Na sociálnej sieti TikTok sa objavilo niekoľko videí, ktoré u divákov mohli vyvolať všeobecné znepokojenie. Ich autori totiž zistili, že iPhony používajú svoje predné kamery každých 3 až 5 sekúnd. Robia to aj vtedy, keď nemáte otvorenú aplikáciu Fotoaparát a so zariadením vôbec nič nerobíte. A hoci to znie tak, akoby vás iPhone potajomky sledoval, pravda je celkom iná.

Celej téme sa v minulosti venoval aj portál USA Today, ktorý sa pokúsil situáciu logicky vysvetliť. Prizval si na to aj hovoru spoločnosti Apple Alexa Kirschnera, ktorý v priebehu niekoľkých sekúnd vyvrátil všetky konšpiračné teórie, ktoré by sa týkali tajného sledovania prostredníctvom selfie kamery. Na druhej strane, ale potvrdil, že iPhone si vás môže skutočne niekoľkokrát za minútu pomocou predných kamerových technológií skontrolovať.

Pokiaľ totiž vlastníte model s technológiou TrueDepth kamery (Face ID), zariadenie dokáže práve prostredníctvom nej identifikovať, či ho má v rukách majiteľ a či sa naň aktívne pozerá. TrueDepth kamera funguje tak, že na vašu tvár premieta viac ako 30 000 neviditeľných bodov, z ktorých následne vytvára jej podrobnú 3D mapu. Na všetko slúžia špeciálne infračervené technológie a kamery.

Face ID
Zdroj: Apple

iPhone dokáže vďaka tomu napríklad aktívne znižovať jas displeja, pokiaľ zistí, že mu používateľ v danej chváli nevenuje žiadnu pozornosť. Tým dokáže ušetriť nemalé percento batérie.

Dá sa to samozrejme vypnúť, no všetko je bezpečné

Je samozrejme úplne logické, že nie každému sa môže takáto funkcia páčiť a taktiež sú tu používatelia, ktorí si chcú naplno strážiť svoje súkromie a bezpečnosť. Presne preto Apple pridalo do iOS nastavenie, pomocou ktorého ju viete jednoducho vypnúť.

Stačí keď na svojom iPhone otvoríte aplikáciu Nastavenia > Face ID a kód > Zadajte heslo > Deaktivujte prepínač „Funkcie na detekciu pozornosti“Chceme tiež upozorniť, že ak máte aktívnu funkciu „Vzdialenosť od obrazovky„, o ktorej sa viac môžete dočítať tu, prepínač na deaktiváciu detekcie pozornosti bude sivý.

Face ID iPhone
Zdroj: SvetApple

V tejto súvislosti sa tiež hodí spomenúť, ako spoločnosť Apple už viackrát ubezpečila používateľov, že údaje zozbierané technológiou Face ID zostávajú výlučne v zariadení a nie sú zálohované na iCloud ani nikde inde.

Zároveň tiež platí, že infračervené snímanie, ktoré je v nižšie priloženom videu mylne označované za záblesky fotoaparátu, je len kontrolou zariadenia, či mu používateľ venuje pozornosť. Nejde teda o klasické fotenie.

Samotná predstava, že by iPhony tajne fotili používateľov každých pár sekúnd, je pri hlbšom skúmaní technológie TrueDepth fotoaparátu spoločnosti Apple jednoducho vyvrátiteľná a zároveň aj úplne bláznivá. Stačí sa samého seba opýtať, prečo by to spoločnosť Apple vlastne robila?

Prečítajte si tiež  Apple očakáva, že iPhone 11/Pro bude úspešný. Zameria sa na majiteľov starších zaraidení.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.