Mnohí sa pýtajú jednu otázku. Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G? Konkurencia už túto technológiu veselo používa a Apple s ňou môže prísť najskôr na budúci rok. Na tému sa trochu lepšie pozreli chlapci z portálu 9to5mac a dospeli k tomu, že je to možno aj lepšie. Nové iPhony majú okrem iného rýchlejšie 4G.

Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G?

Konkurencia otvára šampanské s 5G a Apple sa v roku 2019 pri nových modeloch zameriava predovšetkým na to aby mali čo najrýchlejšiu sieť 4G (ktorá je momentálne všade mimoriadne dobre rozvinutá). Dôvod, prečo Apple 5G nepridalo do iPhonu ešte tento rok (hoci pravdepodobne mohlo) je zrejme len jeden a nebude to odkladanie inovácie na budúci rok.

Podľa vyjadrení špecialistov je spôsob, ktorými sa zariadenia pripájajú k sieti veľmi zložitý a tak Apple čaká na to kým bude technológia ešte o krok ďalej aby s tým nemali budúce iPhony problémy. Je to celkom logické nakoľko ide o veľmi drahé a celosvetovo skoro najpredávanejšie smartfóny. Prípadné zaváhanie by mohlo stáť miliardy dolárov a to nikto nechce.

Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G? Apple zrejme čaká na technológiu. - svetapple.sk
Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G? Apple zrejme čaká na technológiu. – svetapple.sk

Telefóny nefungujú ideálne so všetkými operátormi…

Prvým problémom je samotný hardvér. V súčasnosti technológia funguje tak, že potrebuje samostatný 5G čip a samostatný 5G modem. V skratke nejde o jeden komponent a zaberá to dosť miesta. To ale nie je najväčší problém. Podľa svetoznámeho CNETU, dokáže konkrétny 5G modem spolupracovať iba s pásmami istej siete. Inými slovami vzniká problém pri zmene operátora. Inú 5G sieť môže podporovať horšie prípadne ju nemusí podporovať vôbec. To nie je nič príjemné ak kúpite zariadenie z druhej ruky prípadne idete niekde do zahraničia.

Podľa nových informácii ale budú čipy už onedlho prepracované. Navyše čip aj modem bude jedným komponentom. To by podľa expertov nemalo mať len výrazný vplyv na ušetrenie miesta priamo v tele zariadenia ale aj na to, že by si mohli majitelia týchto zariadení bez problémov zmeniť operátora. Firma aj zrejme z tohto dôvodu zakúpila časť Intelu, ktorá sa venuje presne týmto technológiám. Už na budúci rok by mala zaviesť 5G pri nových iPhonoch. Ak je to teda tak ako píšeme vyššie, zariadenia by mali byť v tomto smere pokrokové.

Nemalo by sa však jednať iba o iPhony. V kuloároch sa už šepká, že podporu prinesie aj obľúbený iPad. Nie je to však všetko. Staršie správy hovoria aj o Apple Watch Series 6 či dokonca MacBooku 16″. Podľa vyjadrení analytikov by 5G mohlo raz a navždy odstrániť Wi-Fi. Samozrejme to ešte niekoľko rokov potrvá. Nechajme sa teda prekvapiť.

Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G? Apple zrejme čaká na technológiu. - svetapple.sk
Prečo iPhone 11/11 Pro nemá 5G? Apple zrejme čaká na technológiu. – svetapple.sk
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here