Spoločnosť Apple predstavila v roku 2023 opäť ten najvýkonnejší smartfón na svete. iPhone 15 Pro / 15 Pro Max dostal do vienka nový revolučný procesor, ktorý vyrába spoločnosť TSMC za pomoci 3 nm výrobného procesu. A aj keď má extrémny výkon a nízku energetickú náročnosť, v praxi má jeden obrovský problém.

Čip A17 Pro, do ktorého sa spoločnosti Apple podarilo zakomponovať šesť jadrové CPU aj GPU, 8 GB RAM či dokonca hardvérový Ray Tracing trpel na extrémne prehrievanie pri rôznych činnostiach, čo spoločnosť Apple odôvodnila ako softvérový a nie hardvérový problém. Firma už stihla vydať aktualizáciu s označením iOS 17.0.3, ktorá by mala byť schopná vysoké teploty riešiť. Nedeje sa to však na úkor zníženého výkonu?

Na túto otázku sa rozhodol odpovedať portál 9to5mac, ktorý vykonal sériu niekoľkých benchmarkových testov za pomoci populárneho nástroja Geekbench 5.

Všetko prebiehalo na iPhone 15 Pro Max, na ktorom bola aktualizácia iOS 17.0.3 a dáta boli následne porovnávané s verziou operačného systému iOS 17.0.2. Ako to teda dopadlo?

Aké dáta sa podarili v teste namerať? Budete prekvapení  

iPhone 15 Pro Max
Zdroj: Unsplash / Amanz (úprava redakcie)

Pri starších verziách systému čip A17 Pro dosahoval skóre v rámci jedného jadra 2 914 bodov a v rámci viacerých jadier 7 199 bodov.

9to5mac, ale upozorňuje, že výsledky môžu byť mierne skreslené, pretože sú závislé od mnohých podmienok, ako napríklad aktuálnej teploty zariadenia, úrovni nabitia batérie či procesov na pozadí. Aj preto je prakticky nemožné získať dva rovnaké výsledky hneď za sebou.

Ako to teda dopadlo, keď sa Geekbench 5 testu zúčastnil iPhone 15 Pro Max s operačným systémom iOS 17.0.3. Máme dobré správy. Zatiaľ čo v jednojadrovom teste dosiahol skóre 2 875 bodov, vo viacjadrovom teste to bolo 7 006 bodov.

Výkon v skutočnosti neklesol, ale narástol 

Áno, je tu cítiť mierny prepad výkonu, no tento test bol vykonávaný bezprostredne po inštalácii aktualizácie iOS 17.0.3, kedy si obrazne povedané ešte musela v zariadení sadnúť.

Zahraničný portál preto po dvoch hodinách urobil ešte jeden Geekbench 5 test, v rámci ktorého nameral jednojadrové skóre 2 941 bodov a viacjadrové skóre 7 523 bodov. To je naopak výrazne viac, ako pred aktualizáciou na iOS 17.0.3.

Môžeme teda skonštatovať, že spoločnosť Apple opravila problémy s prehrievaním nových iPhonov 15 Pro a iPhonov 15 Pro Max iným spôsobom, ako znížením výkonu procesora A17 Pro. Dúfajme už iba v to, že to skutočne pomohlo.

Prečítajte si tiež  iPhone, ako termínál? Apple zavádza v prvej krajine EÚ svoju revolučnú funkciu Tap to Pay

Nezabudnite tiež na náš SvetApple bazár, v ktorom nájdete viac ako 600 inzerátov na rôzne Apple zariadenia. Tie sem môžete pridať úplne zadarmo kliknutím na tento odkaz.

Môže ťa zaujímať
- Reklama -