Prvý iPod sa svetu ukázal ešte v roku 2001 a dnes by sme ho mohli označiť za jeden z najikonickejších produktov, ktoré sa objavili na prelome milénia. Špecifický nebol len pre svoj jedinečný dizajn a jednoduché ovládanie ale aj vďaka vlastnosti, ktorá umožňovala jeho majiteľovi „uložiť si až 1000 skladieb do vrecka“.

Aj keď nešlo o žiaden technologický zázrak, zariadenie muselo prijať komplikované technické riešenia aby mohlo túto myšlienku pretaviť do skutočnosti. Flash disky, ktoré poznáme dnes sa ešte v danej dobe nedali používať a tak sa tento hudobný prehrávač spoliehal na zmenšené pevné disky s kapacitou 5 GB a neskôr v roku 2002 aj 10 GB (čo bolo na svoju dobu celkom úctyhodné).

Problémom však bola ich veľkosť, ktorá zaberala väčšinu vnútorného priestoru. V Cupertine teda vzniklo množstvo prototypov, pri ktorých technici skúšali rôzne spôsoby rozmiestnenia batérie, základnej dosky, samotného pevného disku, displeja, ovládacích prvkov a podobne.

A aj keď dali zo seba všetko, iPod bol pre Steva Jobsa stále príliš hrubý. Jeho používanie by nebolo v praxi dostatočne komfortné.

Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!

Príhoda s akváriom, v rámci ktorej Jobs utopil jeden zo vzácnych prototypov

Hoci sa hodnota prototypov vyčísluje iba veľmi ťažko, vo fáze vývoja hovoríme o investíciách vo výške desiatok či dokonca stoviek tisíc dolárov do každého jedného kusu. Ani to však Steva Jobsa neodradilo od toho, aby ho lusknutím prsta zničil. Potreboval totiž inžinierom demonštrovať, že iPod môže byť ešte tenší.

Keď mu jeden z prototypov odovzdali do rúk a on si ho chvíľu prezeral, niekoľkokrát vyjadril svoju nespokojnosť. No a keď ho inžinieri uistili, že do vývoja už dali maximum a zariadenie nemôže byť tenšie, Jobs prototyp bez rozmýšľania hodil do akvária medzi ryby, ktoré mal v kancelárii.

Prečítajte si tiež  Takto vyzerá vzácny prototyp iPodu prvej generácie

Všetci čo sa v danej chvíli nachádzali v miestnosti zatajili dych a nechápavo krútili hlavou nad tým, čo práve generálny riaditeľ spoločnosti Apple vykonal. Ten však stále úpenlivo sledoval zariadenie klesajúce ku dnu, ktoré po náraze vypustilo zo svojho vnútra niekoľko bubliniek.

„Vidíte tie bubliny?“ – opýtal sa Steve Jobs svojich zamestnancov. Inžinieri prikývli hlavou a Jobs pokračoval ďalej. „To je vzduch zvnútra zariadenia, čo znamená, že iPod môže byť ešte tenší!“.

Následne sa teda všetci zúčastnení rozhodli, že hrúbke zariadenia budú znova venovať pozornosť a čuduj sa svete, vo výsledku vytvorili produkt, ktorý mal výrazne prívetivejšiu hrúbku než testovacie prototypy. Nešlo teda len o Jobsovú vlastnosť dať človeku niečo ešte predtým ako vedel, že to potrebuje, ale motivovať svojich zamestnancov v myslení, že nemožné pre nich neexistuje.

iPod sa stal v priebehu rokov jedným z najdôležitejších produktov spoločnosti Apple a predali sa ho dokopy desiatky miliónov kusov. Neskôr ho nahradil iPhone a postupne „zabila“ streamovacia služba Apple Music. Napriek tomu je však jeho prínos pre spoločnosť nespochybniteľný.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJsvetapple
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.