Témou číslo jedna vo svete je stále koronavírus, ktorý sa po čase postupne šíri aj v Európe (zachvátil sever Talianska). Epidémia robí problémy nielen ľuďom, ale aj ekonomike a najväčším spoločnostiam na svete. Patrí sem samozrejme aj Apple. Čuduj sa ale svete, v Číne sa mu momentálne veľmi dobre darí s predajom iPhonu.

Koronavírus ohrozuje Čínu. Apple tu však predáva jeden iPhone za druhým!

Hovorilo sa o tom, že spoločnosť Apple veľmi negatívne pocíti koronavírus na predajoch a ekonomických výsledkoch. Oznámili to dokonca kompetentní z Cupertina, čo naznačuje, že situácia bude skutočne veľmi vážna.

Mnohí analytici hovoria o tom, že v prvej polovici roka 2020 sa práve kvôli koronavírusu spomalí ekonomika v technologickom priemysle. Nejde len o predaje zariadení v Číne ale predovšetkým o ich produkciu, ktorá je spomalená, či miestami dokonca úplne pozastavená.

Dávnejšie odhady hovorili o tom, že epidémia bude stáť aj za znížením predajov počítačov. Konkrétne by malo ísť až o 36% pokles. Dnešné správy tiež prezradili, že Apple možno bude musieť odložiť aj predstavenie septembrového iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro. Kompetentní jednoducho nemôžu cestovať do Číny a vybavovať tu podmienky u dodávateľov, či kontrolovať alebo stanovovať rôzne výrobné procesy.

Návod: Ako vypnúť automatický jas na iPhone či iPade.
Koronavírus ohrozuje Čínu. Apple tu však predáva jeden iPhone za druhým!

Analytická spoločnosť UBS dnes prezradila, že predaje iPhonu poklesli počas januára 2020 až o 28% (podstatne viac ako rok predtým). Napriek tomu to ale nie je až také zlé, ako by ste možno povedali. Celkové predaje smartfónov sa totiž prepadli podstatne hlbšie.

Podľa odhadov by mohlo ísť až o 37%, čo ukazuje závažnosť celej situácie. Dôvody by mohli byť rôzne (no predovšetkým nedostatok zariadení na trhu). Ako sme ale nedávno informovali Applu sa v Číne v súčasnosti veľmi dobre darí napríklad s takým iPadom. Dôvod je ten, že sa dá nakupovať online a ľudia ostávajú doma odkiaľ sa pomocou neho vzdelávajú alebo na ňom pracujú.

Uvidíme, aký bude mať táto epidémia ďalší vývoj a ako sa to dotkne v konečnom dôsledku Applu. Firma sa nemusí podľa všetkého strachovať o akékoľvek postavenie na trhu. Ako sme uviedli už niekoľkokrát, prakticky všetky svetové technologické spoločnosti majú rovnaké problémy (možno len tie, ktoré vyrábajú mimo krajinu sú relatívne v bezpečí avšak ohrozujú ich dodávatelia z Číny, ktorí tiež nemusia pracovať alebo fungujú len v obmedzenej prevádzke).

iPhone XR
Koronavírus ohrozuje Čínu. Apple tu však predáva jeden iPhone za druhým!
Prečítajte si tiež  Activation Lock výrazne znížil krádeže iOS!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -