Podľa prieskumu služby Market Pulse od spoločnosti Counterpoint Research, klesol predaj smartfónov na globálnom trhu v porovnaní s predchádzajúcim rokom až o 10 % na cca 96 miliónov kusov. Tento trend je pritom možné sledovať už 11 mesiac, čo môže spôsobovať niektorým výrobcom vrásky na čele. Len doplníme, že jeden z najväčších prepadov nastal v máji 2022, keď sa medzimesačné predaje znížili až o 4 %. A to nie je zanedbateľné číslo.

Analytici sa pôvodne domnievali, že sa predaje „oživia“ po prvej vlne pandémie COVID-19, počas ktorej na grafe (nájdete ho nižšie) vznikol výrazný prepad v tvare písmená „V“. A hoci sa trh v priebehu roka 2021 čiastočne zotavil, teraz sa ukazuje, že v roku 2022 konštantne klesá. Dôvodom tohto trendu nemajú byť problémy vo výrobe, nakoľko tie sa podarilo stabilizovať, ale pokles dopytu zo strany zákazníkov. Vplýva na to viacero faktorov, ako napríklad vysoká miera inflácie či ruská invázia na Ukrajinu.

Pociťuje to aj Apple. Firme sa však našťastie s iPhonom 13 stále darí 

iPhone 13 Pro Max v čiernej farbe vedľa Samsungu Galaxy Note 20 Ultra na stole vedľa seba
Zdroj: Unsplash / Onur Binay

Pretože sa táto kríza týka celého sveta, spoločnosť Apple nepredstavuje žiadnu výnimku a taktiež na niektorých miestach – najmä v Európe – pociťuje pokles predajov.

Šťastím v nešťastí je ale mimoriadne úspešný iPhone 13, ktorý znížený dopyt doháňa v iných krajinách, kde dosahuje rekordné predaje a zisky aj 10 mesiacov po svojom pôvodnom uvedení na trh. U niektorých predajcov dokonca ani nie je skladom a na jeho dodanie sa čaká dni až týždne.

No a keďže sa iPhone 13 predáva horšie aj na našom slovenskom trhu, zákazníci sa môžu dostať ku zaujímavým akciám, ako je napríklad táto:

Najmenší iPhone 13 mini začína na úrovni 700,00 €, štandardný iPhone 13 so 128 GB úložiskom získate už od 772,00 € (ušetríte cca 127,00 €) a pokiaľ by ste chceli drahšiu a sofistikovanejšiu verziu iPhone 13 Pro so 128 GB úložiskom, stáť vás to bude len 1020,00 €.

Analytické predpovede sú pesimistické 

iPhone 11 s červeným pozadím a aplikáciami v ruke na červeno-modrom pozadí. Vidieť aj monitor a klávesnicu
Zdroj: Unsplash / Onur Binay

Riaditeľ výskumu Tarun Pathak k inflačným tlakom uviedol nasledovné: „Dopyt po smartfóne, najmä vo vyspelých ekonomikách, je motivovaný náhradou, čo z neho robí diskrečný nákup. Inflačné tlaky ale vedú k pesimistickým náladám spotrebiteľov na celom svete, pričom ľudia odkladajú nepodstatné nákupy vrátane smartfónov. Časť spotrebiteľov pravdepodobne pred nákupom počká na sezónne akcie, aby kompenzovala časť nákladových tlakov. „

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Hlavný analytik Varun Mishra doplnil ku čínskemu trhu a ukrajinskej kríze toto: „Čínske obmedzenia a dlhodobé spomalenie hospodárskeho rastu poškodzujú domáci dopyt, ako aj oslabujú globálny dodávateľský reťazec. Trh so smartfónmi v Číne sa v máji medzimesačne mierne zotavil, keďže obmedzenia sa zmiernili. Stále však zostal o 17 % nižší ako v máji 2021.

Vývoj trhu s mobilnými zariadeniami v priebehu posledných rokov až do 2022
Zdroj: Counterpointresearch

Možno bude potrebné definovať novú základnú veľkosť trhu pre čínsky trh so smartfónmi. K tomu sa pridáva neistota spôsobená rusko-ukrajinskou krízou, ktorá poškodzuje dopyt vo východnej Európe. Zdá sa, že žiadny z výrobcov nie je ušetrený od negatívneho vplyvu na dopyt spôsobeného kombináciou týchto faktorov.“

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -