Apple zaviedlo štandard USB-C zatiaľ len do Macov a iPadov. Hoci by ho mnohí privítali aj v iPhone, technologický gigant sa mu vyhýba všetkými možnými spôsobmi.

Jeden z dôvodov je ten, že v roku 2012, keď vyšiel súčasný Lightning port spolu s iPhonom 5 firma prehlásila, že 9-pinový konektor vydrží celé desaťročie. A ako sa spätne ukázalo, vo svojej predikcii mala úplnú pravdu.

Hoci je len rok 2021, Apple stále neprešlo v prípade iPhonu na USB-C a podľa všetkého to neurobí ani na budúci rok – pokiaľ ho do toho nedotlačí legislatíva (tvrdo za to bojuje napríklad Európska Únia). Namiesto toho sa však aj tak pripravuje na celkom iné riešenie, ktoré by sme mohli označiť za „záložné“.

Predstavenie MagSafe konektora nebola žiadna náhoda

Možno, že aj vás spoločnosť Apple prekvapila, keď minulý rok predstavila MagSafe konektor na rýchlejšie bezdrôtové nabíjanie nových iPhonov. Aj keď to nie je úplne zlý nápad, pripadá nám trochu zbytočný.

Instagram BannerPrečo Apple pridalo do iPhonu tretiu možnosť nabíjania a propaguje ju ako veľkú novinku, keď máme k dispozícii 20 W rýchle nabíjanie cez kábel a taktiež Qi nabíjanie cez podložku?

Odpoveď je celkom prostá. Aj keď to dnes MagSafe nevie, v blízkej budúcnosti by sa mohol naučiť s iPhonom nadviazať aj skutočné dátové prepojenie. A ak sa to podarí, smartfóny od Apple už nebudú disponovať Lightningom a ani žiadnym iným portom.

Prečo Apple nechce prejsť na USB-C keď je to tak jednoduché? 

Cupertinská spoločnosť má hneď viacero dôvodov, prečo sa vyhýba štandardu USB-C. Jedným z nich je napríklad to, že chce byť v určitých veciach odlišná od svojich konkurentov s Androidom.

Lightning je ešte menší ako USB-C takže zariadenie môže byť vo finále tenšie. Dlhoročné používateľské skúsenosti tiež hovoria, že je aj o poznanie odolnejší. Používanie v dlhšom časovom horizonte teda dáva bežnému spotrebiteľovi väčší zmysel. Na strane druhej, niektorí profesionáli sú práve kvôli Lightningu obmedzovaní.

Hlavným dôvodom, prečo však v iPhone nenájdeme USB-C je zrejme ten, že by Apple stratilo kontrolu nad týmto nabíjacím a dátovým káblom. Ako iste viete, dnes musia výrobcovia Lightning príslušenstva odovzdať spoločnosti Apple určité percento z predajnej sumy, pokiaľ chcú získať certifikát MFI (pochopiteľne musia spĺňať aj prísne požiadavky).

Celoročne ide o stámiliónový biznis, o ktorý by jablková spoločnosť s príchodom USB-C lusknutím prsta prišla. Pri iPade alebo Macu to nie je zas až také výrazné, nakoľko týchto zariadení sa predáva podstatne menej.

Prečítajte si tiež  Komentár: Apple sa drží lighnitngu viac, ako treba. USB-C chceme skoro všetci

No a na záver treba spomenúť, že Apple odmieta dovoliť aby mu akýkoľvek vládny subjekt stal v ceste jeho myšlienkam a inováciám. Ak si teda EÚ myslí, že pomocou svojho nariadenia donúti tohto technologického giganta aby do iPhonu vložil USB-C, je vysoko pravdepodobné, že to nevyjde.

Apple radšej obíde celý zákon a ku svojim smartfónom začne pribaľovať MagSafe nabíjačku. Otázne však zostáva, či to bude pre koncového spotrebiteľa lepšie riešenie. Nechajme sa prekvapiť.

Dajte nám vedieť do komentára, čo si o tom myslíte vy.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.