Spoločnosť Apple prehodnotila počet predinštalovaných aplikácií pre iPhone, ktoré možno odstrániť, pričom prvá vývojárska beta verzia operačného systému iOS 16 toto číslo na Slovensku zvyšuje na dvadsaťdeväť.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Počet aplikácií iOS 16, ktoré možno odstrániť, sa môže v priebehu beta verzie zmeniť, hoci je pravdepodobné, že sa celkový počet buď zvýši, alebo zostane rovnaký. Pred iOS 16 bolo možné odstrániť tieto aplikácie:

 1. Knihy
 2. Kalkulačka
 3. Kalendár
 4. Kompas
 5. Kontakty
 6. FaceTime
 7. Súbory
 8. Nájsť
 9. Domov
 10. iTunes
 11. Mail
 12. Mapy
 13. Mail
 14. Meradlo
 15. Hudba
 16. Poznámky
 17. Podcasty
 18. Pripomienky
 19. Skratky
 20. Akcie
 21. Tipy
 22. Preložiť
 23. TV
 24. Diktafón
 25. Watch
 26. Počasie

S iOS 16 môžete po novom odstrániť aj apky: 

 • Kamera
 • Nájsť
 • Hodiny

Odstránenie aplikácií nemusí vždy znamenať odstránenie ich funkcií

Spoločnosť Apple sa už skôr vyjadrila k tomu, že odstránenie niektorých aplikácií nemusí nevyhnutne znamenať, že celá ich funkčnosť z operačného systému zmizne.

Môžete napríklad odstrániť aplikáciu Kontakty, ale podľa dokumentu podpory spoločnosti Apple „všetky vaše kontaktné informácie zostanú naďalej v aplikácii Telefón“.

Spoločnosť Apple síce samostatne uvádza, že kontaktné informácie „zostávajú dostupné aj prostredníctvom aplikácií Telefón, Správy, Mail, FaceTime“ a ďalších, ale ak chcete „odstrániť kontakt, musíte obnoviť aplikáciu Kontakty“.

Prečítajte si tiež  Návod: Ako vypnúť iMessage a prečo sa vám to môže hodiť? Tu je odpoveď

Podobné to je aj vtedy, keď používatelia odstránia aplikáciu FaceTime. Stále môžu uskutočňovať a prijímať FaceTime hovory prostredníctvom aplikácií Kontakty alebo Telefón.

Odstránenie aplikácií Knihy, Mapy, Hudba alebo Podcasty znamená, že „nebudú k dispozícii ani na použitie so systémom Apple CarPlay“. Vymazali ste si niekedy apky od Apple? Ak áno, ktoré to boli?

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -
ZDROJappleinsider
Róbert Hallon
Som spolumajiteľ a hlavný tvorca obsahu na svetapple.sk. Študujem Dizajn médií v Bratislave a milujem Apple najmä pre filozofiu, ktorou tvorí svoje služby a produkty. Mojím druhým "koníčkom" sú autá, o ktorých tu sem tam tiež niečo napíšem.