Apple predstavil svoj najtenší produkt v histórii. Nový iPad Pro s procesorom M4 a 13″ uhlopriečkou má na hrúbku len 5,1 mm, čím prekonáva aj niekdajšieho rekordmana iPod Nano 6. generácie z roku 2012.

Novinka dostala hliníkový rám a spolu s jej predstavením sa celkom pochopiteľne objavili otázky, či bude dostatočne odolná voči ohnutiu. Staršie generácie iPadu Pro s 12,9″ displejom s tým mávali problém. Na túto otázku sa rozhodol odpovedať známy technologický youtuber JerryRigEverything, ktorý rád rozoberá a testuje veci.

iPad Pro M4 sa mu dostal pod ruky a rovno ho podrobil náročnej skúške odolnosti, ktorá priniesla jasný verdikt. Hoci sa mu tablet napokon podarilo zlomiť, nemal to vôbec jednoduché.

iPad Pro M4 nebol dokonalo rovný ani po vybratí z krabice 

iPad Pro M4
Zdroj: YouTube / JerryRigEverything (snímka obrazovky)

Prvú vec, ktorú autor videa urobil, bola kontrola, či je iPad Pro rovný hneď po vybalení z krabice. Využil na to špeciálny nástroj na meranie uhlov, ktorý bol nakaliborvaný tak, aby bol schopný zaznamenať akékoľvek rozdiely.

A hoci by ste očakávali, že na jeho displeji bude svietiť nula, objavila sa tu informácia 0,1 stupňa, čo naznačuje, že iPad Pro neponúkal dokonalo rovnú plochu už od výroby. Na druhej strane však šlo o tak zanedbateľnú odchýlku, že by to v praxi nemalo nikoho trápiť. Ohnutie na úrovni 0,1 stupňa by ste si totiž pri bežnom používaní nemali šancu všimnúť.

Zariadenie bolo následne testované voči poškriabaniu, kde obstálo vzhľadom na použité technológie a ochranu displeja priemerne. Podobnú odolnosť ponúka napríklad iPhone či bežne predávané smartfóny od konkurenčných výrobcov.

iPad Pro M4
Zdroj: YouTube / JerryRigEverything (snímka obrazovky)

Tablet fantasticky zvládol aj „test ohňom“, kedy jeho Tandem OLED displej nepoškodil plameň zo zapaľovača, ktorému bol vystavovaný po dobu 60 sekúnd. Iným zariadeniam zvykne v mieste plameňa aspoň na chvíľu vypnúť obraz, no to nebol prípad iPadu Pro M4.

iPad Pro M4
Zdroj: YouTube / JerryRigEverything (snímka obrazovky)

iPad Pro a jeho odolnosť voči ohnutiu 

Zaujímavé je však najmä to, ako sa iPad Pro M4 správal v takzvanom „Bend teste“, v ktorom sa ho Jerry pokúsil zlomiť v rukách.

Hoci má jeho konštrukcia iba 5,1 mm, napriek tomu sa tablet držal veľmi statočne. Na jeho tenučkom šasi síce bolo vidieť známky po ohnutí, no bolo na to potrebné vynaložiť obrovskú silu.

iPad Pro M4 podľahol silnému tlaku až pri zvislom ohybe, a to pravdepodobne v dôsledku sily idúcej proti osi novej vystuženej vnútornej konštrukcie a slabému miestu otvoru pre USB-C port v spodnej časti zariadenia.

Prečítajte si tiež  Deti menia tablety za TV

Nutné je tiež zdôrazniť, že auto videa pri tomto teste využíval silu, ktorá ďaleko presahuje to, s čím by sa iPad Pro mohol stretnúť v rámci bežného použitia a čo by mu malo spôsobiť trvalé ohnutie. Koniec koncov, presvedčte sa o tom sami.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -