Nedávno sa nám do redakcie dostal dotaz na to, prečo spoločnosť Apple akoby schválne používa krehké materiály pri výrobe svojich mobilných zariadení, keď dobre vie, že pri menšom páde sa môžu rozbiť na márne kúsky. Autor tohto príspevku konkrétne naznačoval, že je to tak schválne kvôli tomu, aby firma nemusela prijímať potencionálne reklamácie, keďže zariadenie je už poškodené a stráca záruku.
Pokiaľ sa pozrieme na históriu využívania skla v rámci zadnej časti dizajnu iPhonu, po prvýkrát sme sa s ním stretli ešte v roku 2010, keď spoločnosť Apple predstavila iPhone 4 a o rok neskôr iPhone 4S. V roku 2012 bol tento materiál nahradený do veľkej miery hliníkom s tým, že iPhone 5 (a ďalšie nadväzujúce generácie) mali taktiež kúsky skla vo vrchnej a spodnej časti zadnej strany zariadenia.
Technologický gigant sa však tohto vizuálneho prvku úplne vzdal až v roku 2014, keď predstavil iPhone 6 a iPhone 6 Plus s plne hliníkovým telom. Tieto zariadenia boli počas pádu odolnejšie, nakoľko neboli náchylné na rozbitie zadnej časti a používateľ sa musel obávať „len“ o displej (hoci stačila väčšia odrenina a záruka by padla tak či tak…).
Repasovaný iPhone v TOP stave môžete mať vďaka ITya už za 149 € vrátane záruky!
Rok 2017 všetko zmenil. Malo to však dôvod
Takto to bolo až do roku 2017 keď sa na trhu objavil iPhone 8/8 Plus a iPhone X. Apple sa vrátilo ku starým koreňom a opäť začalo používať sklo, ktoré si navyše kvôli vyčnievajúcim hranám akoby pýtalo pád a následne rozbitie. Prečo to teda firma urobila? Odpoveď je jednoduchá a s reklamáciami, respektíve stratou záruky to nesúvisí.
Ak sa vrátime práve do roku 2017, rýchlo zistíme, že jednou zo zásadných noviniek všetkých predstavených iPhonov bola prítomnosť 5 W a neskôr 7,5 W bezdrôtového nabíjania.
Aby však táto technológia mohla fungovať a nespôsobovala problémy, Apple sa muselo „pohrať“ aj s konštrukciou svojich zariadení. No a ideálny spôsob ako všetko zjednodušiť bolo použitie skla, cez ktoré dokáže pretekať elektrická energia.
Od tej doby má už každý iPhone „sklenený zadok“, pričom drahšie verzie využívajú matné prevedenie skla a lacnejšie zas lesklé.
A keďže v roku 2020 prišiel MagSafe tak predpokladáme, že Apple bude tento materiál využívať ešte niekoľko dlhých rokov. Nie je to teda kvôli reklamáciám ale kvôli bezdrôtovému nabíjaniu a ak sa spätne pozrieme na iPhony, tie sú z roka na rok odolnejšie. Nevyplýva to len s „hranatejšieho dizajnu“ a ale aj z použitia technológie Ceramic Shield.
Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach, kde nás sleduje dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?