Mať iPhone je pre mnohých sen, pre niektorých potreba a pre niektorých len frajerina. Vlastniť ho niekedy znamená mať ho len na telefonovanie, len na fotenie, surfovanie, zábavu alebo pre všetko. Apple nás iPhonmi zásobuje už od roku 2007 a snaží sa zaujať novinkami, dizajnom a funkciami, ktoré presviedčajú o kúpe zariadenia nových zákazníkov a rovnako aj tých skalných.

Prvý dojem z iPhonu SE

Pod veľkým tlakom na Apple sa spoločnosť rozhodla predstaviť 4″ iPhone, ktorý je dnes považovaný za malý, v porovnaní s jeho veľkými jablkovými bratmi. Tento iPhone nazvaný SE, čo znamená Special Edition sa dostal opäť do našich rúk a prinášame ti recenziu, ktorá bude hodnotiť nielen výkon samotného iPhonu, ale aj porovnanie s jeho dizajnovým predchodcom iPhone 5.

IMG_2959

Tak, ako z každého nového iPhonu, je prvý dojem dôležitý. Použitý materiál, elegancia a dokonca aj odraz od skla na displeji ti do oka padne ako prvé. Pri iPhone SE to bolo rovnaké, aj keď som už čakal známy dizajn, avšak s oveľa lepším výkonom a funkciami. Po otvorení klasického balenia iPhonu a vybratí z krabičky som ostal zarazený.

Nádherne spracované hliníkové telo, užasne lesklé kovové logo Apple na zadnej strane, čisté línie a TouchID. Level dizajnu starého iPhonu na novej lepšej a luxusnejšej úrovni. Síce bočné hrany nie sú brúsené diamantom ako zrkadlo, Apple ich vyriešilo  vhodným spôsobom, a to zjednotením vzhľadu hrán so zvyškom hliníkového tela – sú teda matné.

IMG_2954

Spomínané logo Apple na zadnej strane je charakteristickou črtou všetkých Apple zariadení a na iPhone SE, podobne ako na posledných iPhonoch, je kovové. Vyzerá takmer ako zrkadlo a najmä lepšie ako pri predošlých zobrazeniach loga, ktoré bolo len akoby plastické. Odolnosť bude určite vyššia v porovnaní s predošlým logom a tak sa zo zachovalého loga budeme môcť tešiť dlhšie.

Tlačidlá hlasitosti, tichého režimu a zablokovania majú hrany rovnako matné, dokonca aj dierky pri mikrofóne a reproduktore na spodnej hrane už nie sú lesklo zbrúsené, ale matné. Medzery medzi tlačidlami hlasitosti od rozhrania tela iPhonu sú úplne minimálne, čo zamedzí rýchlejšiemu zaprášeniu tlačidiel a iných nečistôt. Hmotnosť iPhonu je príjemných 113 gramov. Rozlíšenie displeja ostalo nezmenené a je rovnaké ako pri modeloch 5 či 5S.

IMG_2960

Fotoaparát a kamera v iPhone SE

Dlhé roky bol v iPhonoch štandard 8 megapixelov, ktoré sa od iPhonu 6S zmenili na 12 megapixelov. Keďže iPhone 6S a iPhone SE majú úplne rovnaký fotoaparát, niet divu, že kvalita je úžasná. I keď 12 megapixelov je na dnešné pomery pomerne nízke rozlíšenie, vôbec to tak nie je a fotoaparát vo fotení exceluje. Automatický režim HDR zabezpečí záber tak kvalitný, že ďalšia úprava nie je vôbec potrebná, maximálne len automatická úprava vo Fotkách v iOS.

Prečítajte si tiež  Nielen iPhone 16. Aj tieto zariadenia Apple predstaví na septembrovom evente

Taktiež režim nepretržitého snímania, Live Photos a novinka Retina Flash ešte viac dotvárajú pocit perfektného mobilného fotoaparátu. Retina Flash je v preklade blesk pomocou Retina displeja, ktorý sa po stlačení spúšte rozjasní na trikrát vyššiu hodnotu, ako je normál pri najjasnejšom nastavení jasu displeja.

IMG_2955

Snímanie videa ponúka nielen 1080p pri 30 fps, ale aj 60 fps, vďaka ktorému bude video plynulejšie, avšak pamäťovo väčšie. Poteší aj kontinuálne zaostrovanie počas nahrávania, no stabilizácia videa nie je dostupná pri nahrávaní videa s rozlíšením 4K. Teda najvyššie možné rozlíšenie videa je až 4K, čo je približne trojnásobok full HD videa. Tu však treba rátať s veľkosťou minútového 4K videa okolo 375 MB.

Väčšie nároky na pamäť sú len dočasným obmedzením, keďže pri zapnutej službe iCloud Fotoknižnica ti tieto niekedy až gigové videá okamžite nahrajú do tvojho bezplatného, alebo plateného úložiska, ktoré je veľmi výhodné v pomere cena/veľkosť. Napríklad 50 GB úložiska v iCloude môžeš mať len za 99 centov mesačne. Spomalené slo-mo video ponúka dva režimy spomalenia, 1080p pri 120 fps a 720p pri 240 fps.

Druhý režim podporuje spomalené video, ktoré je ešte pomalšie ako pri iPhone 5S. Musím uznať, že čo sa týka zlepšenia redukcie šumu, Apple urobil dobrú prácu! Nielen pri slabom svetle, ale aj napr. pri fotkách modrej oblohy je farebný šum nulový. Aktívnych používateľov fotoaparátu poteší aj režim panorámy, ktorý zachytí panorámu až do 63 megapixelov s automatickým nastavením expozície počas snímania. Uvádzaná veľkosť sa však týka len plnej panorámy, teda ak zachytíš len polovicu, veľkosť nebude maximálna a záleží aj na tom, čo snímaš.

IMG_2961

Zaostrovanie fotoaparátu nie je rýchle, ale doslova okamžité, keďže iSight v iPhone SE zaostruje okamžite po zmene kompozície či pohybe. Blesk použitý v tomto iPhone je ten najnovší, teda True Tone, ktorý osvetľuje fotku nielen bielym, ale aj s nádychom žltej farby pre presnejšie zobrazenie a farebné podanie tváre. S týmto bleskom už viac nebudeš vyzerať ako vedúci vápenky.

Zhotovovanie selfie fotiek cez zadnú 12 megapixelovú kameru je tiež bezchybné, keďže vďaka okamžitému zaostrovaniu nehrozí to, že fotka bude neostrá a záber budeš musieť opakovať. Musím spomenúť aj to, že prepínanie medzi režimami snímania, napr. spomalené je pekne plynulé vôbec neseká.

IMG_2951

Touch ID, druhé ale rýchle

Touch ID, ktoré je zakompované v legendárnom tlačidle Domov síce v modeloch 6S prešlo do druhej generácie, ktorá je o niekoľko milisekúnd rýchlejšia, používateľa iPhonu SE to však nemusí veľmi trápiť, keďže prvá generácia, ktorá je v ňom namontovaná nie je o nič horšia ako druhá generácia. Časový rozdiel odomykania iPhonu cez odtlačok je zanedbateľne pomalší oproti novšiemu Touch ID a tento rozdiel si  všimneš len v priamom porovnaní iPhonu SE s iPhonom 6S.

Prečítajte si tiež  Recenzie na iPad Pro 2021 (M1) oceňujú úžasný displej a výkon. Kritika padá na operačný systém a výdrž batérie

Obrovské rozdiely však nečakaj, pretože aj napriek prvej generácii Touch ID je odomykanie okamžité a pri správnom vložení tvojho odtlačku či viacerých odtlačkov spoľahlivé na prvý šup. Nehovoriac o tom, že kovový obvod tlačidla k zvyšku iPhonu pasuje perfektne.

IMG_2963

Bezkonkurenčný výkon v iPhone SE?

Niet pochýb o tom, že iPhone SE je najnovší iPhone a aj o trochu výkonnejší v porovnaní s poslednými, omnoho drahšími modelmi. Podľa testov, ktoré som urobil pomocou aplikácie Geek Benchmark je jasné, že iPhone SE je o pár desiatok bodov výkonnejší, ako iPhone 6S či 6S Plus. A to je už čo povedať, keďže po predstavení bol iPhone 6S považovaný za najvýkonnejší smartfón na svete. Dnes je to však inak a z trónu ho tak trochu zosadil nový 4″ iPhone SE, ktorý vyniká v testoch nielen procesora, ale aj grafiky.

13062849_1182923761718369_1155272792_o

IMG_2965

Procesor je taktovaný na 1,83 Mhz, RAM má 2 GB a grafika disponuje šiestimi jadrami. Kombinácia týchto troch výkonných jednotiek vytvára najvýkonnejší 4″ iPhone všetkých čias. V používaní iPhonu je to rozhodne cítiť, keďže za pár dní používania iPhonu SE som nezaznamenal žiadne sekanie či spomalenie a je to pravda.

Načítanie stránok cez Safari sa tiež zlepšilo, no záleží to aj od rýchlosti pripojenia. Skúšal som to v LTE sieti kyslíkového operátora, kde rýchlosti dosahovali niečo cez 26 Mbps. Načítanie stránok či sťahovanie aplikácií bolo bleskové. Taktiež aj úplné zapnutie iPhonu SE trvá približne 11 sekúnd, čo je veľmi rýchle.

IMG_2959

64 bitový, no bez 3D Touch

Od čias prvého iPhonu, ktorý mal v sebe ukrytý 64 bitový procesor ubehlo už pár rokov. Dovtedy na trhu nebol dostupný žiadny smartfón, v ktorom by bol použitý tento typ procesora, ktorý sa môže rovnať niektorým desktopovým počítačom. Bol ním iPhone 5S na jeseň roku 2013, kedy Apple nielen odbornú, ale aj širokú verejnosť prekvapil týmto výkonným A7 procesorom a M7 komprocesorom, vďaka ktorému aj konkurencia siahla po 64 bitovej architektúre.

Niet teda divu, že iPhone SE disponuje 64 bitovým procesorom, ktorý sa považuje za samozrejmosť v dnešných výkonných zariadeniach, akými sú iPhone či iPad. Podobnosť iPhonu SE s iPhonom 6S je síce po dizajnovej stránke odlišná, no čo sa výkonu týka, má iPhone SE trošku naviac.

IMG_2950

Mnohých teda prekvapila absencia technológie 3D Touch, ktorá je zakomponovaná priamo v Retina displeji iPhonu 6S a rozpoznáva vyvinutý tlak na displej, čo prináša nový spôsob prístupu k rýchlym funkciám aplikácií v iPhone. Bohužiaľ, Apple 3D Touch do špeciálnej edície iPhonu nepridal, no nevadí, prežijeme tento nedostatok.

Prečítajte si tiež  Ako sledovať dnešný Apple Event na akejkoľvek platforme?

Čo sa však displeja týka, musím podotknúť, že síce je uvádzané, že v iPhone SE bol použitý podobný displej ako pri iPhone 5 či 5S, nie je to úplne tak. Prečo si to myslím? Rozdiel síce nepoznáš hneď, no potvrdzuje to aj prítomnosť Retina Flash a fakt, že pri používaní polarizačných slnečných okuliarov nie je zobrazovaný obsah tak farebne skreslený, ako pri predošlých modeloch. Detail, no zásadný.

iPhone SE podporuje aj funkciu NFC, teda Apple Pay, ktorá však na Slovensku, tak ako vo väčšine Európy ešte stále nie je dostupná. Od iOS 9.3 je v 64 bitových iPhonoch a iPadoch dostupná nová funkcia šetriaca oči, Night Shift.

IMG_2956

Čo viac dodať?

Po pár dňovom používaní iPhonu SE môžem povedať jediné. Kúpa tohto iPhonu a zachovanie 4″ displeja sa mi vyplatila a už by som ho nemenil. Síce o výhodách či nevýhodách by sa dali viesť dlhé diskusie, v tejto recenzii som sa zameral na to podstatné. Hlavné výhody a dôvody, prečo som sa rozhodol ostať pri menšom iPhone sú jednoduché. Kompaktný, malý, šikovný iPhone nabitý najnovším procesorom, fotoaparátom a s perfektne spracovaným obľúbeným dizajnom je tou správnou voľbou.

Dôležitá je aj cena, ktorá sa pohybuje okolo 479 € za 16 GB model. Tá je za tak výkonný iPhone pomerne nízka. Model so 64 GB pamäťou stojí o 100 € viac. Preto ak si nechceš zvykať na väčšie rozmery, chceš ušetriť pár stoviek eur, ale nechceš ušetriť na výkone, iPhone SE je pre teba ako stvorený.

IMG_2964

Môže ťa zaujímať
- Reklama -