Hoci by ste to možno nepovedali, Apple sa do väčšej miery začalo zaoberať recykláciou svojich produktov už na prelome rokov 2015 a 2016. Práve vtedy zapojilo do prevádzky špeciálneho robota s názvom Liam, ktorý dokáže rozobrať 200 iPhonov za hodinu. Čo však so získanými materiálmi?

V minulosti sme sa dozvedeli, že len za rok 2015 sa podarilo takýmto spôsobom získať takmer tonu zlata, na čom v danom čase mohlo Apple zarobiť pri ďalšom predaji cca 40 miliónov dolárov. Len tak pre zaujímavosť, jeden iPhone obsahuje asi 30 miligramov tohto cenného kovu.

Technologický gigant však s týmto materiálom zdá sa neobchodoval ale naopak ho zbieral na opätovné použitie v ďalších produktoch. Ako sám uvádza, dnes sa na základných doskách v iPhone 13 používa 100 % recyklované zlato!

Nie len zlato

Aby toho ale nebolo málo, z rozoberania starých zariadení sa podarilo získať aj obrovské množstvo iných kovov, ktoré sú taktiež cenné. V zariadení sa preto nachádza napríklad 100 % recyklovaný cín, volfrám či prvky vzácnych zemín, ktoré sú obsahom magnetov.

Firma pri tom všetkom už vôbec nepoužíva ortuť, PVC, berýlium či BFR a na výrobu displeja sa používa skutočné sklo bez prídavnej zložky arzénu. Týmto spôsob sa chce Apple dopracovať k výrobe bez zbytočného odpadu, ktorý ako iste viete zaťažuje našu planétu stále viac a viac.

Prečítajte si tiež  Reklama na Cinematic Mode pre iPhone 13 bola natočená v Česku

Technologický gigant dokonca prišiel na to, ako recyklovať plast a následne ho znovu použiť až v desiatich samostatných komponentoch, medzi ktoré patrí napríklad reproduktor v iPhone 13.

Jednoznačne tak ide o to najekologickejšie zariadenie, aké kedy Apple predávalo a pomáha tomu aj fakt, že papierové krabice už nebudú zapečatené v transparentnej ochrannej fólii. Skvelá práca!

Môže ťa zaujímať
- Reklama -