MagSage ako svkelý nápad s tragickým prevedením

Bezdrôtové nabíjanie na princípe Qi poznáme už dlhé roky. Apple sa snažilo tento systém vylepšiť a prispieť so svojim vlastným „revolučným“ riešením, ktoré nesie názov populárneho konektora zo starších MacBookov. Na prvú to vyšlo a MagSafe ma skutočne ohúril.

Na zadnú stranu telefónu pripnete elegantné koliesko a zariadeniu môže dopĺňať šťavu výkonom 15W (pri iPhone 12 mini 12W). Pokiaľ práve nemáte po ruke nabíjaciu podložku a zároveň vám prekáža pripojený lightning kábel (napríklad pri hraní hier), s týmto produktom sa zbavíte všetkých problémov. To je však len teória a v realite to funguje trochu ináč.

Prakticky od začiatku predaja sa začali objavovať nevýhody MagSafu. Jeho výkon síce dosahuje sľubovaných 15W, no závisí to aj od použitého adaptéra (ktorý nie je v balení) či teploty cievky. Pokiaľ sa hardvér prehreje, prípadne použijete nesprávnu nabíjačku, výkon môže klesnúť aj na polovicu a v tom prípade je použitie nezmyselné.

Ďalším problémom sú materiály. Apple chcelo ponúknuť prémiové spracovanie a tak sem pridalo kov, čo považujem za nešťastné riešenie. Ak sa medzi magnety dostane kovový prach, ľahko poškodí povrch smartfónu či koženého/silikónového puzdra. Pochopiteľne, to isté platí aj o plaste, no pri kovovom povrchu sa celý efekt násobí.

Pokiaľ si potrpíte na dokonalom stave iPhonu tak ako ja, MagSafe skrátka neprichádza do úvahy. Z môjho pohľadu je to však veľká škoda, nakoľko ma technológia stále láka a nezmení sa to zrejme ani v budúcnosti.

iPhone 12S bez nabíjacieho konektora

Apple komunikovalo nové príslušenstvo ako ďalší spôsob nabíjania zariadení. V skutočnosti sa však jedná o predprípravu na ďalší veľký krok v roku 2021. Je veľmi pravdepodobné, že minimálne jeden iPhone 12S (pravdepodobne iPhone 12S Pro Max) nebude mať k dispozícii nabíjací konektor.

iPhone 12 a bezdrôtová nabíjačka
iPhone 12S Pro Max zrejme príde o nabíjací adaptér. Dostane len MagSafe.

Ako už asi tušíte, v balení nájdete len MagSafe, s ktorým budete riešiť každé nabíjanie ale aj konektivitu s počítačom. Hoci to znie odvážne, špekulácie počúvame dlhé roky a tak týmto únikom celkom dôverujeme. Čo to ale znamená?

Ak Apple ponechá MagSafe v takom stave, v akom ho poznáme dnes, všetci majitelia iPhonu budú musieť strpieť škaredé okrúhle šmuhy na zadnom tele svojho zariadenia či obalu. To jednoducho neprichádza do úvahy.

Riešenie

Každý problém ma svoje riešenie a ja tu vidím úplne jednoduchý spôsob, ako by sa dala celá technológia vylepšiť. Apple by to nestálo ani cent a v lepšom prípade by ešte klesli výrobné náklady.

Prečítajte si tiež  iPhone 12 dostane OLED displej od čínskej spoločnosti BOE.

Inžinieri by sa mohli inšpirovať zo svojich vlastných produktov a to konkrétne príslušenstva pre iPhone či iPad. Všetky obaly už dlhé roky používajú mäkkú výstelku z vnútornej strany, brániacu vzniku škrabancov z prachu/piesku, ktorý sa pri používaní dostáva medzi kryt a zadné telo zariadenia.

MagSafe môže poškodiť váš kryt
Zmena povrchu MagSafu by úplne stačila na to, aby som si tento produkt kúpil.

Keby bol rovnaký materiál aplikovaný aj na MagSafe a zároveň by z neho zmizol kovový krúžok, riziko vzniku škrabancov by výrazne kleslo. Samozrejme, aj toto má svoje nevýhody.

Samotná výstelka by musela mať tmavú farbu (kvôli usadenej špine) a systém by sa mohol pri dlhodobom používaní prehrievať. Na druhej strane sa tu ale bavíme o najhodnotnejšej spoločnosti sveta a tak veríme, že sa výskumu môže venovať natoľko, aby vybrala/vyvinula ideálny materiál, ktorý bude vyhovovať potrebám bezdrôtového nabíjania a hlavne zákazníkom.

Samozrejme, toto je len moja úvaha a vy môžete mať iný názor. Budem rád, keď sa oň podelíte v komentároch pod týmto článkom.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.