Na internete sa z času na čas stretávame s radami, ktoré sú na jednej strane užitočné, avšak na druhej strane nie úplne praktické a ani pravdivé. Jedným z nich je známy mýtus o krytoch na mobilných zariadeniach, ktoré by sme si počas nabíjania mali dávať dole, aby sa nepoškodil akumulátor. Čo je na tom pravdy?

Odpoveď na túto otázku sa rozhodol nájsť youtuber Geekboy, ktorý si urobil drobný prieskum a tiež zopár testov. Na začiatok sa pozrel priamo na stránky spoločnosti Apple, kde sa píše, že pri nabíjaní je lepšie niektoré typy krytov dávať dole. Je však jasné, že táto informácia sa netýka všetkých puzdier, ktoré nosíme na zariadeniach.

V praxi ide o to, že používanie krytu počas nabíjania môže spôsobiť, že sa iPhone príliš zohreje, čo pri teplotách nad 35 stupňov nerobí akumulátoru práve najlepšie. Ak teda používate hrubý plastový, silikónový alebo kožený kryt, skutočne to môže mať z dlhodobého hľadiska negatívny vplyv na zdravie vašej batérie.

Loopi Bio Case
Zdroj: Loopi

Geekboy ale dokázal, že aj keď dal iPhone na silnú 65 W nabíjačku v relatívne hrubom puzdre, teplota zariadenia sa po jednej hodine zvýšila na necelých 30 stupňov. Ešte stále tu teda zostávala slušná rezerva, aby zariadenie nepresahovalo odporúčanú prevádzkovú teplotu.

Taktiež stojí za zmienku, že ak používate perforované, tenké, kovové, karbónové alebo akékoľvek iné kryty so schopnosťou dobre odvádzať teplo, pri nabíjaní to nebude mať žiaden negatívny vplyv na výdrž a zdravie batérie. Teplota sa totiž zvýši zanedbateľne, maximálne o niekoľko stupňov.

Iný extrém samozrejme nastáva vtedy, keď počas nabíjania v kryte hráte náročnú hru, alebo renderujete video. Tu skutočne môže teplota vyrásť extrémne vysoko. Na telefóne to spoznáte napríklad aj tak, že dočasne zníži intenzitu jasu displeja

Bezdrôtové nabíjanie môže predstavovať väčší problém ako káblové 

MagSafe na iPhone
Zdroj: Unsplash / Studio Proper / Onur Binay (úprava redakcie)

Objektívne treba skonštatovať, že existuje prípad, pri ktorom by možno dávalo zmysel nepoužívať pri nabíjaní kryt. Je to počas klasického bezdrôtového nabíjania, v rámci ktorého vzniká kvôli prítomnosti cievok v zariadení aj nabíjačke oveľa väčšie teplo, než pri klasickom káblovom nabíjaní.

Aj preto pri používaní MagSafe nabíjačky môžete mať niekedy pocit, že sa telo vášho iPhonu až neprimerane prehrieva. Pokiaľ si ponecháte na zariadení ochranné puzdro, z dlhodobého hľadiska to môže mať negatívny efekt na akumulátor. Tu však treba zdôrazniť dve veci.

Prečítajte si tiež  Apple vydalo 2 nové reklamy, ktoré prezentujú iPhone 6

V prvom rade, ak používate hrubý kryt, bezdrôtový prenos energie je slabý a pomalý, čo zamedzuje vzniku príliš vysokej teploty. V druhom rade potom treba spomenúť, že pri využití výkonnejšej MagSafe nabíjačky iPhone po celý čas pracuje aj s tepelným manažmentom.

Loopi Eco Case
Reklama

To v praxi znamená, že keď už náhodou zaznamená príliš vysokú teplotu, nabíjanie sa automaticky spomalí, aby sa teplota znížila. Samozrejme, ak by ste dali dole kryt, teoreticky sa zariadenie môže nabiť rýchlejšie. Je to však veľmi nepraktické a ku samotnému prehrievaniu by došlo tak či tak – len trochu neskôr.

Aj keď teda bezdrôtové nabíjanie môže čisto teoreticky vášmu iPhonu škodiť viac, v praxi si kvôli nemu nemusíte dávať dole kryt. Treba to urobiť snáď iba v extrémnych prípadoch, keď už máte pocit, že telefón je až príliš horúci. Nestáva sa to často, no niekedy k tomu skrátka dôjsť môže.

Kedy by ste mali dať kryt dole? 

Horúce leto môže zničiť tvoj iPhone. Tu je 7 tipov, ako tomu predísť

Naponok sa teda naskytuje otázka, či a kedy si treba dávať dole kryt. Čiastočne sme vám odpovedali vyššie. Urobte to skrátka vždy vtedy, keď už máte pocit, že zariadenie je príliš horúce. S tým sa môžete stretnúť najmä v letných mesiacoch, keď si batériu dobíjate napríklad niekde na pláži, kde svieti priame slnko a je tam samo o sebe vysoká teplota, ktorá často prevyšuje vyššie uvedených 35 stupňov.

Rovnako vám to odporúčame urobiť aj pred dlhou cestou v aute, kedy na palubnú dosku po celý čas praží a vy máte svoj telefón v stojane pripevnenom na čelnom skle + zariadenie v nabíjačke. Toto je asi najhorší možný scenár… Drobným tipom v tomto prípade je, aby ste si kúpili držiak do ventilácie. Telefón bude zo zadnej časti prirodzene chladiť klíma a tak nebude dochádzať ku príliš vysokej teplote.

Na záver nám dajte vedieť do komentára, čo si myslíte vy o tejto téme a kedy vyberáte telefón z krytu vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -