Koronavírus (COVID-19) nie je iba celosvetový problém zdravotníctva. Každému je asi jasné, že si to silno odnesie aj ekonomika. Dôvodom je spomaľujúci sa dopyt a tiež nedostatočná ponuka. Podľa novej štúdie by sa to mohlo v prvej polovici roku 2020 prejaviť na celosvetovom prepade predajov smartfónov až o 30%!

Smartfóny zažijú extrémny prepad predajov.

Technologickým spoločnostiam po celom svete aktuálna situácia práve dvakrát nepraje. To posledné, čo mnohí riešia, je teraz medzigeneračná výmena smartfónu. Koronavírus (COVID-19) spôsobil aj ekonomickú krízu, v ktorej ľudia prichádzajú o svoje príjmy. To sú všetko dôvody, pre ktoré nebudú kupovať nové zariadenia v tak veľkej miere, ako tomu bolo napríklad v roku 2019.

Druhý problém nastáva potom v Číne. Hoci sa tam už z hlavnej vlny pandémie dostali, továrne boli dlhšiu dobu zatvorené a tak nemohli vyrábať. Produkty, ktoré ostali na skladoch, sa za pár týždňov rozpredali a nestíhajú ich dopĺňať. Keď vypadne jeden dodávateľ nie je to veľký problém.

iPhone SE 2 (iPhone 9) takto bdue vyzerať
Smartfóny zažijú extrémny prepad. Pre Apple to budú ťažké časy.

Ak ale vypadnú všetci, spoločnosti majú zviazané ruky. Pokiaľ sa používateľ rozhodne pre zakúpenie nového iPhonu, môže sa ľahko stať, že v obchode nenájde kus, o ktorý má záujem.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo bol odložený iPhone SE 2 (iPhone 9). Analytická agentúra ABI Research dnes prezradila, že koronavírus bude mať katastrofálny dopad na predaje smartfónov. Pokles o 30% v prvej polovici tohto roka je jednoducho obrovský.

Na druhej strane ale upokojuje, že vydanie iPhonu 12 a iPhonu 12 Pro v septembri 2020 by ochorenie nemalo ohroziť. Jablkové novinky by mali byť dostupné v tradičnom čase, hoci sa o tom ešte pred mesiacom pochybovalo. Rok 2020 bude teda zároveň rokom, kedy mnohé firmy pocítia rekordné straty, s ktorými sa nestretli od čias celosvetovej finančnej krízy, v roku 2008. Držíme palce, aby to všetci zvládli.

iPhone 12 Pro design
Takto bude vyzerať iPhone 12 Pro. Vytvorili sme exkluzívne vizualizácie!
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here