Keď sa povie iPhone, ľudia si veľakrát predstavia tie najdrahšie smartfóny na trhu. A nie je to náhoda. Spoločnosť Apple skutočne predáva za najvyššie možné ceny a konkurenti sa tomu často len so závisťou prizerajú.

A aj keď je pravda, že kúpiť si nový iPhone vôbec nie je po finančnej stránke pre každého jednoduché, v skutočnosti je cena tohto zariadenia v súčasnosti na najvýhodnejšej možnej úrovni od roku 2007. Odborníci zo spoločnosti Perfectrec teraz zverejnili správu, ktorá túto zvláštnu informáciu vysvetľuje. Zamerali sa konkrétne na dôležitý ekonomický jav, ktorým je inflácia. No a aké sú výsledky?

Stále platí, že historicky najdostupnejším iPhonom bol ten prvý, ktorý Apple vydal v roku 2007. Toto zariadenie sa predávalo v tom čase za 499 $, čo je vzhľadom ku inflácii na dnešné peniaze cca 732 $. Na druhom mieste sa však zaradil práve základný iPhone 15, ktorý má Apple k dispozícii v USA už od 799 $. V podstate tak zoberie z peňaženiek zákazníkov vzhľadom ku tomu čo zarobia len o málo viac peňazí, ako úplne prvý iPhone.

Len pre porovnanie, iPhone 14 sa po prepočte predával v čase uvedenia na trh za 824 $, iPhone 13 za 895 $ a absolútne najviac sa spoločnosti Apple oplatilo predávať iPhone 12 v roku 2020, ktorého cena bola pri prepočte neuveriteľných 943 $. Podľa výpočtov má ísť zároveň o ten najdrahší iPhone v histórii. Pokiaľ si pozriete graf pod týmto odstavcom, uvidíte, že práve v roku 2020 výrobca zvyšoval ceny.

iPhone 15 cena
Zdroj: Perfectrec (snímka obrazovky)

V nadväznosti na vyššie uvedené sa môžete pozrieť napríklad aj na to, že nie len základný iPhone 15 je skoro najdostupnejší model v histórii, ale aj jeho prémiová verzia iPhone 15 Pro sa predáva v porovnaní so svojimi predchodcami za absolútne najvýhodnejšiu cenu. Samozrejme to platí až po prerátaní inflácie.

Naopak, pri iPhone 15 Pro Max je to trochu ináč, pretože Apple ho už neponúka v USA so štandardným 128 GB úložiskom, ale zákazníci si ho môžu kúpiť jedine v 256 GB alebo vyššej verzii, ktorá je pochopiteľne aj drahšia. A aj keď sa iPhone 15 Pro Max vzhľadom na tento fakt predáva drahšie, ako iPhone 14 Pro Max, v porovnaní s iPhonom 13 Pro Max, iPhonom 12 Pro Max a tiež iPhonom 11 Pro Max je na tom výrazne lepšie.

Ak sa chcete pozrieť na to, ako sa vyvíjala predajná cena zariadení, krásne vám to ukáže graf pod týmto odstavcom. Ako môžete vidieť nižšie, spoločnosť Apple sa drží v USA pri základných modeloch jednej čiastky už od roku 2020, pri menších Pro modeloch od roku 2017 a pri vlajkovej lodi došlo k výraznému nárastu ceny až v septembri 2023.

Prečítajte si tiež  3 APLIKÁCIE, KTORÉ SÚ DNES ZADARMO
iPhone 15 cena
Zdroj: Perfectrec (snímka obrazovky)

Aj preto predpokladáme, že na budúci rok sa bude iPhone 16 predávať drahšie ako iPhone 15, čomu sme venovali aj samostatný článok. V posledných rokoch sme boli okrem iného svedkami obrovskej inflácie a tá si žiaľ skôr či neskôr vypýta svoju daň aj na cene iPhonu.

Na druhej strane, Apple to v roku 2023 nemohol riskovať, nakoľko celý mobilný priemysel zaznamenal prepad a firma si potrebovala v tomto ťažkom období udržať dobré čísla.

Na záver pridávame ešte jeden graf od Perfectrec, ktorý vám ukáže, za koľko sa po prerátaní inflácie predávali jednotlivé verzie iPhonov od roku 2007 až do roku 2023. Kým to človek nevidí na takejto peknej infografike, veľakrát si to ani neuvedomí, však?

iPhone 15 cena
Zdroj: Perfectrec (snímka obrazovky)

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -