Apple predstavilo pôvodný iPhone SE v roku 2016. Zariadenie technicky vychádzalo z iPhonu 6S a dizajnovo z iPhonu 5S. Ľudia si ho okamžite zamilovali. Po 4 rokoch tu máme nástupcu. Je podobný iPhonu 8 ale opäť má niekoľko benefitov navyše. Porovnali sme teda iPhone SE a iPhone SE 2. generácie a zistili, či sa vám ho oplatí kúpiť.
4″ vs. 4,7″ displej
Asi najväčším rozdielom medzi oboma zariadeniami sú rozmery a dizajn. Pokiaľ sa pozriete na iPhone SE 2016, stále sa jedná o relatívne malý a kompaktný produkt so 4″ Retina displejom. Veľa zákazníkov ho pre jeho malé rozmery milovalo. Hustota pixelov predstavuje 326 ppi a kontrastný pomer 800:1. Čo sa týka jasu, tak ten je na úrovni 500 nitov.
iPhone SE 2. generácie je podstatne väčší a má „až“ 4,7″ Retina HD displej. Ten okrem zväčšenia prešiel rôznymi evolúciami, takže ponúka kvalitnejšie zobrazenie. Hustota pixelov je rovnaká ale kontrastný pomery sa zvýšil na 1400:1. Takisto by sme mali zdôrazniť podporu pre True Tone či Haptic Touch. Milovníkov farieb poteší spektrum P3 a taktiež jas, ktorý má 625 nitov.
Z našich skúseností môžeme povedať, že aj 4,7″ zariadenie je relatívne pohodlné na používanie. Dnes sa už predávajú podstatne väčšie smartfóny ako pôvodne, v roku 2016. Dá sa teda povedať, že nový iPhone SE pôsobí v dnešnej dobe rovnako, ako jeho predchodca. Áno, pokiaľ máte trochu dlhšie prsty, ovládanie zvládnete aj jednou rukou.
Fotoaparáty
iPhone SE už v roku 2016 prišiel s vylepšeným 12 megapixelovým fotoaparátom. Clona bola na úrovni ƒ/2.2 a zariadenie nedisponovalo optickou stabilizáciou obrazu. Hoci tento malý smartfón fotil dobre, jeho nástupca je neporovnateľne ďalej.
Ponúka rovnaké rozlíšenie, no za to clonu ƒ/1.8. To zabezpečí lepšie zábery za zhoršených svetelných podmienok. iPhone SE 2. generácie má takisto aj optickú stabilizáciu obrazu či podporu portrétnych snímkov. Na záver musíme spomenúť aj Smart HDR, ktoré dokáže zachytiť neuveriteľné detaily…
Už pôvodný model SE dokázal natáčať 4K video. Problém bol ale ten, že to fungovalo „iba“ pri 30 fps. Nástupca bez problémov zvláda aj 60 fps. Tak isto je video opticky stabilizované a v neposlednom rade má aj rozšírený dynamický rozsah (do 30 fps). Používateľ má k dispozícii aj šikovnú funkciu Qucik Take či Stereo nahrávanie zvuku.
FaceTime kamera
Veľké zmeny sa odohrali aj v prednej časti. FaceTime kamera pri iPhone SE z roku 2016 ponúkala rozlíšenie iba 1,2 megapixela. Novinka má 7 megapixelov.
Vylepšila sa taktiež clona z pôvodných ƒ/2.4 na ƒ/2.2. Nový iPhone SE 2. generácie je schopný nahrávať (na FaceTime kameru) FullHD video, zatiaľ čo predchodca zvládal iba 720p. Okrem iného musíme pripomenúť opäť portrétny režim, ktorý funguje na novšej verzii, aj na prednej kamere.
Výkon
V procesore Apple zaznamenalo za posledné 4 roky obrovský posun. Pôvodný Apple A9 Bionic, ktorý mál iPhone SE 2016 nahradil A13 Bionic pre verziu 2020. Kým starší model disponoval 2-jadrovým CPU naladeným na 1,8 GHz, jeho nástupca má 6-jadrové CPU naladené na 2,66 GHz. Jedná sa o jeden z najvýkonnejších mobilným procesorov na svete!
Okrem iného má iPhone SE 2. generácia aj 3 GB operačnej pamäte RAM (oproti 2 GB). Rýchlosť a plynulosť je teda neporovnateľne lepšia. Spomenúť musíme ešte aj Neural Engine 3. generácie. Pôvodný iPhone SE (2016) nemá žiaden Neural Engine. Novinka je teda perfektne pripravená na dobu rozšírenej a virtuálnej reality.
Odolnosť
Posledným rozdielom, ktorý by sme mohli spomenúť je odolnosť. iPhone SE z roku 2016 nemal žiaden štandard, takže ste ho pokojne mohli utopiť. Nie je odolný voči vode alebo prachu. Nástupca už prichádza s normou IP67. Vďaka tomu je ho možné ponoriť do hĺbky 1 meter, pričom môže vo vode zotrvať zhruba 30 minút.
Záver
Ak máte starý iPhone SE a neviete, či sa vám oplatí výmena za novší model, v porovnaní vyššie ste mohli vidieť, že pravdepodobne áno. Novinka je lepšia snáď v každom ohľade a na trh prichádza plus mínus s rovnakou cenovkou. My by sme teda neváhali. Dať necelých 500€ za telefón, ktorý nám vydrží 4 roky a ešte ho možno predáme (za pár desiatok eur) nám príde ako fajn ponuka…