Podľa najnovšieho prieskumu od spoločnosti Counterpoint Research klesol európsky trh so smartfónmi v 1. štvrťroku 2022 medziročne o 12 % a zaznamenal najnižšie dodávky zariadení za takmer desať rokov.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 a iPhone 14 Pro: Cena, dizajn, výdrž batérie a všetky novinky, ktoré potrebujete vedieť

Pokles bol spôsobený viacerými faktormi vrátane pretrvávajúceho nedostatku komponentov, výluk súvisiacich s COVID-19 v Číne, zhoršujúcich sa hospodárskych podmienok a začiatku rusko-ukrajinskej vojny.

„Existujúce problémy, ako napríklad COVID-19 a nedostatok komponentov, sa zhoršili v dôsledku nových hospodárskych a geopolitických výziev. Rastúca úroveň inflácie v celom regióne ovplyvňuje spotrebiteľské výdavky, zatiaľ čo spoločnosti Samsung a Apple, prvý a tretí najväčší výrobca smartfónov v Rusku, začiatkom marca 2022 zastavili všetky dodávky na najväčší európsky trh.“ – uviedol zástupca riaditeľa spoločnosti Counterpoint Research Jan Stryjak

Stryjak dodal, že „títo dvaja predajcovia tvoria približne polovicu ruských dodávok smartfónov, ale ich spoločné dodávky v Rusku predstavujú len 6 % celkových európskych dodávok smartfónov. Dôsledky ich odstúpenia sú preto v regionálnom meradle stále relatívne malé. Vplyv vojny však môže mať širšie dôsledky, ak povedie k poklesu dostupnosti surovín, nárastu cien, ďalšiemu inflačnému tlaku a/alebo stiahnutiu sa iných výrobcov z Ruska“.

Samsung ani Apple neboli v Európe počas Q1 2022 úspešné

Dodávky Samsungu aj Apple v 1. štvrťroku 2022 medziročne klesli, a to aj napriek uvedeniu nových zariadení na trh. Samsung ešte začiatkom roka debutoval s najnovšou vlajkovou loďou Galaxy S22 a Apple s aktualizovaným iPhonom SE 3. generácie s podporou 5G pripojenia.

Samsung ani Apple nemajú najviac predajov a v Európe klesajú. Jednej značke sa však darí
Dodávky smartfónov v EÚ počas prvého štvrťroku 2022. Čísla sú poväčšine červené Zdroj: Counterpoint

Spoločnosti Xiaomi a OPPO medzitým naďalej trpeli nedostatkom komponentov, hoci obe vykazujú dobré signály oživenia predajov.

V rozpore s trendom v Európe bola spoločnosť Realme. Ide o jediného výrobcu z prvej päťky, ktorý v 1. štvrťroku 2022 zaznamenal medziročný nárast dodávok, a zostáva jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých značiek v regióne (rýchlejšie v minulosti rástli už iba Nokia HMD a Google).

Budúcnosť bude ťažká 

iPhone 13 Pro Max v čiernej farbe vedľa Samsungu Galaxy Note 20 Ultra na stole vedľa seba
Zdroj: Unsplash / Onur Binay

Pri pohľade do budúcnosti sa očakáva, že celková situácia sa skôr zhorší, ako zlepší. Mnohé krajiny v Európe sú nebezpečne blízko recesie a rusko-ukrajinská vojna sa pravdepodobne v dohľadnom čase nevyrieši.

Prečítajte si tiež  iPhone 14 môže zdražieť všade mimo USA. Dôvodov je hneď niekoľko

Očakáva sa preto, že ročný rast dodávok smartfónov bude v nasledujúcich štvrťrokoch naďalej klesať, najmä v 2. štvrťroku, keď životné náklady v celom regióne dosiahnu rekordné hodnoty a naplno sa prejaví vplyv stiahnutia spoločností Samsung a Apple z ruského trhu.

Na záver len chceme pripomenúť, že v rámci SvetApple sme spustili bazár, ktorý sa už pomaly napĺňa inzerátmi. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz. Potrvá vám to sotva niekoľko sekúnd a zároveň máte šancu, že váš inzerát budeme zdieľať na našich sociálnych sieťach. Sleduje nás dokopy viac ako 40 000 ľudí. Tak na čo ešte čakáte?

Instagram Banner

Môže ťa zaujímať
- Reklama -

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here