Spoločnosť Apple ešte začiatkom tohto týždňa vydala aktualizáciu softvéru iOS 17.5.1, aby vyriešila zriedkavý problém, v rámci ktorého sa dávno vymazané fotografie znovu objavovali na zariadeniach používateľov po nainštalovaní predošlého updatu s označením iOS 17.5.

V poznámkach k vydaniu iOS 17.5.1 Apple uviedol, že za zvláštnou chybou stálo „poškodenie databázy“, no nijak bližšie to nešpecifikoval. Technologický gigant z Cupertina však teraz poskytol exkluzívne stanovisko pre portál 9to5mac, v ktorom vysvetlil, ako ku tomuto problému došlo a ako sa ho definitívne zbaviť. Nainštalovať si novú aktualizáciu totiž stačiť nemusí.

Za chybou nestála služba iCloud Photos

Jednou z častých otázok, ktorú sa mnohí ľudia po celom svete pýtali bolo, ako sa mohli fotografie z dátumov až do roku 2010 opätovne objaviť v zariadeniach, hoci ich dávno predtým vymazali.

Apple prekvapivo uviedol, že iCloud Photos za tento problém nemôže, hoci sme si to všetci zo začiatku mysleli. Problém mal spôsobiť poškodený záznam v databáze na samotnom zariadení. Fotografie, ktoré sa úplne nevymazali z používateľovho zariadenia, neboli synchronizované s iCloud Photos.

Tieto súbory zostali iba na zariadení a mohli pretrvať pri obnovovaní zo zálohy, pri prenose dát medzi zariadeniami, alebo pri obnove z iCloud Backup bez použitia služby iCloud Photos. Takto sa prenášali z jednej zálohy na druhú celé roky.

To vysvetľuje fakt, prečo sa fotky objavili na iPhone, ktorým neboli nasnímané. Ľudia pri každej výmene smartfónu používajú tú istú zálohu…

Na iPhone / iPade sa objavili fotky predošlého majiteľa? 

iOS 17 fotky zvierat
Zdroj: Apple

Na sociálnej sieti Reddit sa objavil príspevok, v ktorom používateľ tvrdil, že jeho fotografie sa objavili na iPade, ktorý predal priateľovi, hoci zariadenie pred predajom vymazal.

Apple na túto problematiku zareagoval a v oficiálnom stanovisku uviedol, že toto tvrdenie je nepravdivé. Po úplnom vymazaní zariadenia pomocou nasledujúcich krokov sú všetky súbory a obsah trvalo odstránené:

  1. Otvorte „Nastavenia
  2. Vyberte „Všeobecné
  3. Vyberte „Prenos alebo resetovanie
  4. Vyberte „Vymazať celý obsah a nastavenia

Ak majiteľ iPadu postupoval týmto spôsobom, nebolo možné, aby sa niekde v iPade uchovali fotografie, ku ktorým by nový majiteľ nemal mať prístup.

Apple hovorí, že chyba bola zriedkavá

Spoločnosť Apple vo svojom oficiálnom stanovisku zdôraznila, že tento problém bol zriedkavý a postihol len malý počet používateľov a fotografií. Ťažko povedať, kde je pravda, keďže sa na chybu sťažovalo aj pomerne dosť našich čitateľov, ale možno to bola iba náhoda.

Prečítajte si tiež  Chcete AirPods Max? Tu ich získate o skoro 200 € lacnejšie

Firma tiež potvrdila, že nemá žiaden prístup k fotografiám alebo videám používateľov, ktoré sú uložené na ich zariadeniach – súvisí to aj s jej záväzkom poskytovania čo najväčšej ochrany a bezpečnosti na platformách iOS / iPadOS.

Hoci je táto situácia znepokojivá, je upokojujúce vedieť, že fotografie neboli uložené v iCloude a nemohli sa objaviť na zariadení po správnom vymazaní a predaji.

iOS 17.5.1 fotky sám od seba nevymaže 

Aktualizácia iOS 17.5.1

Na záver ešte jedna dôležitá informácia, o ktorej sa hodí vedieť. Aktualizácia iOS 17.5.1 automaticky nevymaže fotografie, ktoré sa opätovne objavili po aktualizácii na iOS 17.5. Jej úlohou je v podstate len zabrániť, aby sa táto chyba neopakovala.

Ak ste boli postihnutí týmto problémom, budete musieť manuálne vymazať obrázky v aplikácii Fotky. Obrázky budú presunuté do albumu „Nedávno vymazané“, kde zostanú po dobu ďalších 30 dní. V tomto albume ich však viete odstrániť aj hneď.

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 1000 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -