Očakávania spoločnosti Apple sa zatiaľ nenaplnili. Aj keď vrcholoví predstavitelia predpokladali, že iPhone 14 bude predajným hitom, pravda je celkom iná. Dopyt po zariadení je relatívne slabý a Apple muselo začať konať.

Aby sme to upresnili, podľa agentúry Bloomberg požiadal technologický gigant svojich dodávateľov, aby znížili výrobu základného 6,1″ iPhonu 14 až o 6 miliónov kusov. A to nie je zanedbateľné číslo.

Apple podľa správy očakávalo podstatne väčší záujem zo strany zákazníkov, no aj napriek tomu sa ničoho neobáva.

Tam, kde sa nedarí základnej verzii iPhonu 14 všetko dorovnáva drahšia verzia „Pro“, ktorá sa predáva ako teplé rožky. Aby sme to dali trochu do súvislosti, na základne posledných prieskumov sa podarilo zistiť, že priemerná čakacia doba na objednávku iPhonu 14 Pro Max, a teda toho najväčšieho a najdrahšieho, čo má Apple v ponuke, je až 36,5 dňa. To je najdlhšia doba dodania na iPhone za posledných 6 rokov!

Záujem o iPhone klesá. Na vine však nie je Apple

Cieľom spoločnosti Apple je podľa doterajších informácií predať 90 miliónov kusov nových iPhonov od septembra do konca roka 2022. Pokiaľ pôjde všetko podľa plánu, nemalo by ísť o žiaden problém, nakoľko nižší záujem o iPhone 14 dorovná vyšší záujem o drahšie a prémiovejšie verzie.

Každopádne sa aj spoločnosti Apple musel dotknúť trend klesajúceho záujmu o nové smartfóny, ktorý pociťujú výrobcovia po celom svete. Ako prezradil prieskum spoločnosti Jefferies v Číne, záujem o nový iPhone klesol v krajine počas prvý troch dní predaja až o 11 %.

Zapríčiniť to však mohla aj nedostupnosť verzie 14 Plus, ktorá sa do ponuky dostane až začiatkom októbra a vzhľadom na svoje rozmery a cenu je ako stvorená pre ázijské trhy. Oveľa silnejšími faktormi však budú: vysoká miera inflácie, obavy z recesie a vojna na Ukrajine.

Spoločne by mali tieto faktory podľa spoločnosti IDC zapríčiniť, že sa globálny dopyt po smartfónoch v tomto roku zníži o cca 6,5 %, z dôvodu čoho klesnú predaje na 1,27 miliardy kusov.

Prečo je iPhone 14 neúspešný? 

Takto vyzerá nový iPhone 14 vo všetkých farbách
Zdroj: Apple

No a ak sa nakoniec pýtate, prečo si to všetko odniesol práve najdostupnejší iPhone 14, ktorý na Slovensku štartuje na čiastke 999 eur, odpoveď je úplne jednoduchá. Samozrejme, že ide o vynikajúci smartfón, ktorého nákup sa oplatí.

Ešte väčší zmysel, ale dáva len o málo horší iPhone 13, ktorý má skoro rovnaký čip, fotoaparáty a taktiež displej. Tento model v našej krajine zoženiete už od 779 eur a jeho menšiu 5,4″ verziu mini dokonca od 705 eur.

Prečítajte si tiež  V BMW si CarPlay neužiješ. Vieme prečo ho automobilka prestala dodávať do svojich vozidiel

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -