Nové iPhony už pomaly ale isto mieria do predaja a ľudia sa už tešia na to ako si ich budú môcť konečne vyskúšať. Vstup do sveta “edge-to-edge” je po novom ešte lacnejší. Nemusíte si ale kupovať iPhone 11 na to aby ste získali dobré zariadenie. Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov?

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov?

Mnohí používatelia tento rok vymenia svoje iPhony a aj keď v Apple neočakávalo kto vie aký predajný výsledok, čísla môžu ešte príjemne prekvapiť. Veľa sa hovorí o tom, že nové modely sú pripravené pre ľudí, ktorí vlastnia iPhone 6 prípadne model 6S alebo 7. Je to pravda. Každý kto má jednoducho 4,7″ alebo 5,5″ displej s klasickými hranami musí v dnešnej dobre cítiť, že je čas na výmenu. iPhone 11 začína na príjemných 799€ so základnou 64GB variantov.

Nemusíte ale ani toľko platiť. Mnohým používateľom totižto postačí aj ešte lacnejší model XR. Ten ostáva v predaji v pamäťovej variante 64GB a 128GB. Za základ si zaplatíte 699€, za lepšiu verziu potom 749€. Ak nie je používateľ príliš náročný, rozdiel medzi zariadeniami ho nijakým spôsobom neovplyvní. Na druhú stranu dostane ale skutočne veľký edge-to-edge displej a veľmi výkonné zariadenie so slušnou výdržou batérie.

Rýchle porovnanie iPhonu 11 a iPhonu XR

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? – svetapple.sk

Hocí nás presvedčil počas tohto roka aj iPhone 11, musíme povedať, že existuje skupina ľudí (a týchto ľudí nie je málo), ktorý zas tak nutne konkrétne inovácie, ktoré sú v ňom zahrnuté nepotrebujú. Stačí už len, že nie ste jeden z tých, ktorý si potrpí na profesionálnych snímkach z fotoaparátu a už vám vystačí aj model XR (mimochodom aj ten fotí veľmi slušne).

Začíname displejom, Face ID a prednou kamerou

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Displej majú zariadenia úplne rovnaký – svetapple.sk

Načneme tam, kde budete nový telefón používať najčastejšie. Tým je displej. Liquid Retina HD display so 6,1″ uhlopriečkou a technológiou LCD je prakticky totožný ako v modely XR. Jediná zmena sa tu nachádza v hornej časti, priamo v senzore pre Face ID. Ten by mal reagovať o čosi lepšie, rýchlejšie a hlavne z uhlov.

Pri iPhone XR je klasický Face ID čip, ktorý ale bežne používame aj dnes. Je možno v niečom o málo horší ale v podstate to nie je žiadna tragédia a nebude vám prekážať. Kvalitnejšia je aj predná kamera. Tá už nemá 7MPx ale 12MPx a dokáže natáčať spomalené videá. Tu sa ale opäť objavuje otázka. Potrebujete to? Klasická predná kamera v iPhone XR fotí veľmi slušne a postačí prakticky v každej situácii. Je síce pravda, že nová generácia to vie ešte lepšie. Rozdiel bude ale zrejme iba banálny.

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Face ID a predná kamera je na modeli XR horšia, nie je to ale tragédia – svetapple.sk

A spomalené zábery? Verte alebo nie, využijete ich iba raz. Bude to presne vo chvíli, keď sa budete s telefónom zoznamovať. Pre niekoho dôležité je možno ešte poznamenať, že v iPhone 11 vie táto kamera natáčať 4K. V modeli XR to vedela len vo FullHD. Opäť ale ide o vec, ktorá je dôležitá len pre veľmi malé percento používateľov.

Výkon a výdrž batérie

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Nový model je rýchlejší a vydrží dlhšie. Veľmi rýchly a trvácny je ale aj iPhone XR – svetapple.sk

Už iPhone XR sme označovali ako najrýchlejší iPhone spomedzi minuloročnej trojice modelov. Tento rok predpokladáme, že podobný výsledok dosiahne model 11. To však teraz nechajme bokom. To čo je dôležité je fakt, že iPhone 11 obsahuje Apple A13 čip a tretiu generáciu neural-engine. Rýchlejší čip sa momentálne neponúka v žiadnom inom smartfóne (ani v konkurenčnom).

Minuloročný model XR obsahoval Apple A12 čip a druhú generáciu neural-enginu. Hoci je rok starý, je extrémne výkonný a tento model funguje prakticky bez zaváhania. Samozrejmosťou je fakt, že ešte minimálne 3-4 roky bude zvládať najnovšie verzie iOS, čo je dôležité. Výdrž batérie sa síce posunula v iPhone 11 o hodinu ďalej ako v iPhone XR, je to ale relatívne malé percento v reálnom používaní. Dôležitý je tiež údaj, že ak ste doteraz vlastnili “pluskový” iPhone, model XR vydrží o hodinu a pol dlhšie. To znie ako niečo, nad čím by ste sa mali zamyslieť.

Na záver fotoaparát

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Fotoaparát je najväčšia zmena – svetapple.sk

Končíme tým pravdepodobne najväčším rozdielom a tým, čo bude rozhodovať medzi modelom 11 a modelom XR. Bavíme sa samozrejme o fotoaparáte. Kým iPhone 11 má na zadnej strane dve šošovky, model XR má len jednu. Netreba zabúdať tiež na to, že nočný režim je výsadou len novšieho modelu. Nájdeme v ňom aj širokouhlý objektív, ktorý obsahuje 2x optický zoom zatiaľ čo iPhone XR ponúka len 5X digitálny zoom (ktorý má omnoho nižšiu kvalitu). Rovnako tak má novšie zariadenie o čosi lepšie HDR a True Tone Flash avšak v konečnom dôsledku nejde o žiadne zásadné rozdiely.

iPhone XR dokáže odfotiť rovnako tak nádherné fotografie, pretože prichádza z generácie smartfónov, ktorá s tým už jednoducho nemá problém a to, že je model 11 o čosi lepší je logické ale medziročný progres nie je až tak výrazný. Bežný používateľ zmeny ani len nezaznamená a ak vám nebudú chýbať niektoré režimy, voľba bude asi jasná. Čo sa týka video nahrávania, tak tu iPhone 11 prináša navyše len QuickTake video a Audio zoom. Opäť ale ide o nie moc podstatné veci, ktoré zrejme ani nebudete potrebovať využiť.

Finálny verdikt

Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? - svetapple.sk
Prečo môže byť dnes výhodnou kúpou iPhone XR pre majiteľa starších iPhonov? – svetapple.sk

Nebolo to možno úplne všetko ale bolo to asi zhrnutie toho najdôležitejšieho. Nespomenuli sme napríklad informácie o nových farebných variantách, ktoré môžu niekoho lákať o čosi viac či o vylepšenom portréte, ktorému pomáha druhá šošovka fotoaparátu.

Taktiež sme nepovedali ani to, že zariadenie je vyrobené z mimoriadne odolného skla (a ak sme na Keynote správne poznamenali) je to kvalitnejší materiál ako má iPhone XR. Vďaka tomu by malo byť o čosi odolnejšie voči pádom a nárazom. Opäť ide ale len o niečo, čo používateľ dokáže vyriešiť krytom. Poslednou výhodou je vodeodlnosť. Nový model môžete ponoriť do vody o hĺbke 2m na 30 minút. Minuloročná generácia to zvládla len do hĺbky 1m na rovnaký čas. Či je to ale také dôležité skutočne netušíme.

Rozdiel 100€ (a ak budete šikovný a nájdete obchod, kde ho majú lacnejšie, získate aj viac) je skutočne lákaví a hlavne veľmi kvalitný telefón s operačným systémom iOS za 699€ s DPH znie skrátka dobre. Ak niekto začína alebo chce zase vyskúšať ekosystém Applu, bude to správna voľba. Rovnako tak urobíte dobre aj keď nemáte na nový iPhone prostriedky ale chcete svoj starý iPhone 6/6S a podobne opäť upgradovať. Bude to určite obrovský skok a svoju voľbu neoľutujete.

Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here