Nový LiDAR skener, ktorým disponuje iPad Pro 2020 pracuje zdanlivo neviditeľnými procesmi. V skutočnosti je ale možné sledovať to, ako technológia funguje. Potrebujete na to infračervené svetlo a kameru. Tu je výsledok.

Takto funguje LiDAR skener pod infračerveným svetlom.

Prvé kusy revolučného tabletu od spoločnosti Apple už stihli doraziť k prvým zákazníkom a tí sa ich rozhodli otestovať všetkými možnými spôsobmi. YouTube kanál FavoriteTech dnes zdieľal video, ktoré ukazuje, ako funguje nový LiDAR skener pod infračerveným svetlom.

Hoci pri práci so zariadením nič „podozrivé“ nespozorujete, v skutočnosti sú do priestoru vysielané lúče a iPad meria čas, kým sa odrazia napríklad od steny, alebo predmetu a vrátia sa naspäť do skenera. Na základe toho môžu vznikať 3D vizualizácie a mapovanie, ktoré medzi ostatnými tabletmi (a ani smartfónmi) nemá obdoby.

Na videu nižšie uvidíte, ako skener vysiela lúče a ako na skenovaných predmetoch vytvára akúsi „bodovú mapu pomocou ktorej meria vzdialenosti a rozmery. V spolupráci s kamerou potom vypracuje veľmi presný 3D sken daného objektu.

ipad pro lidar
Takto funguje LiDAR skener pod infračerveným svetlom.

LiDAR nie je ToF senzor v pravom slova zmysle…

Ako už bolo naznačené, nie je to klasický ToF senzor, avšak funguje na rovnakom princípe. LiDAR je podľa slov výrobcu ešte oveľa presnejší a dokáže lepšie odmerať napríklad výšku skenovaných predmetov. To, ako to vyzerá v praxi nám už predviedli prvé videá, od používateľov. Už teraz je jasné, že vývojári budú mať úplne iné možnosti na vývoj rôznych zaujímavých appiek. Moc sa na to tešíme.

Dôležitá informácia na záver je tá, že LiDAR neostane iba pri jablkovom tablete, ale dostane sa aj do pripravovaného iPhonu 12 (pravdepodobne len verzie „Pro“). Ako to asi bude vyzerať, sme pre vás pripravili v týchto vizualizáciách. Tak čo, vidíte v tom potenciál, alebo nie?

https://youtu.be/8pzhXf7IA7A
Prečítajte si tiež  Skladací iPhone? Ak by vyzeral takto, tak prečo nie!
Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.