Používam iPhone X už vyše troch mesiacov a tak ako každý iný používateľ mám aj já nejaké tie skúsenosti a poznatky, ktorými by som teoreticky mohol ovplyvniť niekoho, kto má o zariadenie záujem. Presne preto prinášam článok, kde sa pokúsim opísať tie najzásadnejšie časti produktu, ktoré ma ho naučili používať celkom iným spôsobom a za ktoré som tak neskutočne vďačný!

Oplatilo sa čakať

Ešte pred tým, ako sa do toho naplno pustíme, rád by som podotkol, že tento telefón bol vo vývoji dlhých 5 rokov. To znamená, že ak bol predstavený v roku 2017, na stôl sa dostal ešte v roku 2012. Vtedy Apple predstavilo aj iPhone 5, teda vôbec prvý model, ktorý prišiel so zmenou veľkosti displeja. Dá sa teda povedať, že sa v Apple veľmi dlho snažili s vývojom zariadenia a taktiež dosť dlho čakali, kým s niečim prišla konkurencia aby mohli vypustiť svoje „eso“.

Ako ale sám Tim Cook prednedávnom povedal, „Najväčšia výhoda Applu je tá, že sme trpezliví“. Inými slovami, vo firme si počkali, kým prídu na trh prvé bezrámčekové smartfóny, kým sa celá technológia dostane do povedomia a akonáhle zistili, že je ten správny čas (zhodou okolností na desiate výročie doslova ideálny) rozhodli sa ho vydať von. Výsledok? Oplatilo sa čakať!

Tim Cook prezradil, že v prípade Applu bude vždy trpezlivý. Pri iPhone X toto pravidlo pravdepodobne zafungovalo - svetapple.sk
Tim Cook prezradil, že v prípade Applu bude vždy trpezlivý. Pri iPhone X toto pravidlo pravdepodobne zafungovalo – svetapple.sk

Presne taká revolúcia, akú sme očakávali

Na iPhone X som prechádzal z iPhonu 7 Plus. Bol som teda už tak dosť rozmaznaný z aktuálneho a špičkového produktu, ktorý mi mohol slúžiť ešte pekných pár rokov. Na druhú stranu, keď som to X-ko videl, niečo ma k nemu prirodzene ťahalo. Bola to doslova túžba po tom zariadení. Dnes po 3 mesiacoch používania X-ka na mňa pôsobia modely 8 či 8 Plus ako niekoľko rokov za opicami. Nie, nechcem ich kritizovať, že by boli zlé alebo nedostatočné, ibaže to X-ko je predsa len niekde inde.

Displej na celej prednej strane bolo niečo, pri čom som sa bál, že si budem dlho zvykať. Pravda bola ale taká, že mi stačilo 10 minút a bol som s ním ako najlepší kamarát. To isté platí aj pre gestá a chytľavé ovládanie, ktorého logika bola v tomto prípade mierne pozmenená. Pravda, aj tu sa nájdu nejaké nedostatky. Sám som koniec koncov o nich popísal vo svojej rozsiahlej recenzii dosť avšak tak ako to je mi to naplno vyhovuje. Sám seba sa teraz pýtam, na čo sa Apple držalo Home Buttonu tak dlho? Prečo neurobilo aspoň dlhší displej, ktorý by nemal tak výrazné rámčeky? Veď tie gestá sú absolútne úžasné.

Prečítajte si tiež  iPhone 15 dátum predstavenia: Toto je konkrétny deň + začiatok predaja

Rovnako tak odomykanie. Bol som zvyknutý na Touch ID a poviem na rovinu, Face ID som príliš neveril. Bál som sa, že technológia nebude tak „friendly“ ako otlačok prsta. Predsa len je to ešte stále nejaký fyzický kontakt so zaradením. Áno, je síce pravda, že niekedy sa moju tvár nepodarí naskenovať ale ako často? 1/15? Ináč funguje Face ID absolútne špičkovo. Takisto ani Touch ID nefungovalo vždy. Niekedy nechcelo palec naskenovať len tak z princípu, inokedy bol zase mokrý, vlhký či mastný. iPhony s tým mali dlhé roky problém. Nepovedal by som teda, že samotná funkčnosť je lepšia radil by som ich na takú rovnakú úroveň. Čo sa ale zmenilo je opäť jednoduchosť ovládania. Skenovanie tváre je skrátka pohodlnejšie ako prikladanie prsta.

Perfektný displej, technológia Face ID a tiež gestá robia z tohto produktu niečo výnimočné - svetapple.sk
Perfektný displej, technológia Face ID a tiež gestá robia z tohto produktu niečo výnimočné – svetapple.sk

A tie ďalšie veci

To čo som opisoval vyššie by som mohol zaradiť medzi tie hlavné výsady nového X-ka. Určite to nie je ale všetko. V prvom rade mi stačí jediný pohľad aby som sa zase pousmial a kladne zhodnotil dizajn. Iste, niekomu možno vertikálne uložená šošovka fotoaparátov príliš nesedí ale popravde, keby bola uložená horizontálne, vyzeralo by to lepšie? iPhone X je menší ako modely 7/8 Plus. Pravdepodobne by to bolo dosť nesymetrické. Takto mi to dáva aspoň akú takú logiku. Navyše je dizajn konečne premakaný a iný. Od roku 2014 sa do minulého roka poriadne nič nezmenilo. iPhone X teda veľmi potešil.

Na zadnej strane je sklo, ktoré má dodávať telefónu imidž. Je tu ale aj preto, lebo model X (spolu s 8/8 Plus) je prvým iPhonom, ktorý podporuje aj bezdrôtové nabíjanie. Opäť obrovské plus, nakoľko ho mám v aute už zo 2-3 roky ale do dnes som ho nemal možnosť využiť. A keď sme už pri tom nabíjaní, baterka je skutočne prekvapujúca. Dôvod je jej výdrž, ktorá sa dá absolútne bez problémov porovnať napríklad s Plusokovými modelmi. Apple to dosiahlo tým, že jej kapacita je skoro totožná aj keď rozmery zariadenia o dosť menšie.

Batéria je v tvare písmena L, je to jedna z najaktuálnejších technológií, aké len mohlo Apple zohnať na trhu. Podporuje dokonca aj rýchle nabíjanie ale na naše sklamanie, nemali sme ho ako využiť, pretože Apple k nemu neponúka v štandardnom balení aj príslušenstvo. Potom tu máme režimy portrét lightning či vôbec portrét v prípade prednej kamery. Rovnako tak poteší aj taká hlúposť ako Animoji.

Prečítajte si tiež  Netflix definitívne zakročil proti Apple: Takto už za službu nezaplatíte
Dizajn sa Applu viac ako podaril, iPhone X proste chceš používať bez krytu ale tvoja peňaženka pre istotu hovorí nie! - svetapple.sk
Dizajn sa Applu viac ako podaril, iPhone X proste chceš používať bez krytu ale tvoja peňaženka pre istotu hovorí nie! – svetapple.sk

Sklamalo ma vôbec niečo?

Možno to tak vyznieva, že vlastne ani neexistuje nič, čo by ma tu mohlo sklamať a v zásade je to pravda. Ak by mi dal do ruky niekto iPhone X a iPhone 8, asi by som bol extrémne nadšený. Keď mi k ním ale priloží aj cenu, ktorú Apple za produkty pýta, už sa zase raz zamýšľam nad tým, či to vôbec stojí za to. Iste, telefón si zaslúži sumu vysokú sumu, je naozaj hodnotný. Problém je skôr to, či si ju zaslúži aj Apple. Na môj vkus sa v prípade modelu X správa až príliš chamtivo. Uvediem tu veľmi jednoduchý príklad.

Model X prišiel s podporou bezdrôtového nabíjania, rýchleho nabíjania. Nič z toho ale nemôžme bez ďalej investície do príslušenstva uskutočniť. A to príslušenstvo veru Apple nepredáva lacno. Ďalší problém je, že keď si kupujem telefón za vyše 1000 euro, očakával by som, že si môžem naraz nabíjať zariadenie a popri tom počúvať hudbu, no s tým, čo mám po rozbalení z krabičky to nie je možné. Iste je tu absencia Jacku a mne to zas taký problém nerobí. Ale za tie peniaze by to chcelo mať vyriešený aj takýto zásadný nedostatok. Bolo by naozaj také nákladné pribaliť sem jedny AirPods? Ach Apple, prečo si to vieš vždycky takto pekne pokaziť?

Tak či onak, je to perfektné zariadenie a som strašne rád, že sme sa ho konečne dočkali. iPhone dlhodobo stagnoval, čo sa týka vývoja. Potreboval niečim nakopnúť. Myslím si, že X-ko bol dostatočne silný kopanec a dúfam, že sa nové technológie na trhu udržia čo najdlhšie. Ak teda váhaš či kúpiť alebo nekúpiť, za normálnych okolností by som napísal, že je to na tvojom uvážení. V tomto prípade ale jednoznačne hovorím kúpiť. Je totižto jedno či si mal iPhone 6 alebo iPhone 7. iPhone X bude pre teba za každých okolností revolúciou, ktorú časom oceníš. Odo mňa veľký palec hore za všetko, čo priniesol, no a taký maličký za to, ako sa Apple pri cenovej politike negatívne predviedlo.

Chalani, je to dobré ale stále je tu priestor, kde sa dá niečo urobiť lepšie. Napríklad cenová politika, tá vám tie predaje trošku kazí - svetapple.sk
Chalani, je to dobré ale stále je tu priestor, kde sa dá niečo urobiť lepšie. Napríklad cenová politika, tá vám tie predaje trošku kazí – svetapple.sk
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.