17 tipov, ako zmierniť rýchle vybíjanie batérie v iOS 17 

iOS 17 výdrž batérie
Zdroj: Apple / úprava redakcie

1. Ktoré aplikácie majú najvyššiu spotrebu batérie? 

Zistiť by ste mali v prvom rade to, ktoré aplikácie majú najväčší vplyv na spotrebu batérie vo vašom iPhone. Dostať sa ku tejto informácii našťastie nie je nič zložité. Stačí keď otvoríte aplikáciu Nastavenia > Batéria a tu sa dostanete ku kompletnému prehľadu za uplynulých 24 hodín a tiež 10 dní (musíte si ho prepnúť).

Okrem aplikácií od spoločnosti Apple alebo vývojárov tretích strán tu uvidíte napríklad aj funkcie ako „Plocha / zamknutá obrazovka“ alebo hlasového asistenta Siri. Dobrým tipom je tiež kliknúť na tlačidlo „Aktivita„, ktoré sa nachádza v pravej časti nad zoznamom aplikácií. Akonáhle to urobíte, automaticky uvidíte, koľko hodín danú apku využívate fyzicky a koľko hodín tento softvér vaše zariadenie vybíja svojim fungovaním na pozadí.

2. Režim nízkej spotreby 

Nie je to žiadne nový zázrak, skôr šikovný tip, ako využívať funkciu, ktorú si zrejme aktivujete len vtedy, keď vám zostáva posledných 20 % energie a vy potrebujete aby váš iPhone zostal nabitý čo možno najdlhšie. Režim nízkej spotreby energie si môžete cez ovládacie centrum aktivovať kedykoľvek a vždy obmedzí viaceré funkcie s cieľom predĺžiť výdrž batérie na jedno nabitie.

To, ako to robí, je vlastne veľmi jednoduché. Akonáhle ho aktivujete, váš iPhone pozastaví automatické načítanie nových e-mailov, obmedzí obnovovanie aplikácií na pozadí, zruší automatické sťahovanie a veľa ďalšieho. Táto funkcia je však zároveň navrhnutá tak, aby vás v praxi čo najmenej vyrušovala. Okrem zníženej obnovovacej frekvnecie na niektorých iPhonoch s ProMotion displejom si veľakrát ani nevšimnete, že ju máte zapnutú.

3. Váš displej svieti úplne zbytočne 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, že vaše zariadenie zbytočne vybíja displej? Ak máte iPhone 14 Pro alebo iPhone 15 Pro s Always-on displejom, platí to dvojnásobne, nakoľko obrazovka svieti aj v čase, keď na smartfóne vôbec nič nerobíte. A koľkokrát je to úplne zbytočné. Áno, je to užitočná funkcia, no ak chcete predĺžiť výdrž batérie na čo najdlhšiu dobu, odporúčame ju aspoň na tento čas deaktivovať. Urobíte to cez Nastavenia > Displej a jas > Trvalo zapnutý displej.

A ak chcete ísť ešte do väčších extrémov, nastaviť si môžete aj rýchlejšie automatické uzamykanie zariadenia. Veľa ľudí tu má nastavené 2 – 3 minúty, čo je však pri šetrení batérie úplne zbytočné. Najnižšia hodnota, ktorá sa tu dá nastaviť je 30 sekúnd.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 Pro by mohol mať viac zaoblené rohy než iPhone 13

4. Sledujte okolitú teplotu 

iPhone okolitá teplota
Zdroj: Apple

Mnoho ľudí si to vôbec neuvedomuje, no aj teplota, ktorej je váš iPhone vystavovaný môže mať výrazný dopad na výdrž jeho batérie. Spoločnosť Apple na svojich internetových stránkach odporúča, aby ste iPhone udržiavali v jeho komfortnej zóne v rozmedzí od 0° do 35 °C. Firma zdôrazňuje, že teploty vyššie ako 35 °C vám môžu natrvalo poškodiť batériu.

A aj keď si možno myslíte, že vaše zariadenie príliš neprehrievate, ste si istí, že ho nenechávate na prudkom slnku, alebo ho nenabíjate a zároveň si na čelnom skle vášho vozidla nespúšťate navigáciu? Práve to býva len tak mimochodom jeden z najhorších zlozvykov, ktoré majú veľmi negatívny vplyv na rýchlu degradáciu akumulátora. Dávajte si na to radšej pozor.

5. Deaktivujte automatické obnovovanie aplikácií na pozadí 

Pokiaľ si na svojom iPhone aktivujete režim nízkej spotreby, automaticky tým vypnete obnovenie aplikácií na pozadí. To čo ste však zrejme nevedeli je, že si manuálne môžete deaktivovať len niektoré apky. Aby ste v tom mali lepší prehľad, otvorte si Nastavenia > Všeobecné > Osviežovanie aplikácií na pozadí.

Obsah týchto aplikácií sa nebude naďalej obnovovať cez Wi-Fi alebo mobilnú sieť v čase, keď ich práve nepoužívate. Veľmi často to využívajú napríklad sociálne siete. Samotné Apple tvrdí, že táto funkcia operačného systému iOS môže mať výrazný vplyv na výdrž batérie.

6. Používajte lokalizačné služby len vtedy, keď máte aktívnu apku 

Ďalším nenápadným „žrútom“ batérie môžu byť lokalizačné služby. Veľa aplikácií žiaľ funguje na princípe, že sa pokúšajú neustále sledovať našu polohu. Robia to z rôznych, aj marketingových dôvodov. Okrem toho, že to zásadným spôsobom môže narúšať vaše súkromie, dá sa to celé nastaviť aj ináč – úspornejšie.

Otvorte si Nastavenia > Súkromie a bezpečnosť > Lokalizačné služby a pri aplikáciach si všímajte, kedy pristupujú ku dátam o vašej polohe. Niektoré tu majú napísané „Nikdy“ a iné „Vždy„. Ideálnym nastavením je však „Pri používaní„.

7. Pozor na slabý signál. Veľakrát vám zožerie najviac baterky 

To, čo môže veľmi negatívnym spôsobom ovplyvňovať výdrž batérie na vašom mobilnom zariadení, je tiež slabý signál. Ak sa nachádzate na mieste s horším pokrytím, váš iPhone sa neustále snaží pripojiť na sieť a to mu logicky vyčerpáva akumulátor.

Niekedy je preto lepšie využívať v takýchto situáciách režim lietadlo, prípadne vypínanie mobilnej dátovej siete, ak vyslovene nepotrebujete byť v spojení s okolitým svetom.

Prečítajte si tiež  42% phabletov v USA tvorí iPhone 6 Plus!

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
Ďalšie