Príchod nového iPhonu 13 sa nezadržateľne blíži a spolu s ním aj odhady a konšpirácie, týkajúce sa nových funkcií a predností telefónu. Za uplynulé týždne sme sa mohli dozvedieť o novej vlajkovej lodi množstvo informácií, ktoré nakoniec potvrdili aj samotné úniky. Niekoľko predpokladaných noviniek však v iPhone 13 neuvidíme. Ktoré to sú?

Prečítajte si tiež  Takto vyzerajú widgety, ktoré si môžete pridať v iOS 16 na uzamknutú plochu. Toto je všetko, čo o nich potrebujete vedieť

Nový dizajn

Napriek tomu, že iPhone 13 dostane menší výrez pre notch vo vrchnej časti obrazovky a diagonálne umiestnenie šošoviek fotoaparátu, žiadneho významného redizajnu sa nedočkáme. Nový iPhone by mal byť v porovnaní so svojim minuloročným kolegom takmer identický.

- Reklama -

Jeden z popredných analytikov Ming-Chi Kuo síce predpovedá výraznejšiu zmenu dizajnu týkajúcu sa jablkových smartfónov, no najskôr v roku 2022. My sa preto budeme uspokojiť, že prichádzajúca generácia ponesie väčšinu kontúr po vzore iPhonu 12.

Touch ID senzor v obrazovke

Technológia Face ID predstavovala po svojom príchode vítanú zmenu, na ktorú si však nie všetci užívatelia zvykli. Hlavne v momentálnych pandemických časoch je snímanie tváre kontraproduktívne vzhľadom na časté nosenie rúšok. Tento problém by sa dal elegantne vyriešiť zakomponovaním senzoru na odtlačky prstov priamo do obrazovky iPhonu.

O novom Touch ID v obrazovke alebo na bočnom zamykacom tlačidle sa síce viedli prudké debaty, no v konečnom dôsledku sa senzoru napokon nedočkáme. Mark Gurman z agentúry Bloomberg sa však domnieva, že Apple by funkciu mohol oživiť už budúci rok pri predstavení ďalšieho iPhonu.

iphone touch id

Vynechanie nabíjacieho konektora 

Bezdrôtová doba vtrhla do technologického priemyslu už pred niekoľkými rokmi, na čo následne nadviazalo miznutie pripájacích portov a konektorov. V prpade iPhonu 13 vyplávali na povrch špekulácie o tom, že by mohol zmiznúť dokonca aj konektor pre káblové nabíjanie telefónu a „trinástka“ by stavila výhradne na MagSafe a Qi nabíjanie.

To sa však nakoniec nekoná a nový iPhone bude samozrejme disponovať lightning portom. Apple si v tomto prípade určite uvedomuje, že vypustenie lightningu by sa vo väčšine prípadov nestretlo s pochopením komunity, čoho svedkami sme mohli byť aj pri kauze 3,5mm jacku.

portless iPhone

Výmena Lightningu za USB-C

Téma iPhonu s konektorom USB-C predstavuje jednu z najobohranejších pesničiek Apple portfólia. K výmene lightningu za USB-C by mohla už čoskoro dopomôcť Európska Únia, ktorá chce zatlačiť na giganta z Cupertina a posunúť návrh na jednotné nabíjacie porty pre všetky zariadenia. Tento krok sa odohral už v minulosti, no výsledkom bolo zotrvanie lightningu.

Inak to nebude ani v prípade iPhonu 13. V budúcom roku by sme sa však s najväčšou pravdepodobnosťou mohli dočkať USB-C konektivity. Druhou možnosťou je aj spomínaný iPhone bez akýchkoľvek portov.

Integrácia M1 čipu 

Špekulácie sa netýkajú iba dizajnovej a estetickej stránky, ale aj vnútra nových telefónov. Čipy M1 sa okrem Macov dostali aj do modelovej rady iPadov Pro. Ďalším krokom by mohlo byť ich zakomponovanie aj do čriev Pro-čkových iPhonov. Senzácia sa však nekoná, aspoň teda nie v prípade blížiaceho sa iPhonu 13.

Nové iPhony by mal poháňať čip A15 Bionic. Uvidíme, či sa v budúcnosti Apple odhodlá k tomuto kroku, alebo sa dočkáme predstavenia úplne novej generácie procesorov, ktoré sa nakoniec objavia v ďalšej generácii jablkových smartfónov.

M1 chip

Akú funkciu, ktorou momentálne iPhone nedisponuje by ste vo vašom telefóne uvítali najviac vy? Podeľte sa s nami o vaše názory a postrehy v komentároch.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -