V rámci pripravovanej aktualizácie iOS 17.4, ktorá sa v súčasnosti nachádza v štádiu vývojárskeho beta testovania uskutočňuje spoločnosť Apple zásadné zmeny, aby splnila požiadavky zákona o digitálnych trhoch (DMA) z dielne Európskej únie. Očakávaný update prinesie aj zaujímavú novinku, ktorá sa týka voľby prehliadača.

Aj keď spoločnosť Apple už v minulosti pridala do iPhonu funkciu, v rámci ktorej si používateľ mohol zvoliť svoj predvolený prehliadač, čoskoro zájde ešte ďalej. Ako totiž píše portál Macrumors, používatelia v EÚ sa po aktualizácii na iOS 17.4 a otvorení prehliadača Safari stretnú s novou úvodnou obrazovkou, ktorá tu nikdy predtým nebola. Dôvod je jasný.

Táto obrazovka ponúkne ľuďom možnosť vybrať si predvolený prehliadač z rozšíreného zoznamu populárnych možností nad rámec štandardnej ponuky spoločnosti Apple. Tento zoznam zahŕňa široko používané prehliadače, ako sú Firefox, Opera, Chrome, Brave a Microsoft Edge.

Reklama: Využite zľavový kód „svetapple20“ a nakupujte na Loopi.sk všetko príslušenstvo pre Apple zariadenia s 20 % zľavou. Akcia platí aj na produkty, ktoré už sú zľavnené. Ušetriť teda môžete pomerne dosť peňazí.

Apple odomkne aj technológie prehliadania tretích strán

Google Chrome iPhone
Zdroj: Unsplash / Solen Feyissa / Google (úprava redakcie)

Aby toho nebolo málo, spoločnosť Apple v rámci nových zmien v operačnom systéme iOS 17.4 na území starého kontinentu vývojárom aplikácií umožní, aby mohli svoje prehliadače postaviť aj na iných technológiách, než je WebKit.

Pre tých čo nevedia, všetky aplikácie určené na vyhľadávanie v operačných systémoch iOS a iPadOS sa doposiaľ spoliehali len na engine WebKit, čo ich pochopiteľne značne obmedzovalo. Apple si tým udržiaval dokonalú kontrolu nad svojou platformou, no táto výhoda preň na území starého kontinentu končí.

Vývojári Firefoxu už takto pred rokom začali pracovať na adekvátnom konkurentovi pre Safari, ktorý bude založený na ich vlastnom engine. Teraz ho môžu zaviesť do praxe.

Toto isté platí aj pre spoločnosť Google, ktorá v rovnakom čase avizovala, že pracuje na špeciálnom prehliadači pre operačný systém iOS, ktorý však bude možné používať až vtedy, keď vstúpi do praxe nový zákon o digitálnych trhoch v EÚ. Uvidíme teda, ako to dopadne v praxi a či nové technológie budú fungovať rýchlejšie a spoľahlivejšie, ako WebKit navrhnutý spoločnosťou Apple.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako opraviť problémy s internetovým pripojením?
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJSvetApple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.