Špekulanti a podvodníci sú mimoriadne vynaliezaví. Najnovší prípad hovorí o dvoch čínskych občanoch, ktorí zneužili program AppleCare+ vo Švajčiarsku. Počas niekoľkých rokov sa im podarilo vymeniť viac ako 1000 falošných iPhonov za originálne.
Premyslený podvod s falošnými zariadeniami
V celom prípade zohráva hlavnú úlohu matka a syn. Spoločne čelia obvineniu, pri ktorom mohli okradnúť spolčnosť Apple o tisíce dolárov. Mužovi za toto konanie hrozí až štvorročný trest odňatia slobody a vyhostenie z krajiny (Švajčiarsko), v ktorej žil 20 rokov.
Postup páchateľov bol veľmi sofistikovaný. K dispozícií mali falošné, no zato veľmi realistické zariadenia, ku ktorým boli pridelené skutočné IMEI čísla (International Mobile Equipment Identity). Apple Care+ sa snažili zneužiť v rámci výmeny po poškodení vodou.
V takejto situácií (pokiaľ telefón nejde zapnúť) Apple nerobí žiadne ďalšie testy, kvôli nebezpečenstvu skratu. Ten by mohol v extrémnych prípadoch vyvolať požiar. Zariadenie teda zamestnanec skontroluje bez toho, aby ho zapol a zákazníkovi poväčšine poskytne náhradný (rovnaký) model.
Počas tohto prípadu sa to matke so synom podarilo zopakovať približne 1000-krát! Napriek tomu, že podvod vykonávali sami, stále nie sú hlavnými podozrivými. Podľa SRF sa malo jednať len o sprostredkovateľov, ktorí dostávali falošné zariadenia od svojho kontaktu v Hong Kongu.
Akonáhle im v Apple Store vymenili zariadenie za originál, zabalili ho a odoslali späť na adresu, z ktorej prichádzali kópie. Vyplácaný boli vždy po jednom kuse. Provízia predstavovala len 10 CHF (11 USD)!
Obžalovaní sa momentálne bránia, že o ničom nevedeli a verili, že samotné iPhony sú práve. Celý čas mali byť v domnení, že telefóny boli odosielané do Švajčiarska kvôli problémom s poskytovaním služieb v Číne. Uvidíme, akú to bude mať ešte dohru. Je to však celkom sofistikovaný spôsob ako oklamať jednu z najväčších spoločností na svete, čo poviete?