Na trhu s mobilnými zariadeniami si dnes môžete kúpiť ohromné množstvo zariadení, ktoré vám už za niekoľko stoviek eur ponúknu špičkové funkcie. Dnes sa pozrieme na dve zariadenia, ktoré stoja cca rovnako, no v oblasti hardvéru je medzi nimi priepastný rozdiel. Na konci dňa zistíme, či sa viac oplatí iPhone SE 3. generácie, alebo Nothing Phone (1), ktorý sa dá kúpiť dokonca ešte lacnejšie.

Začnime displejom, ktorý je jedným z najdôležitejších komponentov v každom mobilnom zariadení. Nebudeme si klamať, iPhone SE 3 v tejto oblasti pomerne dosť stráca, nakoľko jeho 4,7″ IPS panel s rozlíšením 1 344 x 750 px a 60 Hz obnovovacou frekvenciou pôsobí tak trochu archaicky. Nothing Phone (1) je voči nemu pripravený so svojim moderným a veľkým 6,55″ edge-to-edge displejom, ktorý sa spolieha na technológiu OLED, rozlíšenie 2 400 x 1080 px a 120 Hz obnovovaciu frekvenciu.

A ak si myslíte, že tento priepastný rozdiel ospravedlní cena, tak ste na omyle. Hneď v úvode si môžeme povedať, že Apple predáva svoj iPhone SE 3. generácie od 539 €, no po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať v zľave od 438 €. Zdôrazňujeme, že aktuálne ide o to najdostupnejšie iOS zariadenie, aké technologický gigant z Cupertina predáva.

Na druhej strane je tu potom Nothing Phone (1), ktorý sa v čase uvedenia na trh ponúkal za 469 €, čo už je samo o sebe lepšia cena. Dobrou správou potom je, že dnes tento smartfón kúpite ešte výhodnejšie. Po kliknutí na tento odkaz ho môžete mať od 409 €, čo je v porovnaní s konkurentom absolútne fantastická ponuka.

iPhone poráža Nothing. Na čo mu to ale je? 

iPhone SE 3
Zdroj: Trusted Reviews

Ak budeme pokračovať s výkonom, tu nemusíme pátrať po žiadnych veľkých porovnaniach. Aj keď má iPhone SE 3 iba 6-jadrový procesor so 4 GB RAM, čip A15 Bionic vo všetkých možných porovnaniach porazí 8-jadrový Qualcomm Snapdragon 778G+ s 8 GB RAM. Apple je skrátka v tejto oblasti značne popredu.

Na druhej strane sa však treba zamyslieť nad tým, či takýto vysoký výkon v telefóne so 4,7″ IPS displejom a jednou šošovkou fotoaparátu vôbec potrebujeme. Iste, je to výhodné z pohľadu dlhodobých aktualizácií systému, ale určite budete chcieť používať dlhšie, ako 2 roky telefón, ktorý svojim dizajnom čiastočne kopíruje iPhone 6 z roku 2014? Extrémny výkon mu nenahráva ani pri hraní hier, ktorým sa budete chcieť pri takto malej uhlopriečke radšej vyhnúť.

Prečítajte si tiež  iPhone 13 bude extrémne populárny v Číne a USA. Android s tým bude bojovať len ťažko
Nothing Phone 1
Zdroj: Trusted Reviews

Medzi ďalšie technické špecifikácie, ktoré majú oba smartfóny zhodné, patrí podpora 5G pripojenia. Naopak, odporujú si v základnej kapacite internej pamäte. Zatiaľ čo iPhone má len 64 GB, Nothing Phone (1) ponúka až 128 GB úložiska. Nezabúdajme, že zariadenie s Androidom je stále o cca 20 € lacnejšie.

Nothing má viac fotoaparátov

iPhone SE 3
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen

Ak sa pozrieme na fotoaparáty, iPhone SE 3 sa spolieha na tradičný snímač s rozlíšením 12 Mp a clonou f/1.8, ktorý dokáže vytvoriť nádherné zábery s optickou stabilizáciou obrazu vo všetkých možných situáciách. Taktiež zvláda 4K video a vpredu nájdete kameru s rozlíšením 7 Mp pre kvalitné selfie zábery, alebo Face Time hovory.

Nothing Phone (1) je na zachytávanie obrazu vyzbrojený z nášho pohľadu oveľa lepšie. O snímače sa postarala spoločnosť Sony a namiesto jedného fotoaparátu v iPhone SE 3 ich v tomto zariadení nájdete hneď dva. Oba majú rozlíšenie 50 Mp, avšak štandardný širokouhlý fotoaparát má clonu f/1.88 a ultraširokouhlý fotoaparát potom f/2.2.

Nothing Phone 1
Zdroj: Trusted Reviews

Vysoké rozlíšenie má v prípade Nothing Phone (1) aj predná kamera a to až 16 Mpx. Zariadenie sa tiež spolieha na optickú a elektronickú stabilizáciu videa, pričom to môže byť taktiež zachytávané do 4K.

Tu však trochu stráca na svojho vizuálne zastaralého konkurenta, nakoľko vysoké 4K rozlíšenie môžete nahrávať len pri 30 FPS, zatiaľ čo iPhone SE 3 to zvláda až do 60 FPS.

Výdrž batérie hrá tiež v prospech lacnejšieho z dvojice

Priesvitný Nothing Phone (1) zo zadnej strany
Zdroj: YouTube / Nothing

Nothing Phone (1) exceluje aj v oblasti výdrže batérie. Nakoľko má toto zariadenie obrovský 4 500 mAh akumulátor a úsporný OLED displej, na jedno rýchle 33 W nabitie vydrží určite dlhšie, ako iPhone SE 3.

Ten má síce úspornejší procesor a menšiu plochu displeja, no jeho 2 018 mAh batéria je v tomto prípade veľkým kameňom úrazu. Aj iPhone SE 3 podporuje rýchle nabíjanie, avšak len pri výkone 20 W. Zariadenie môžete dobíjať aj cez Qi podložky (rovnako, ako Nothing), no na rozdiel od konkurenta neponúka 5 W reverzné nabíjanie a to je škoda.

Verdikt 

Nothing Phone 1 vs iPhone SE
Zdroj: Unsplash / Thai Nguyen / Onur Binay (úprava redakcie)

Určite vás týmto článkom nechceme nabádať k tomu, aby ste si namiesto iPhonu s iOS kúpili Nothing s Androidom. To vôbec nie. Chceli sme vám ale ukázať alternatívu, ktorá v poslednom období čoraz viac vystrkuje rožky a pasuje sa do pozície, z ktorej chce prekonávať práve spoločnosť Apple.

A hoci veľmi dobre vieme, že takéto ambície sú nad ľudské sily takmer každej technologickej spoločnosti, Nothing si ide svojou cestou a ponúka cenovo dostupné zariadenia so špičkovou výbavou. Niečo na ich popularite teda bude.

Prečítajte si tiež  Apple premárnilo príležitosť. LiDAR bude súčasťou oveľa lacnejších zariadení s Androidom

Táto značka má tiež vlastné slúchadlá Nothing Ear (2), ktoré sú priamym konkurentom pre AirPods Pro 2. generácie. Ak vás zaujíma bližšie porovnanie spomenutých slúchadiel, prečítajte si tento článok, v ktorom sme sa im venovali.

Na záver nám nezabudnite napísať do komentára, či by ste si radšej kúpili Nothing Phone (1) alebo iPhone SE 3. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -