Keď spoločnosť Apple v roku 2017 predstavila iPhone X, okamžite som vedel, že je to konečne po dlhých rokoch naozaj revolučný produkt.
V jeho vnútri sa objavil procesor A11 Bionic, obsahoval dve šošovky fotoaparátu, disponoval veľkým 5,8″ edge-to-edge displejom no zároveň si zachoval kompaktné rozmery a v neposlednom rade nám po prvýkrát predstavil technológiu Face ID.
Dá sa povedať, že už po prvom rozbalení z krabice som si tento model zamiloval a zostal som mu verný počas celého nasledujúceho roka. Potom ho vystriedal veľmi jemne modernizovaný iPhone XS.
Čo sa týka smartfónov, sám sa považujem za náročného spotrebiteľa, pretože predstavujú neoddeliteľnú súčasť môjho pracovného vybavenia. Taktiež nie som používateľ, ktorý by dbal na špeciálne postupy nabíjania aby mi batéria vydržala čo najdlhšie, pretože som presvedčený, že telefón má slúžiť mne a nie ja jemu.
Už z toho by teda malo byť jasné, že hoci som iPhone X nosil v ochrannom puzdre a taktiež som mal na ňom nalepené temperované sklo, nikdy som ho extra nešetril. Napriek tomu sa ale ukázalo, že jeho hardvér je veľmi odolný nielen zvonku, ale aj zvnútra.
Opotrebovanie zariadenia po vizuálnej stránke
iPhone X dostal do vienka rám z nehrdzavejúcej ocele, ktorý je veľmi pekný vo chvíli keď sa leskne. Problém je však v tom, že jeho povrchová úprava je náchylná na škrabance a tak sa ľahko poškodí. Nebudem tvrdiť, že v mojom prípade to bolo ináč.
Pokiaľ sa pod ochranné puzdro dostal prach alebo iné nečistoty, zanechalo to značné škody na vizuále kovového rámika. Našťastie však existuje jednoduchý trik, s ktorým sa dá tento problém vyriešiť. Viac som sa mu venoval v tomto článku.
Ďalším vizuálnym opotrebovaním sú potom drobné škrabance na displeji alebo zadnej sklenenej časti zariadenia. Nejde však o nič, čo by bolo na štvorročnom telefóne nezvyčajné a už vôbec nie o niečo, čo by akokoľvek komplikovalo jeho používanie.
Dá sa teda povedať, že Apple v roku 2017 postavilo solídny a odolný produkt.
Ako funguje iPhone X s iOS 15?
Určite sa nebudem tváriť, že tento starý iPhone funguje úplne rovnako ako môj iPhone 12 Pro Max (na 13 Pro Max stále čakám) – nie je to pravda. Pokiaľ ho chytím do ruky, častokrát pociťujem, že niektoré procesy trvajú o trochu dlhšie a taktiež sa mu rýchlejšie zvyšuje teplota. Nie je to ale nič dramatické.
Vo všeobecnosti môžem s čistým svedomím napísať, že čip A11 Bionic funguje veľmi svižne aj v roku 2021 a hravo si poradí s modernými apkami alebo hrami. Ak napríklad zvažujete nákup iPhonu X v súčasnosti, určite sa tohto modelu nemusíte báť.
Dá sa zohnať za skutočne prívetivú cenu a Apple vám navyše ponúkne podporu operačného systému ešte na minimálne dva roky dopredu. Z dlhodobého časového horizontu však dáva väčší zmysel výber iPhonu XS alebo iPhonu 11 Pro. To je ale iba môj osobný názor.
iPhone X má po štyroch rokoch 81 % batérie
V tomto bode treba napísať, že keď som svoj iPhone X v roku 2018 odovzdával kolegovi, jeho kapacita batérie bola približne 91 %. Prešli ale ďalšie tri roky a znížila sa len o 10 %, takže dnes má toto zariadenie 81 %.
Mám v živej pamäti, keď som zhruba takto pred rokom zvažoval, že dám batériu vymeniť. Vtedy mala iba o jedno percento viac ako dnes.
S kolegom som sa však zhodol na tom, že to ešte necháme do 79 % a až potom začneme riešiť výmenu. Chceli sme totiž otestovať, ako bude fungovať iPhone, keď už nebude mať k dispozícii maximálny výkon. Takúto skúsenosť sme totiž v redakcii ešte nemali.
Predpokladal som, že k tomu dôjde najneskôr o pár mesiacov neskôr. Problém je však v tom, že daná debata prebehla v septembri 2020 a dnes, keď je skoro december 2021 sa to s percentami batérie takmer nikam nepohlo.
Aká nabíjačka sa používa a ako je to s výdržou batérie po takom čase?
Telefón vydrží na jedno nabitie bez väčších problémov celý pracovný (cca 18 hodinový) deň. Treba spomenúť, že kolega ho až tak aktívne (ako ja) nevyťažuje, no taktiež ho nijak extra nešetrí. Pokiaľ už hlási, že nemá dostatok energie, vloží ho do 5 W nabíjačky, prípadne z času na čas použije bezdrôtovú Qi podložku, ktorú má na stole v kancelárii.
Taktiež má tento iPhone aktivované aj optimalizované nabíjanie batérie, ktoré sleduje používateľove spôsoby a návyky a následne sa im prispôsobí tým, že batériu drží napríklad v noci na 80 % (pokiaľ je na nabíjačke) a na 100 % sa doplní až cca hodinu pred odchodom do práce, školy alebo kdekoľvek inde.
Musíme teda uznať, že tento iPhone X je skutočným „držiakom“ a verím, že po výmene batérie poslúži v redakcii ešte niekoľko rokov. Najprv však k tomu musí logicky dôjsť pretože jeho odolnosť je v súčasnosti minimálne prekvapivá.
Nechcem robiť senzáciu, no tento telefón si takýto článok zaslúžil
Táto drobná recenzia, ktorá bola kombinovaná s mojim subjektívnym komentárom nemala za cieľ vytvoriť senzáciu okolo Apple zariadení v zmysle, že ich batérie sú nezničiteľné a nižších percent zdravia sa nemusíte obávať.
Sám mám totiž aj zlú skúsenosť s iPhonom 11 Pro z roku 2019, na ktorom som dokázal batériu „stiahnuť“ zo 100 % na 81 % za jediný rok používania. A to som v podstate nerobil nič iné ako v prípade tohto iPhonu X (len som používal výkonnejší 18 W adaptér, ktorý bol v balení zariadenia).
Na strane druhej je ale táto skúsenosť dôkazom, že ak si kúpite iPhone ako štandardný radový používateľ, ktorý na ňom netrávi polovicu pracovného dňa, bez akejkoľvek ďalšej investície do výmeny batérie ho môžete používať 3 až 4 roky.
A ak by vám akumulátor predsa len degradoval skôr, opäť nejde o žiadnu tragédiu. V autorizovanom servise vám ho totiž vymenia za niekoľko desiatok eur. Nejedná sa teda o odstrašujúcu investíciu, ktorej by ste sa mali obávať.
Napíšte mi do komentára, aké máte skúsenosti s batériou vo vašom iPhone vy. Tešíme sa na všetky postrehy a názory.