Spoločnosť Apple predstavila populárny Lightning port ešte v roku 2012 s príchodom iPhonu 5 a niekoľkých hudobných prehrávačov iPod. Za desať rokov však táto technológia zostarla, čo je cítiť aj pri iPhone 14 Pro / 14 Pro Max. Riešenie našťastie príde už na budúci rok.

Ako uvádza Mark Gurman z agentúry Bloomberg, spoločnosť Apple začne v iPhone 15 po prvýkrát používať USB-C port. Ten sa medzičasom dostal do počítačov Mac a taktiež do tabletov iPad.

- Reklama -

Rovnako je, ale rozšírený aj v mnohých konkurenčných zariadeniach s operačným systémom Android a ich majitelia si pochvaľujú.

Pokiaľ sledujete našu stránku pravidelne, táto informácia vlastne nie je až takým veľkým prekvapením. Zmena totiž vyplýva z rozhodnutia Európskej únie, ktoré bude platné od jesene 2024.

To je však už čas, kedy by mal byť predstavovaný iPhone 16. Prečo sa teda Apple pripravuje na odstránenie Lightning portu o rok skôr? Odpoveď na túto otázku je úplne jednoduchá a súvisí s dlhodobým tlakom, ktorý je na firmu vyvíjaný.

Apple nedokáže odolať tlaku na prijatie USB-C ako jednotného nabíjacieho / dátového štandardu 

iOS 13 potvrdilo USB-C v tohtoročnom iPhone. Nabijeme ho z rovnakého kábla ako MacBook. - svetapple.sk
Zdroj: SvetApple

USB-C v iPhone je pretláčané viacerými vládami po celom svete už niekoľko rokov a tak sa technologický gigant z Cupertina rozhodol ustúpiť. Sám pri tom nemal príliš na výber, nakoľko Lightning s podporou USB 2.0 už v dnešnej dobe nemá v modernom smartfóne čo robiť.

A aj keď by Apple vedelo ponúknuť Lightning port s podporou štandardu USB 3.0, išlo by o ďalšiu investíciu, ktorá by sa na trhu udržala iba krátkodobo.

Už pred oficiálnym rozhodnutím EÚ preto Apple začalo pracovať na vývoji iPhonu 15, ktorý dostane USB-C port rovnako, ako MacBook či iPad. A aj keď si možno myslíš, že ide o negatívum, v skutočnosti to je príjemná zmena.

Bude to jednoduchšie pre všetkých 

iPhone 15 Ultra
Zdroj: YouTube / 4RMD (snímka obrazovky)

Ak sa vyberieš napríklad na dovolenku, postačia ti v podstate len dva káble a jeden adaptér. Pomocou magnetickej nabíjačky doplníš energiu na svojich Apple Watch a cez USB-C kábel nabiješ iPhone, iPad či Mac.

Navyše aj dnes často dochádza k obmedzeniam s Lightning konektorom, ktorý nemá po ruke každý (napríklad, ak si chceš dobiť telefón, no doma si si zabudol nabíjačku).

Príchod rozšíreného USB-C v roku 2023 všetko vyrieši. Dajte nám vedieť do komentára, či sa na túto zmenu tešíte alebo vám príde úplne zbytočná. Tešíme sa na všetky vaše postrehy a názory.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -