Podvodníci, ktorí číhajú na to, kým urobíte chybu, sa nachádzajú na každom kroku. Ako píše 9to5mac, presvedčila sa o tom aj majiteľka iPhonu z amerického Denveru, ktorá potrebovala zavolať na technickú podporu spoločnosti Apple. Nedopadlo to však pre ňu práve najlepšie.

Žena menom Cookie Pridemore mala problémy so svojim úplne novým iPhonom 13. Po tom, čo si ho zaobstarala zistila, že ho nemôže používať. Zariadenie bolo totiž zamknuté. Aj preto sa okamžite rozhodla obrátiť na technickú podporu spoločnosti Apple s tým, že jej na linke pomôže servisný technik.

Do rúk vzala telefón svojho manžela a na internete začala hľadať číslo, ktoré by jej mohlo pomôcť. Akonáhle našla prvý výsledok, na číslo hneď zavolala a na druhej strane sa objavila ochotná osoba. Problém bol však v tom, že išlo o podvodníka, ktorý bol pripravený ženu okradnúť.

Prečítajte si tiež  Prečo chce Apple získať váš starý iPhone pri predaji toho nového? Dôvodov je viac

Počas komunikácie s technickou podporou žena osobe na druhej strane nadiktovala svoje osobné údaje netušiac, že ide o pishingový útok. Hackeri tak mohli napadnúť jej účet a bez väčších problémov ukradnúť peniaze. Využili na to konkrétne platformu Zelle.

Žena prišla o 1 500 $. Vy môžete stratiť oveľa viac 

Poškodená tvrdí, že na všetko stačili tri prevody v celkovej výške zhruba 1 500 $ (cca 1 427 €). Ako sme už naznačili vyššie, ženu poskytla podvodníkovi svoje osobné údaje a ten nemal najmenší problém s vykonávaním trestnej činnosti.

Vždy si preto veľmi dobre rozmyslite, komu dávate svoje dáta a ak máte čo i len drobné podozrenie na to, že by mohlo ísť o podvod, určite nič neriskujte. Táto žena prišla o 1 500 $, no ak by mala na účte viac, pripraviť by sa mohla aj o svoje celoživotné úspory. A to veru nie je sranda, keď vám nevie pomôcť polícia ani vyšetrovatelia.

Prečítajte si tiež  Ukrajinci sledujú Rusov skrz ukradnuté AirPody. Pomáha im funkcia Find My

Podvodníci to skúšajú aj na Slovensku skrz e-maily ale rovnako aj SMS správy alebo telefonáty. Kľúčom k tomu, ako sa „nedobehnúť“, je používať dvojfaktorovú autentifikáciu. Ak by si niekto vypýtal váš unikátny kód, už môžete predpokladať, že niečo nie je v poriadku.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -