Spoločnosť Apple tvrdo pracuje na novom iPhone 16, ktorý nám predstaví už v septembri 2024. Toto zariadenie prinesie množstvo hardvérových vylepšení, vďaka ktorým bude fungovať lepšie a jednoduchšie, než kedykoľvek predtým. Už mesiace sa, ale šepká o novinke, ktorá sa mi veľmi páči a na ktorú sa veľmi teším. Myslím si, že ju Apple mohol do svojho iPhonu pridať už dávno.

Určite so mnou budete súhlasiť keď napíšem, že iPhone je aktuálne jeden z najlepších foto-mobilov sveta. Samozrejme existujú aj iné zariadenia, ktoré dosahujú v rôznych disciplínach lepšie výsledky, no ak sa na to pozriem komplexne a vezmem do úvahy aj jednoduchosť, akú prináša operačný systém iOS, je to mimoriadne používateľský príjemný produkt, ktorý je určite atraktívny pre nejedného profesionálneho kameramana a fotografa. Má to, ale jeden hardvérový háčik.

Mnohé zariadenia s operačným systémom Android majú na fotenie samostatné tlačidlo, ktorým sa jednak aktivuje aplikácia fotoaparát a taktiež sa s ním dá zachytiť záber. Dokonca sme sa s niečím podobným stretávali aj na klasických „tlačidlových“ telefónoch ešte v čase, keď žiaden Android a ani iOS neexistoval.

Apple to skúsil tiež, no prevedenie nie je nič moc 

iPhone 15 Pro
Zdroj: YouTube / Matti Haapoja

Apple sa to síce pred rokmi pokúsil dobehnúť tým, že aktiváciu spúšte umožnil stlačením hardvérového tlačidla na pridávanie / uberanie hlasitosti, no z môjho pohľadu to nie je celkom ono. Výrobca má, ale riešenie.

Budúci iPhone 16 by totiž mal podľa únikov dostať úplne nové tlačidlo s názvom Capture Button, ktoré by sa malo nachádzať pod tlačidlom na uzamykanie zariadenia.

V súčasnosti naznačujú všetky indície, že ho nájdeme v každom modeli z tohtoročnej série, no treba počítať aj s tým, že ho Apple môže obmedziť len na vlajkové lode „16 Pro“ a „16 Pro Max“. Minimálne mňa by to vôbec neprekvapilo.

Takto bude fungovať Capture Button. Bude to sofistikované 

Tlačidlo Capture Button pre iPhone 16 Pro
Zdroj: Sonydicskon / X

No a ako má Capture Button vlastne fungovať? Presne tak, ako by ste od takto praktického tlačidla zrejme očakávali. Začnem asi jeho základnou úlohou, ktorou bude spustenie fotoaparátu / kamery (zrejme to bude programovateľné).

iPhone 16 však nebude sledovať len fyzické stlačenie, ale aj jeho intenzitu (tlak) či dotyk. Pri slabšom stlačení Capture Button budete môcť manuálne zaostrovať a pri silnejšom stlačení aktivujete spúšť presne tak, ako na klasických digitálnych fotoaparátoch. Nie je to však všetko.

Akonáhle posuniete svoj prst po Capture Button doľava alebo doprava, mali by ste vedieť ovládať priblíženie / zoom, čím odpadne akýkoľvek kontakt s obrazovkou. Pôjde o mimoriadne praktické vylepšenie, na ktoré čakáme roky.

Prečítajte si tiež  Do 2 rokov tu vraj máme virtuálnu realitu od Apple!
iPhone 16 Pro
Zdroj: 91Mobiles

Pre niekoho možno pôjde o drobnosť, ktorú nikdy nevyužije. Z môjho pohľadu však ide o funkciu, ktorou by taký „foto-mobil“, akým bude iPhone 16 mal byť zaručene vybavený. Nechajme s teda prekvapiť, ako to vo finále dopadne. Na Capture Button sa každopádne veľmi teším, tak snáď Apple nesklame.

Do komentárov na sociálnych sieťach nám dajte vedieť, čo so myslíte o tejto inovácii vy. Sme zvedaví na všetky vaše postrehy a názory.

Hľadáte nové Apple zariadenie? Skontrolujte náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 900 inzerátov na rôzne Apple produkty. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -