Ako píše 9to5mac, podľa novej bezpečnostnej správy spoločnosti Google, používali orgány činné v trestnom konaní v Európe špeciálny softvér vyvinutý talianskou spoločnosťou RCS Lab, ktorý im umožňoval prelomiť zabezpečenie iPhonov.

Hackerský nástroj využíval rôzne exploity (chyby v systéme), ktoré zákazníkom RCS Lab umožňovali špehovať súkromné správy, kontakty a heslá používateľov. V súčasnosti už našťastie existuje spôsob, ako sa voči nemu brániť. Je úplne jednoduchý.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Ako píše Google, spoločnosť Apple medzičasom opravila všetkých šesť exploitov používaných v rôznych verziách systému iOS (pozri nižšie), takže udržiavanie iPhonu s najnovším updatom ho ochráni pred hackerskými nástrojmi od RCS Lab.

Podrobnosti o špionážnom softvéri odhalili bezpečnostní výskumníci zo skupiny Threat Analysis Group (TAG) spoločnosti Google, ktorej úlohou je odhaľovať a bojovať proti „cieleným a vládou podporovaným hackerským útokom“. Posledný prípad sa týkal pravdepodobne tohto druhu zneužitia.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Spoločnosť Google uviedla, že už roky sleduje aktivity komerčných dodávateľov spywaru, medzi ktorými je aj spoločnosť RCS Lab. Zároveň vo svojej správe opísala všetky podrobnosti, ktoré súvisia s hackovaním iPhonov.

„V niektorých prípadoch sa domnievame, že aktéri spolupracovali s poskytovateľom internetového pripojenia cieľovej osoby, aby jej znemožnili mobilné dátové pripojenie. Po deaktivácii útočník poslal škodlivý odkaz prostredníctvom SMS, v ktorom cieľ požiadal o inštaláciu aplikácie na obnovenie dátovej konektivity. Domnievame sa, že to je dôvod, prečo sa väčšina aplikácií maskovala ako aplikácie mobilného operátora. Ak zapojenie poskytovateľa internetových služieb nebolo možné, aplikácie sa maskovali ako aplikácie na zasielanie správ.“

Žiaľ, Google bolo s informáciami pomerne skromné a tak momentálne nevieme, v ktorej krajine sa tento druh zneužitia vyskytoval. Každopádne ale platí, že ak si budete pravidelne aktualizovať svoj iPhone, podobným problémom sa s vysokou pravdepodobnosťou vyhnete. Apple pravidelne opravuje chyby, ktoré využívajú nežiadúce osoby vo svoj prospech.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -