Vesmírna agentúra NASA ohlásila, že už čoskoro vypustí svoju novú „mesačnú“ raketu Space Launch System (SLS), ktorá sa spolu s vesmírnou loďou Orion zúčastní bezpilotnej misie Artemis 1. Celý kolos by mal byť schopný prevážať ľudí zo Zeme na Mesiac už v roku 2024 v rámci misie Artemis 2. Teraz však ponesie úplne iný náklad, ktorý pochádza priamo od spoločnosti Apple.

NASA prezradila, že na palube lode Orion sa bude nachádzať aj iPad, ktorý sa bude využívať na testovanie hlasového asistenta. Ak ste si však mysleli, že výskumníci zvolia Siri, boli ste na omyle. Zariadenie má ovládať konkurenčnú technológiu „Alexa“ od spoločnosti Amazon.

Hlasový asistent vo vesmíre môže byť v budúcnosti veľmi nápomocný 

Raketa Space Launch System (SLS) a vesmírna loď orion s iPadom na palube
Zdroj: NASA

Aj keď tento test pôsobí na prvé počutie trochu podivne, jeho účelom je zistiť, či by hlasové príkazy mohli pomocť astronautom počas cestovania vo vesmíre. Spoločnosti Lockheed Martin a NASA preto uzavreli hlbšiu spoluprácu s firmami Amazon a Cisco.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako uviedol zástupca programového manažéra Orion v Johnsonovom vesmírnom stredisku NASA Howard Hu, NASA sa pokúša docieliť to, aby mali astronauti prístup k informáciám o stave letu a telemetrii oveľa jednoduchšie než cez klasický počítač. K týmto dátam radíme napríklad orientáciu kozmickej lode, úroveň zásobovania vodou alebo stav napätia batérie.

iPad sa bude tváriť ako astronaut  

NASA umiestnila iPad do kokpitu vesmírnej lode Orion
Autor fotografie: Lockheed Martin

Samotný iPad by sa mal nachádzať priamo na stredovom paneli vesmírnej lode Orion, pričom na ňom bude po celý čas spustený softvér určený pre videokonferencie. To, ako to bude vyzerať vám prezradí fotografia vyššie.

Zariadenie bude po celý čas napojené Johnsonové stredisko a bude sa snažiť komunikovať s hlasovým asistentom Alexa a získavať od neho rôzne informácie. Keď to celé skrátime, tablet by sa mal tváriť ako reálny astronaut.

iPad na palube vesmírnej lode orion počas cesty na mesiac
Zdroj: NASA

Taktiež sa hodí spomenúť, že keďže by bola odozva Alexy z vesmíru príliš dlhá, všetko zrýchli sieť NASA Deep Space Network. Celá misia Artemis 1 odštartuje už 29. augusta 2022.

Apple už malo svoje produkty vo vesmíre

Apple Watch vesmír spacex inspiration 4
Zdroj: Inspiration 4 / SpaceX / Apple

Ešte minulý rok v septembri sme priniesli správu o tom, že SpaceX posiela do vesmíru obyčajných ľudí v rámci misie Inspiration 4, v ktorej boli všetci účastníci vybavení inteligentnými hodinkami od spoločnosti Apple.

Prečítajte si tiež  Chcete odolnejší pletený Lightning kábel priamo od Apple? Tieto produkty ho ponúkajú

Apple Watch Series 6 mali za úlohu zbierať zdravotné dáta všetkých civilistov, pričom neskôr boli využité na špeciálnu štúdiu „neurokognitívnych výkonov“, v rámci ktorej vedci korelovali výsledky kognitívnych testov so zdravotnými údajmi s environmentálnymi údajmi zozbieranými z kapsuly Dragon.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner
Môže ťa zaujímať
- Reklama -