Kreativite sa medze nekladú. Dvaja čínsky študenti podvodom na Apple zarobili takmer milión dolárov. Podarilo sa im to primitívnym spôsobom pomocou reklamácie. Spoločnosti Apple spôsobili škody vo výške takmer jedného milióna dolárov (895 800$).
Študenti podvodom na Apple zarobili takmer milión dolárov
Ľudia sú vynaliezaví a pokiaľ je nejaká spoločnosť otvorená a benevolentná voči svojim zákazníkom, vždy sa nájde niekto, kto to využije presne tak ako by sa to využívať nemalo. Reč je o dvoch študentoch z Činy, ktorý žili v USA vďaka študentským vízam.
V roku 2017 využili výmenný program od Apple aby sa obohatili na tejto spoločnosti. Ich zariadenia nefungovali a tak ich priniesli na reklamáciu, kde obratom získali nové produkty. Zariadenia boli vypnuté a tak nikto nemohol vedieť prečo vlastne nefungujú.
Študenti tvrdili, že skrátka „umreli“ v záruke. Apple väčšinou pri podobných prípadoch ani nepotrebuje doklad (zamestnanci si ho pýtajú len v prípade podozrenia). Výsledok bol taký, že reklamovali čínske falzifikáty v hodnote niekoľko desiatok dolárov. Falošné iPhony nebolo vizuálne možné overiť, pretože sa skoro nelíšia od tých originálnych. Veľa zamestnancov si to nevšimlo a zarobili skoro milión dolárov (895 800$).
Nenápadný postup nebol bez podozrení.
Hoci obaja študenti pracovali diskrétne a veľmi nenápadne, neunikli pozornosti colníkov. Tí sa dožadovali vysvetlenia, prečo na colnej správe zadržali viac ako 5 zásielok, v ktorých sa skrývali falzifikáty z Číny. Colná správa mala navyše kontaktovať aj Apple. Ako sa ale ukázalo, bolo to bez výsledku.
Toto všetko sa však odohralo až potom ako študenti prepašovali približne 3 069 falošných iPhonov z čoho asi iba polovica prešla kontrolou úspešne. Výsledkom bolo teda zhruba 1493 iPhonov, ktoré boli aj predmetom tohto podvodu.
Študenti budú obvinení
Protiprávne konanie, ktoré študenti vykonávali sa podarilo odhaliť a teraz obaja čínsky obyvatelia čelia obvineniam z podvodu. Zaujímavé je, že iPhony, ktoré boli nadobudnuté takýmto spôsobom posielali chalani naspäť do svojej rodnej krajiny, kde boli predané so ziskom. Peniaze následne prišli na účet matky jedného zo študentov a tá ich poslala späť svojmu synovi na účet v USA.
Obaja mali dokonca presne rozvrhnuté úlohy. Kým jeden sa staral o logistiku kde riešil dopravu falošných iPhonov z Číny a následne obratom vracal nové originálne kusy späť, druhý vybavoval reklamácie. Nevyužíval len možnosti offline, kedy musel prísť na pobočku. Často posielal iPhony aj na online reklamácie, ktoré mu taktiež boli uznávané.
Jeden zo študentov je teda obvinenia z nezákonného vývozu tovaru, zatiaľ čo ten druhý z nezákonného obchodovania s dalošným tovarom a spáchania podvodu. Presné verdikty síce nepadli, predpokladá sa ale, že budú stíhaní väzobne. Študenti ale na svoju obranu tvrdia, že netušili, že iPhony, ktoré reklamujú sú falošné. Na druhú stranu ale 1493 krát zopakovať reklamáciu s „originálnym“ iPhonom z Číny je tiež trochu nezmysel. Nič to ale nemení na veci, že Študenti podvodom na Apple zarobili takmer milión dolárov. Všetko je však iba dočasné.
zdroj: phonearena