Podvodníci objavili na slovenskom internete a v telekomunikačnom priestore zlatú baňu. Dnes používajú tie najsofistikovanejšie metódy, pomocou ktorých sa vás snažia pripraviť o peniaze. A aj keď ich veľa ľudí okamžite odhalí, nájdu sa žiaľ takí, ktorí na podvod naletia. Ako informuje Živé, Slováci by mali znova zbystriť pozornosť a hlavne informovať svojich známych o nebezpečných volaniach.

Tie sa na prvý pohľad javia úplne normálne a prichádzajú z klasických slovenských čísel. V minulosti sme podobné podvody vedeli identifikovať ešte pred zdvihnutím, nakoľko ich koncovka nebola pre Slovensko typická, prípadne sa pri nich zobrazoval región (napríklad Anglicko, Nemecko atď.), z ktorého hovor pochádzal. Dnes to už neplatí.

Rovnako tak neplatí, že s vami budú podvodníci komunikovať len v angličtine. Iste, veľakrát volia práve tento jazyk no z času na čas sa stane, že narazíte aj na slovensky hovoriaceho podvodníka alebo len slovenskú nahrávku.

Taktiež sa dá podvod ľahko identifikovať, ak má osoba na druhej strane výrazný prízvuk z iného štátu (poľština či ruština).

Majú sofistikované metódy, ako vás nachytať a okradnúť o peniaze

Jeden zo spôsobov, ako podvodníci komunikujú so svojimi potencionálnymi obeťami sme opisovali aj minulý rok v lete, keď našu krajinu zaplavili podvodné volania.

V telefóne sa zvyčajne ozve osoba, ktorá vám tvrdí, že máte zablokovaný prístup do bankového účtu, prípadne na ňom spozorovala (ako zamestnanec banky) nezvyčajnú aktivitu a chce vám pomôcť nepríjemnú situáciu vyriešiť.

Rovnako tak sa podvodníci cez telefón zvykli vyhrážať Interpolom alebo políciou, pričom na konci dňa chceli získať vaše osobné údaje a ideálne aj číslo karty. Akonáhle ho dostali, za pár desiatok minút ste mohli prísť o všetky svoje peniaze.

Upozornite svojich známych. V ohrození sú najmä tí najstarší 

Je dôležité spomenúť, že keď už na takýto podvod naletíte, určite sa za to nehanbite a urýchlene kontaktujte svoju banku, aby vám zablokovala kartu. Nachytať sa môže úplne každý, dokonca aj skúsený používateľ. Rovnako tak môžete o tomto telefonáte informovať políciu.

Vo všeobecnosti platí, že najohrozenejšou skupinou podobných podvodov sú predovšetkým staršie osoby. Tie sa niekedy horšie orientujú v digitálnych technológiách a aj preto ochotne nadiktujú číslo svojej karty podvodníkovi, ktorý ju následne zneužije.

Najdôležitejšia je teda v tomto prípade prevencia. Upozornite všetkých svojich blízkych, že banky ani polícia s nimi v prípade zistenia akýchkoľvek problémov určite nebude komunikovať vyššie popisovaným spôsobom.

Možno aj niekoľko vašich slov zachráni tisíce eur, ktoré každý deň navždy zmiznú na zahraničných účtoch internetových a telekomunikačných zlodejov.

Prečítajte si tiež  Slovenský ESET odhalil nebezpečný malware na macOS. Kradol citlivé dokumenty a špehoval používateľov

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -