroj: YouTube / 4RMD (snímka obrazovky)

Špeciálny mechanizmus pántu, o ktorom sa hovorí, že by ho mohla spoločnosť Apple použiť vo svojom prvom skladacom iPhone disponuje veľkým rozsahom pohybu. Vďaka čomu je univerzálny a taktiež odolný.

V patentovom dokumente sa dokonca uvádza, že s týmto pántom by malo byť možné skladanie zariadenia oboma spôsobmi do jednej aj druhej strany. Žiaden výrobca doposiaľ nič podobné nepredstavil. iPhone by bol preto v tomto smere úplne prvý.

Apple patent skladací iPhone
Zdroj: Patently Apple

Patent, ktorý Apple použije aj na iných zariadeniach 

Informácie v patente zároveň uvádzajú, že Apple ho nemusí použiť len v iPhone, ale v širokej škále zariadení od tabletov až po po počítače Mac.

Pravdepodobne teda nie je náhoda, že sa často skloňuje príchod skladacieho iPadu. Predstavený by mal skôr, ako samotný skladací iPhone.

Obrázok, ktorý je priložený ku patentu tiež naznačuje, že nový pánt by mal byť k dispozícii so špeciálnymi synchronizačnými ozubenými doskami so vzájomne prepojenými zubami.

Toto technické riešenie by malo zabezpečiť „synchronizovaný rotačný pohyb medzi ľavou a pravou polovicou pántu“. Používanie bude vďaka tomu veľmi plynulé a bude pôsobiť prémiovo.

Kedy príde skladací iPhone? 

iPhone 16 fold - skladací displej
Zdroj: YouTube / #ios beta news (snímka obrazovky)

Na záver tá najdôležitejšia otázka, kedy Apple nový patent uvedie do praxe. Odpoveď žiaľ nie je celkom jednoduchá, nakoľko existencia takéhoto patentu ešte prakticky nič nezaručuje.

Apple ho síce môže použiť, no takisto ho môže schovať do šuplíka medzi tisícky iných podobných patentov.

Každopádne sa už dlhšiu dobu šepká, že prvý skladací iPhone príde na trh v roku 2026 alebo 2027. Nechajme sa prekvapiť. Do komentára nám napíšte, či by ste takéto zariadenie privítali aj vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 Pro prekonáva hranice grafiky: Neuveríte aký má čip A17 Pro výkon GPU

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -