Apple je firma, ktorá doslova trpí tým, že ju sústavne niekto kopíruje. Potom sa na trhu objavia zariadenia, ktoré síce vyzerajú ako z Cupertinskej dielne ale v skutočnosti s ňou nemajú absolútne nič spoločné. Pozri sa na test iPhonu za 100 dolárov. Hoci na papieri (a možno aj v ruke vyzerá celkom dobre) pravda vždy vyjde na povrch. Nie je ten Apple taký drahý len preto aby si firma privyrobila. Majú skrátka know-how, ktoré sa kúpiť nedá!

Pokiaľ si plánuješ kúpiť fejk, prečítaj si najskôr test iPhonu za 100 dolárov

Ľudia v dnešnej dobe často krát nechápu, že keď je niečo lacné asi tomu niečo chýba. Pri spotrebnej elektronike to platí dvojnásobne. Taký iPhone X nestojí v USA 999$ pre nič za nič. Apple dalo neuveriteľné milióny o vývoja zariadenia a tak ho asi nebude predávať o moc lacnejšie. V Číne na to ale majú celkom iný názor. Tu sa totiž nehľadí pri kopírovaní na kvalitu. Ide tu len o to aby si telefóny boli vizuálne čo najpodobnejšie. O to čo je vo vnútri sa zas nikto tak veľmi nestará.

Číňania sa dokonca neboja propagovať falošné zariadenia s falošnými obrázkami. Na reklamných materiál ako aj na krabičke či dokonca v návode môžeme pri tomto falošnom zariadení vidieť fotografie originálneho iPhonu X. Akonáhle si ale zákazník zapne to, čo kúpil, nekoná sa žiaden edge-to-edge displej. Je to len klasický displej s výraznými okrajmi na každej strane. Číňania to navyše prepracovali tak ďaleko, že každý roh je na displeji zaoblený (čo v priestore vôbec nevyzerá dobre). Opäť ale nejde o žiaden zázrak, je to len softvér, ktorý ináč hranatý displej zaoblí.

Dizajn zariadenia ťa môže na prvý pohľad pomýliť, aj toto je test iPhonu za 100 dolárov - svetapple.sk
Dizajn zariadenia ťa môže na prvý pohľad pomýliť, aj toto je test iPhonu za 100 dolárov – svetapple.sk

iOS? Zabudni

Začneme asi tým najlepším a najdôležitejším. Akonáhle si takýto telefón totižto niekto zakúpi a je naozaj neznalí, ľahko sa môže popáliť a zbytočne vyhodí ťažko zarobené peniaze. Všetko síce vyzerá tak ako na originálnom iPhone ale je to len špeciálna „téma“, ktorá zakrýva skutočný Android. Podľa autora článku to dokonca ani nefunguje dobre. Podľa všetkého existujú aj lepšie prepracované Android témy, ktoré dokážu omnoho lepšie zmiasť používateľa s tým, že sa nejedná celkom o iOS.

Výborne to vidno napríklad pri otvorení máp. Za normálnych okolností by na teba vyskočili Apple mapy, ktoré sú dodávané spoločnosťou TomTom. Tu na teba ale vyskočia klasické Google mapy, ktoré už nie sú súčasťou iOS niekoľko rokov. Ďalšie miesto, cez ktoré sa dá tradične overiť pravosť iOS je AppStore, teda Google Play.

Prečítajte si tiež  Najlepšie zombie filmy, ktoré musíte vidieť

Opäť ide len o „prezlečenú“ aplikáciu, ktorá klame pohľadom. Pridajme k tomu nie príliš vydarené animácie, neplynulé scrollovanie a napríklad Andorid klávesnicu a všetkým je asi jasné, že to je len obyčajný šmejd a nie ani kvalitná náhrada za iPhone. Samozrejmosťou je potom fakt, že tento operačný systém strašne často nepríjemne zamŕza a má problémy s fungovaním. Aký má zmysel kupovať si kópiu niečoho čo vlastne nefunguje? Test iPhonu za 100 dolárov preukazuje, že zatiaľ žiadnu. Poďme ale ďalej!

Pozrime sa ešte na bezpečnosť systému, ktorá bola preverená odborníkmi. Kto by to bol povedal, že takéto nevinné zariadenie môže byť vlastne tak nebezpečné. Podľa vyjadrení autora článku je doslova plné zadných dvierok, vďaka ktorým vám môžu rôzny hackeri ukradnúť súkromné informácie či sledovať vaše zariadenie. Takéto niečo určite v dnešnej dobe, kedy sa proti tomu bojuje nie je príjemné.

Dizajn zariadenia ťa môže na prvý pohľad pomýliť, aj toto je test iPhonu za 100 dolárov - svetapple.sk
Dizajn zariadenia ťa môže na prvý pohľad pomýliť, aj toto je test iPhonu za 100 dolárov – svetapple.sk

Face ID, ktoré funguje ale…

Ak sleduješ dianie okolo Applu, poznáš aj Face ID. Systém pomocou ktorého môžeš odomykať iPhone jediným pohľadom. Pri Apple táto technológia funguje v zásade tak, že pri pohľade špeciálna infračervená kamera nasníma tvoju tvár v 3D a na základe toho preverí či nie si niekto iný. Samsung zvolil podobnú technológiu avšak o dosť primitívnejšiu. Infračervenú kameru nahradil len inteligentným softvérom, ktorý síce funguje spoľahlivo ale len dovtedy, kým mu napríklad neukážeš niekoho plošnú fotku a telefón ťa nepustí ďalej. Apple má teda najlepšie riešenie. Ako je možné, že ho má aj toto Čínske zariadenie?

Poďme sa tu tiež baviť o technológií. Hoci aj príručka uvádza, že niečo podobné je súčasťou produktu. Nie je to celkom tak. Face ID tu síce je ale funguje na úplne inom princípe ako v prípade iPhonu či dokonca v prípade Samusngu. Tu sa môže na telefón pozrieť aj tvoj najlepší kamarát, ktorý vyzerá úplne inak ako ty. Aj tak sa vždy dostane dnu. Pri odomykaní sa síce otvorí kamera a štvorček zachytí tvoju tvár, no tam to začína a končí. Na čo vlastne niekto niečo takéto vyrába?

Záver článku?

Čo nám teda tento test iPhonu za 100 dolárov nakoniec prezradil? Myslíme, že už len minimálne toľko, že za kvalitu si treba skrátka zaplatiť. Pokiaľ chceš mať niečo rýchlo a lacno, bude to vždy vyzerať takto. Niektoré veci skrátka neoklameš, najmä ak na nich originálny výrobca pracuje 6 rokov a vloží do ich vývoja niekoľko desiatok miliónov. iPhone X funguje skvele a poslúži ti bez problémov 2-3 roky. Vyššia cenovka sa dá teda ospravedlniť vyššou kvalitou, ktorá sa nestratí ani po dlhšej dobe. Takýto Čínsky smartfón ti vydrží možno pol roka. Pol roka plného trápenia, mrznutia, bezpečnostných rizík a kto vie, čoho ešte všetkého.

Prečítajte si tiež  Apple ukázalo ďalšie videá, ako ovládať Apple Watch

Vyhadzovať 100$ sa dá určite aj lepším spôsobom. Možno sú dokonca na trhu aj zariadenia za tieto peniaze, ktoré stoja aspoň trocha za to. Síce sa nehrajú na nič iné a ani neponúkajú hory doly ale fungujú, čo je pri telefóne asi zásadná vec. Test iPhonu za 100 dolárov ale preukázal, že pri tomto konkrétnom kuse podobné pravidlo určite neplatí…

test iPhonu X za 100 dolárov - svetapple.sk
test iPhonu X za 100 dolárov – svetapple.sk

zdroje: motherboard, 9to5mac.com, macobserver, cultformac, techtimes

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.